Stavkamo tako, da delamo
Slovenija | 15.01.2025, 15:55 Helena Križnik
Mineva leto dni od začetka najdaljše stavke v Sloveniji. V Sindikatu zdravnikov in zobozdravnikov Fides poudarjajo, da so bili vanjo prisiljeni. Vlada je namreč le tako našla čas za pogajanja o rešitvah, ki bi spremenile sistem, da bi ta deloval optimalno. Končnega dogovora še ni, zato tudi stavka še traja.
Najdaljšo stavko v Sloveniji sta sprožila neuresničena sporazuma, je za naš radio pojasnil predstavnik Fidesa, pediater Janusz Klim. »Prvi sporazum je bil v oktobru 2022, zmenili smo se, da bomo vzpostavili ločen plačni steber za zdravstvo. To bi omogočalo pravično nagrajevanje zdravnikov in zobozdravnikov ter naših sodelavcev. Drugi sporazum smo sklenili januarja 2023. Ta je dodatno opredelil nujnost ureditve plačnih anomalij in zagotavljanja dostojnih delovnih pogojev.«
Ni volje za dolgoročne rešitve
Stavka še traja, ker so pogajanja v letu dni večkrat zašla v slepo ulico in vlada ni pokazala volje za sprejem dolgoročnih rešitev, je opozoril Klim. »Vlada na nek način še kar vztraja pri ohranjanju uravnilovke. Nima strategije za izboljšanje delovnih pogojev zdravnikov in zobozdravnikov ter tudi poskuša izigravati standarde in normative.«
Na pristojnem ministrstvu trdijo, da je vlada v tem času nekatere zahteve Fidesa uresničila. »Ena glavnih stvari, ki nam jih je uspelo vnesti v aneks h kolektivni pogodbi, je uveljavitev zdravniške karierne poti, ki je popravila dolgoletno krivico zdravnikom, ki so bili ujeti v plačnem stropu,« je spomnil Klim. Določen napredek je po njegovih besedah prinesla mediacija, čeprav uradno ni bila uspešna.
Razmere za bolnike se zaradi stavke niso poslabšale
»Veseli nas, da je stavka med nami okrepila zavest, da imamo svoje pravice ter tudi standarde in normative, ki omogočajo varno delo, kar je pomembno tudi za naše uporabnike, za paciente.« Klim je ocenil, da se razmere za bolnike v tem letu zaradi stavke niso poslabšale. »Zdravniška stavka v Sloveniji poteka na blag način. Sami smo postavili stavkovna pravila, ki so precej omejevala naše stavkovne dejavnosti, to je bilo nato preneseno v zakon o stavki, tako smo že v začetku imeli omejene možnosti. Sledil je odlok, ki jih je še dodatno omejil, na koncu je vlada sprejela še spremembe zakona, ki nam stavko praktično onemogoča. Stavkamo tako, da delamo.«
Vlada naj prisluhne stroki
Končni dogovor je odvisen predvsem od vlade, je še dodal Klim. »Pričakujemo, da bo prisluhnila stroki in sprejela rešitve, ki jih zdravstvo nujno potrebuje, saj je v krizi in razpada. Zato tudi mi vztrajamo.« V Fidesu, tako Klim, upajo, da bo vlada v nadaljevanju pogajanj bolj konstruktivna.