Mirjam Judež
Mirjam Judež skrbi, da nekatere zanimive oddaje lahko tudi preberete.
V Družinski katehezi smo objavili pogovor ob predstavitvi knjige Sare Ahlin Doljak z naslovom: Da, življenje! Avtorica je odvetnica in mediatorka in izredna profesorica prava, še prej pa predana žena možu Bojanu in ljubeča mama Valentina in Maje. Če jo kdo vpraša, kako ji gre, včasih reče: »Oh, imam multiplo sklerozo. Razen tega mi gre odlično.« Bolezen ji je veliko vzela. Možnost premikanja nog in rok, možnost govora ter neodvisnosti od pomoči drugih in od medicinskih pripomočkov. Ni pa ji vzela veselja do življenja. Nasprotno. Pravi, da ji je bolezen veliko dala. Spoznala je mnogo ljudi, za kar je hvaležna. Svoja spoznanja in srečanja z ljudmi in Božjimi dotiki je stkala v knjigo DA, Življenje! Z možem Bojanom pričujeta o življenju ljubezni, ki ga vsak dan znova sprejemata in darujeta.
V oddaji Za življenje, zadnji marčevski, smo se z doc. dr. Andrejo Poljanec, predavateljico na univerzi Sigmunda Freuda v Ljubljani, pogovarjali o materinstvu nekoč in danes, o izzivih, ki jih prinaša, o zahtevnem obdobju dojenčkov, malčkov, šolarjev in najstnikov, v drugem delu pa se selimo v skoraj odraslo dobo naših otrok. Zakaj starši čutimo kar en mali strah, ko pripelje naš otrok domov svojo ljubezen? Kako postati dobra tašča? Kakšno vlogo igrajo stari starši v družini »ta mladih«? Zakaj sploh pri mamah pride do izgorelosti? Pogovor je vodila Mateja Feltrin Novljan.
V marcu, v katerem so bile mame, žene in starši nekoliko bolj v ospredju, smo se v oddaji Za življenje z doc. dr. Andrejo Poljanec, predavateljico na univerzi Sigmunda Freuda v Ljubljani, pogovarjali o materinstvu v različnih obdobjih z več vidikov, tako zgodovinskega kot osebnega. Pogovor je vodila Mateja Feltrin Novljan.
Odpuščanje se začne, ko se ob neprijetnem, krivičnem, kar smo bolečega doživeli ali nas je doletelo, odpremo tudi dobremu, ki ni odvisno od naše volje in naših prizadevanj, ampak prihaja k nam po dobrih ljudeh. O odpuščanju v družini smo v času letošnjega radijskega misijona govorili z dr. Tomažem Erzarjem. Pogovor, ki ga je vodila Nataša Ličen, je še kako aktualen v času devetdnevnice pred praznikom Božjega usmiljenja, ki ga bomo obhajali na Belo nedeljo.
Verjetno vas bo presenetilo. Do leta 1955 so bili obredi velikega četrtka, velikega petka in velike sobote v jutranjih urah in dogajanje po domovih je bilo tesno povezano s tem urnikom. Veliki petek so ljudje doživljali kot dan velike žalosti. »Bog je umrl,« so rekli. Čez dan so se vsi zvrstili v molitvi pri božjem grobu, kajti delo na zemlji je ta dan počivalo.