Mirjam Judež
Mirjam Judež skrbi, da nekatere zanimive oddaje lahko tudi preberete.
V oddaji Za življenje, zadnji marčevski, smo se z doc. dr. Andrejo Poljanec, predavateljico na univerzi Sigmunda Freuda v Ljubljani, pogovarjali o materinstvu nekoč in danes, o izzivih, ki jih prinaša, o zahtevnem obdobju dojenčkov, malčkov, šolarjev in najstnikov, v drugem delu pa se selimo v skoraj odraslo dobo naših otrok. Zakaj starši čutimo kar en mali strah, ko pripelje naš otrok domov svojo ljubezen? Kako postati dobra tašča? Kakšno vlogo igrajo stari starši v družini »ta mladih«? Zakaj sploh pri mamah pride do izgorelosti? Pogovor je vodila Mateja Feltrin Novljan.
V marcu, v katerem so bile mame, žene in starši nekoliko bolj v ospredju, smo se v oddaji Za življenje z doc. dr. Andrejo Poljanec, predavateljico na univerzi Sigmunda Freuda v Ljubljani, pogovarjali o materinstvu v različnih obdobjih z več vidikov, tako zgodovinskega kot osebnega. Pogovor je vodila Mateja Feltrin Novljan.
Odpuščanje se začne, ko se ob neprijetnem, krivičnem, kar smo bolečega doživeli ali nas je doletelo, odpremo tudi dobremu, ki ni odvisno od naše volje in naših prizadevanj, ampak prihaja k nam po dobrih ljudeh. O odpuščanju v družini smo v času letošnjega radijskega misijona govorili z dr. Tomažem Erzarjem. Pogovor, ki ga je vodila Nataša Ličen, je še kako aktualen v času devetdnevnice pred praznikom Božjega usmiljenja, ki ga bomo obhajali na Belo nedeljo.
Verjetno vas bo presenetilo. Do leta 1955 so bili obredi velikega četrtka, velikega petka in velike sobote v jutranjih urah in dogajanje po domovih je bilo tesno povezano s tem urnikom. Veliki petek so ljudje doživljali kot dan velike žalosti. »Bog je umrl,« so rekli. Čez dan so se vsi zvrstili v molitvi pri božjem grobu, kajti delo na zemlji je ta dan počivalo.
V četrtkovi misijonski Svetovalnici sta o spoštovanju, ljubezni in odpuščanju spregovorila Barbara in Marko Zrnec, zakonca z več kot 30-letnim stažem. »Vedno sva se zelo dobro razumela, nisva bila pa brez problemov. Dolgo sva mislila, da obstaja v zakonu samo en prav, da morava vedno imeti enako mnenje o pomembnih stvareh in ker to ni mogoče, ker smo različni, sva se večkrat pregovarjala, kdo ima prav. Velikokrat se mi je zdelo, da so Markove rešitve, predlogi boljši, bolj racionalni, ker jih je znal bolje predstaviti, zato sem se včasih počutila malo zapostavljena. Na tečaju Ljubezen in spoštovanje sva se naučila, da smo moški in ženske ustvarjeni drugače, da stvari vidimo, doživljamo drugače in da če si drugačen, nisi napačen,« je njuno prvo izkušnjo s tečajem Ljubezen in spoštovanje opisala Barbara. Z zakoncema Zrnec se je pogovarjal Blaž Lesnik.