Helena Križnik
Helena Križnik je novinarka Radia Ognjišče.
Trg svetega Petra v Vatikanu na veliko noč običajno napolnijo romarji iz vsega sveta. Tokrat je sameval. Papež Frančišek je sveto mašo dopoldne daroval v prazni vatikanski baziliki, a ne pri glavnem oltarju, kot smo vajeni ob velikih praznovanjih, temveč v absidi pod Berninijevim veličastnim vitražem, ki upodablja Svetega Duha in razkošno razsvetljuje ves prostor. Tam je postavljen oltar sedeža apostola Petra, kjer je papež Frančišek vodil evharistično bogoslužje, ki se je brez homilije nadaljevalo takoj po evangeliju. Ob koncu, malo po poldnevu, je sveti oče naslovil svoj velikonočni nagovor vsem ljudem dobre volje in podelil blagoslov Urbi et Orbi.
Jezus je vstal od mrtvih tudi to veliko noč, ostaja z nami in nas ne zapušča, nagovarja nas na drugačen način. To sporočajo slovenski škofje ordinariji v poslanicah ob največjem krščanskem prazniku, ki so jih naslovili na svoje sodelavce v duhovniški službi in na vernike. Niso mogli mimo razmer, v katerih smo se znašli zaradi novega koronavirusa in ki onemogočajo skupnostno obhajanje obredov v tem milostnem času. A iz njihovih misli vseeno veje optimizem.
V aktualni krizi pomembno vlogo igrajo lokalne skupnosti. Župani so med tistimi, ki so na prvi bojni črti, lahko slišimo. Obenem se vrstijo opozorila, da bi občine v Sloveniji lahko padle v likvidnostne težave. Zato posebna vladna delovna skupina pripravlja pomoč tudi zanje.
Tudi v Sveti deželi so vstopili v velikonočno tridnevje. V tem milostnem času se v krajih, kjer je Jezus obhajal zadnjo večerjo, trpel, umrl in vstal od mrtvih, običajno prepletata tradicija in bogato bogoslužje. Romarji letos zaradi pandemije novega koronavirusa ne morejo v baziliko Božjega groba v Jeruzalemu, a v njej se vseeno vrstijo molitve.
Slovenija dokazuje, da zna in zmore. Tako ugotavlja premier Janez Janša. Čeprav je preventivne ukrepe za zajezitev širjenja novega koronavirusa začela sprejemati precej pozno, je krivulja potrjenih primerov bolj vodoravna, zato bi vlada po veliki noči lahko omilila nekatere omejitve. Janšo veseli dejstvo, da do zdaj ni bilo večjega izbruha v domači industriji. Nekoliko ga skrbijo točkasti pojavi okužbe po državi, zato se njegova ministrska ekipa nagiba k postopnemu rahljanju preventivnih ukrepov. Janša je v sinočnjem nagovoru okrcal ravnanje Evropske unije, obenem je vse pozval, naj te dni namenimo razmisleku, kaj lahko v prihodnje naredimo bolje, hitreje, bolj inovativno, bolj prijazno do okolja in z večjo enotnostjo. Govor smo v celoti predvajali v oddaji "Pogovor o".