Andrej Šinko
Andrej Šinko je novinar Radia Ognjišče.
Podobno kot Evropa se z begunsko krizo sooča tudi Azija. Številni prebežniki poskušajo oditi iz Bangladeša in Mjanmara. Cilj jim je Avstralija, ki pa je ponavadi ne uspejo doseči, zato pristanejo na Tajskem, v Maleziji ali Indoneziji. V Bangkoku ob tem poteka konferenca o begunski krizi, ki se je udeležujejo predstavniki sedemnajstih držav.
Evropska komisija je Sloveniji v primerjavi z lani napovedala upočasnitev gospodarske rasti, ki pa bo bolj široko zasnovana. Bruselj je sicer v primerjavi s februarjem izboljšal napoved v tem letu na 2,3 odstotka BDP, za prihodnje leto pa jo je poslabšal na 2,1 odstotka. Napoved za javnofinančni primanjkljaj v tem letu pa je enaka kot pozimi in jeseni, in sicer 2,9 odstotka BDP. Javni dolg, ki je bil med letoma 2006 in 2010 v povprečju 28,6-odstoten, se bo letos povzpel na 81,5 odstotka BDP.
Število žrtev silovitega potresa, ki je v soboto prizadel Nepal, se je povzpelo na več kot 3700. Več kot 6500 pa naj bi bilo tudi poškodovanih. V reševanje je vključenih več kot 90 odstotkov domačih vojakov, v državo pa medtem še naprej prihaja mednarodna pomoč. Potres je zahteval več kot sto žrtev tudi v sosednjih državah.
Zunanji in notranji ministri Evropske unije so podprli načrt Bruslja za odziv na krizo z begunci v Sredozemlju. V četrtek bodo o njem razpravljali še voditelji članic povezave. V maju pa naj bi Evropska komisija predstavila celovito strategijo o migracijah za reševanje strukturnih problemov. Italijanska policija je medtem aretirala tunizijskega kapitana in sirskega člana posadke, ki naj bi bila odgovorna za smrt več kot 800 beguncev, ki sta jih preko Sredozemskega morja poskušala prepeljati v Evropo, a se je ladja potopila. Tožilstvo jima očita večkratni uboj iz malomarnosti, trgovino z belim blagom ter brodolom.
V Jemnu se varnostne razmere poslabšujejo, v konflikt pa se vse bolj vpleta tudi mednarodna skupnost. ZDA so pospešile dobavo orožja arabski koaliciji, ki izvaja zračne napade na položaje šiitskih upornikov, slednje pa naj bi z orožjem oskrboval Iran. V Jemnu naj bi bilo trenutno brez hrane 10 od 24 milijonov prebivalcev.