Kakšen vpliv ima lahko vojna na vzhodu Evrope na Zahodni Balkan?
Svet | 11.03.2022, 15:36 Helena Križnik
V zadnjih dneh se veliko govori o tem, da lahko zavre tudi na Zahodnem Balkanu. Da so Albanija, Severna Makedonija, Kosovo, Srbija, Črna gora ter Bosna in Hercegovina vsaka posebej in vse skupaj ob vojni, ki divja na vzhodu Evrope, zelo izpostavljene, priznava obrambnovarnostni strokovnjak Jelko Kacin. A dvomi, da ima Rusija v tem trenutku dovolj energije, da bi z destabilizacijo te regije skušala odvrniti pozornost od tega, kar počne v Ukrajini. Ocenjuje tudi, da sta se Nato in Evropska unija odzvala zelo odgovorno in sprejela ukrepe, da bi se na Zahodnem Balkanu izognila kakršnim koli presenečenjem.
Ozemeljske celovitosti Ukrajine ne sme zanikati nihče
Srbija je po Kacinovih besedah stopila pol koraka nazaj in obsodila agresijo na Ukrajino. »Jasno je, da je treba še kako odločno povedati, da je ozemeljska celovitost Ukrajine tisto dejstvo in tisti cilj, od katerega ne more odstopiti nihče, tudi Srbija ne.«
Evropska unija okrepila vojaško misijo v Bosni in Hercegovini
Kacin je ob tem spomnil na precej zapletene razmere v Bosni in Hercegovini zaradi delovanja Republike Srbske. Mnogi se bojijo, da so separatistične težnje te entitete ena največjih varnostnih groženj za državo. »Zato je Evropska unija, ki ima svojo vojaško misijo v Bosni in Hercegovino, okrepila, povečala število pripadnikov evropskih vojska, ki so v tej državi. Zadnje dni lahko veliko slišite tudi o tem, da se je Francija aktivno vključila v ta prizadevanja.«
Pritisk na Črno goro od zunaj je izjemno velik
Posebej pereče so, tako Kacin, razmere v Črni gori. »Izbrali so novo politično večino, žal pa predsedujoči skupščini ne želi sklicati seje, na kateri bi potrdili novo vlado in izvolili novega predsednika parlamenta, zato se politična kriza še kar vleče.« Pritisk na Črno goro od zunaj je izjemno velik. Je namreč zadnja nova članica Nata. »Poskušajo jo iztrgati iz Severnoatlantskega zavezništva, da bi ga tako oslabili in na nek način razglasili zmago v tem eksperimentu, v tej avanturi, ki je Rusijo, žal, pahnila stoletja nazaj,« je za naš radio pojasnil Kacin.