Jože Bartolj
Jože Bartolj je urednik za kulturo na Radiu Ognjišče.
Med tednom otroka in praznikom vseh svetih – državnim praznikom dnevom spomina na mrtve – je čas za razmislek o vprašanju življenja in smrti. Na misel mi prihaja tolikokrat ob obletnicah nesrečnih dogodkov ali vojn izrečen politični stavek: »Da se nikoli več ne bi kaj takega ponovilo«. Tudi v naših medsebojnih pogovorih ob soočenju s tragedijo običajno vzdihnemo: »Nikoli več take morije!
V oddaji Naš gost smo 22. oktobra gostili zagnanega koroškega kulturnega delavca, zborovodjo, inženirja kemije Jožka Kerta s Prevalj. Je Korošec, ki je že vse življenje povezan s temi kraji. Osnovno šolo je obiskovali na Prevaljah, gimnazijo na Ravnah, sedaj živi na Prevaljah. Razen v času študija, ko je bil v Ljubljani, je vse življenje zvest svoji pokrajini, ki ga je za vedno oblikovala.
V Sloveniji smo že navajeni, da pozabljamo. Pozabljamo kaj se je dogajalo v naši daljni in ne tako daljni preteklosti, od volitev do volitev pozabljamo obljube politikov, verjetno poskušamo pozabiti vse svoje napake, ki nas bremenijo tudi v sedanjosti. Tako smo v svoji vnemi pozabljivosti, pozabili tudi na reforme, o katerih smo svoj čas zaradi krize, v katero smo zašli tudi in predvsem po lastni neumnosti, veliko govorili.
Ob medlem odzivu pravosodnih oblasti na novico o 945 oporokah, ki jih slovenska okrajna sodišča niso razglasila sem se spomnil na Edvarda Gregoriča, ki je letos spomladi umrl med operacijo zaradi napačno priključenih cevi za medicinske pline. Namesto kisika je med posegom prejemal smejalni plin.
Janez Pavel II je v svoji okrožnici »Centesimus annus«, ki jo je izdal ob stoletnici slavne okrožnice »Rerum novarum«, zapisal, da je temeljni razlog za propad komunizma zgrešena antropologija. Po četrt stoletja propada te strahovite utvare človeštva vemo, da je analiza točna. Da neka družba, civilizacija ali sistem obstane, mora predstaviti v sebi skladno antropologijo, ki ji omogoča celovitost.