Andrej Šinko
Andrej Šinko je novinar Radia Ognjišče.
Arbitražno sodišče, ki razsoja o meji med Hrvaško in Slovenijo, je spet v popolni postavi. Slovenijo bo odslej zastopal Norvežan Rolf Fife, hrvaško pa Švicar Nicola Michel. Gre za ugledna mednarodna pravnika. Slovenski politični vrh je zadovoljen, Slovenija pa še naprej podpira samostojnost, neodvisnost in nepristranskost dela tribunala ter enakost strank v postopku.
Voditelji članic Evropske unije so se na srečanju v Bruslju strinjali o pomenu krepitve nadzora na zunanji meji in finančne pomoči pri soočanju z begunsko krizo znotraj in zunaj unije. Predsednik Evropskega sveta Donald Tusk je poudaril, da lahko Evropa zgolj iz Sirije pričakuje milijone beguncev. Ob tem pa dodal, da je očitno, da največji val beguncev in migrantov šele prihaja. Zato je, po njegovih besedah, treba popraviti politiko odprtih vrat in oken ter se osredotočiti na zaščito zunanje meje in pomoč beguncem ter državam v soseščini.
Predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker je nagovoril poslance in državljane Evropske unije. V govoru o stanju v povezavi je poudaril, da mora biti reševanje begunske krize prednostna naloga osemindvajseterice. Ob tem pa dodal, da je čas za pogumno in odločno ukrepanje povezave.
Razmere z begunci se ne izboljšujejo. Veliko težav ima še vedno Madžarska, ki je dopoldne za begunce odprla največjo železniško postajo in s prvim vlakom proti Avstriji poslala med dvesto in tristo migrantov. Te je sicer izkrcala po nekaj deset kilometrov vožnje, od koder naj bi odpeljali v madžarski azilni dom. Begunci so se temu uprli. Kljub temu naj bi v večernih urah en vlak iz Budimpešte vseeno prispel v avstrijski Graz. Madžarski premier Viktor Orban je med tem obiskal Bruselj, kjer je z Evropskimi voditelji govoril o reševanju begunske krize.
Več kot dva tisoč migrantov je včeraj prispelo na Madžarsko, še več pa naj bi jih v državo poskušalo vstopiti do 31. avgusta, ko bo mejo že varovala ograja. Medtem še vedno številni begunci poskušajo iz Grčije čez Makedonijo priti v Srbijo. Od tam pa doseči Evropsko unijo. Včeraj sta se sicer na temo begunske problematike v Berlinu sestala tudi nemška kanclerka Angela Merkel in francoski predsednik Francois Hollande. Menila sta, da morajo članice Evropske unije ukrepati enotno, ob tem pa beguncem nuditi zavetišča, hrano in zdravstveno oskrbo.