Andrej Šinko
Andrej Šinko je novinar Radia Ognjišče.
Predstavniki članic Nata so se v Bruslju sestali na izrednem sestanku zaradi stopnjevanja nasilja med Turčijo, ki ga izvajata skrajna skupina Islamska država in pripadniki prepovedane Kurdske delavske stranke. Ankara je zaprosila za srečanje v luči resnosti razmer po terorističnih napadih v zadnjih dneh in ker je želela zaveznice obvestiti o ukrepih, ki jih sprejema.
Srečanje ministra za kmetijstvo Dejana Židana in evropskega komisarja za kmetijstvo Phila Hogana še ni prineslo rešitve zapleta z zaščito terana. Evropska komisija bo preučila argumente Slovenije in v prihodnjih tednih slovensko vlado zaprosila za dodatna pojasnila. Slednja sicer meni, da gre za zadevo, ki je bila zaključena leta 2004, ko je Slovenija postala članica Evropske unije. Minister Židan pa je včeraj predstavil tudi več argumentov, ki podpirajo to stališče.
Vlada je obravnavala analizo opravljanja pripravništev in na tem področju sprejela tudi akcijski načrt. Nekatera ministrstva so med pripravo analize poudarila, da bi se lahko v določenih primerih pripravništvo tudi odpravilo, v kolikor bi izboljšali izobraževalne programe. Nasprotno pa nekateri resorji menijo, da so pripravništva nujna. Glede volonterskih pripravništev pa so mnenja enota, ocenjeno je kot neprimerno uvajanje v delo in ne kot usposabljanje pripravnikov.
Profesor na Fakulteti za družbene vede Bogomil Ferfila meni, da Evropska unija z dogovorom o prostovoljnem sprejemu beguncev pošilja napačen signal v izvorne države. Spodbudil bi jih namreč lahko, da bodo še pogosteje svoje priložnosti iskali v osemindvajseterici. Ferfila pojasnjuje, da so prve generacije beguncev popolnoma izgubljene, šele naslednji rodovi pa, da so nekoliko uspešnejši pri integraciji v družbo. Zato bi bilo, po njegovih besedah, rešitve smiselno iskati v regijah iz katerih prihajajo.
Zgodovinski sporazum o iranskem jedrskem programu je bil deležen številnih odzivov. Med tem, ko je večji del mednarodne skupnosti izrazil zadovoljstvo s sklenjenim dogovorom, pa sta do njega kritična tako Izrael kot Savdska Arabija. Politični analitik Primož Šterbec pa poudarja, da je dogovor tudi korak naprej v boju proti skrajnim skupinam.