Helena Križnik
Helena Križnik je novinarka Radia Ognjišče.
Hvala, krvodajalci! S tem sloganom 14. junija po vsem svetu v ospredje postavljamo tiste, ki so ali še bodo prostovoljno in brez plačila darovali kri za neznanca. S tem nesebičnim in človekoljubnim dejanjem namreč pomembno prispevajo k nacionalnim zdravstvenim sistemom.
Za državljani sedemindvajsetih članic Evropske unije je izbira novega sklica Evropskega parlamenta. Devet sedežev, ki v tej ustanovi pripadajo Sloveniji, si je na volitvah razdelilo pet strank, absolutna zmagovalka med njimi je SDS, ki si je zagotovila štiri. Evroposlanca bosta tudi kandidata Gibanja Svoboda, po en mandat pa so prejele Vesna, SD in NSi. Svoje glasove na volitvah v Evropski parlament je včeraj pri nas oddalo približno 41 odstotkov upravičencev, kar je največ do zdaj. Koga pošiljamo v Bruselj za prihodnjih pet let?
Aktualna vlada je jeseni pripravila paket davčne zakonodaje. Vanj med drugim sodi novela o dohodnini. Zadnje dni dviguje precej prahu, saj med drugim predvideva ukinjanje postopnega dviga splošne olajšave, ki ga je načrtovala prejšnja oblast. Za potrditev v državnem zboru sta pripravljeni še noveli o davčnem postopku in o finančni upravi, novela o trošarinah je že sprejeta, novela o davčnem potrjevanju računov medtem čaka na začetek obravnave. Premier Robert Golob je nedavno napovedal temeljito prevetritev davčne politike, zgodila naj bi se v prihodnjem letu, po njegovih besedah jo bo spremljala široka javna razprava.
Mareseille v Franciji je prve dni letošnjega decembra gostil 21. kongres svetovne zveze katoliških šol, ki združuje več kot 210.000 izobraževalnih ustanov. Prišli so predstavniki iz več kot 80 držav. Med drugim so praznovali 70 let zveze in izvolili generalnega sekretarja za prihodnja štiri leta. Funkcijo je prevzel Herve Lecomte. Pri sveti maši ob sklepu so vsi skupaj prosili za blagoslov katoliških šol v prihodnje. Slovenijo sta zastopala tajnik Komisije za šolstvo pri naši škofovski konferenci Marko Weilguny in direktor Zavoda svetega Stanislava mag. Anton Česen.
Ničelna toleranca do covida-19 je pred kratkim sprožila množične proteste na Kitajskem. Oblasti so zato malenkost omilile omejitve za zajezitev širjenja novega koronavirusa in napovedale spremembe strategije v boju z njim. Svetovna zdravstvena organizacija je odločitev Pekinga pozdravila. So pa ob tem znova prišli na dan podatki o hudem nadzoru in prijemih, ki so jim podvrženi prebivalci azijske velesile in jih ne bi pričakovali v resničnem življenju, med njimi je poseben sistem socialnih kreditnih točk. Gre pravzaprav za to, da komunistična partija tudi prek tehnologije prepoznavanja obrazov in sumljivega obnašanja ocenjuje vedenje ljudi ter jih nato ali nagradi ali kaznuje.