Evropska unija in Turčija z načelnim dogovorom o begunski krizi
Svet | 08.03.2016, 10:30 Andrej Šinko
Evropska unija in Turčija sta dosegli načelni dogovor, ki med drugim predvideva, da bo Turčija sprejela vse nezakonite migrante, ki ne potrebujejo mednarodne zaščite. V zameno lahko med drugim računa na dodatno finančno pomoč. Ob tem pa naj bi vrh Evropske unije poslal zelo jasno sporočilo tihotapcem ljudi, da balkanske migracijske poti ni več.
Voditelji Evropske unije so se v skupni izjavi ob koncu izrednega vrha strinjali, da so potrebni konkretni ukrepi za zaprtje poti tihotapcev ljudi, za zaščito zunanjih meja in končanje migracijske krize v Evropi. Kljub dobremu uresničevanju skupnega akcijskega načrta osemindvajseterice in Turčije tok migrantov iz Turčije v Grčijo ostaja prevelik in ga je treba znatno zmanjšati, je opozoril predsednik Evropskega sveta Donald Tusk.
Turški premier Ahmet Davutoglu pa je potrdil zavezanost Turčije, da ponovno sprejme vse migrante, ki pridejo v Turčijo iz Grčije in ne potrebujejo mednarodne zaščite. »Sprejeli smo drzno odločitev, da sprejmemo vse nezakonite migrante, ki gredo skozi Turčijo, ne glede na njihovo narodnost, in sicer na podlagi predpostavke, da bo Evropska unija za vsakega Sirca, sprejetega z grških otokov, preselila enega Sirca,« je pojasnil. To spreminja pravila igre, je opozoril predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker. Ob tem pa dodal, da bo to prekinilo poslovni model tihotapcev ljudi in poslalo signal, da je pravi način, kako priti v Evropo, le zakonit način.
Premier Miro Cerar je pojasnil, da del o zaprtju balkanske poti ostaja v izjavi, da je sicer nekoliko preoblikovan, a da je besedilo smiselno še vedno enako. To, da se balkanska pot končuje, pomeni, da vse države na tej poti zavračajo vse nezakonite migrante. Slovenija bo od danes ali jutri ponovno v celoti uveljavljala schengenska pravila in čez mejo spuščala le tiste osebe, ki imajo ustrezne dokumente, je pojasnil Cerar.
Evropska unija bo podprla Grčijo pri zagotovitvi celovite, množične in hitre vrnitve migrantov v Turčijo, je novinarjem še dejal Tusk, ki je v prestolnicah držav vzdolž zahodnobalkanske migrantske poti v minulih dneh iskal širše soglasje za rešitev begunske in migracijske krize v Evropi. Grčija bolj kot kdajkoli prej potrebuje našo solidarnost, pa je opozoril Juncker. Pri tem pa ponovil, da je treba pospešiti premestitev migrantov znotraj unije. Juncker je tudi izrazil zadovoljstvo, da so voditelji podprli predlagani načrt Evropske komisije o ponovni vzpostavitvi schengenskega režima.
Voditelji Evropske unije so v izjavi tudi pozdravili dodatne predloge, ki jih je na vrhu v zvezi z reševanjem migracijske krize predstavila Turčija. Dogovorili so se, da bodo delovali na podlagi dogovorjenih načel, med drugim, da bodo pospešili vizumsko liberalizacijo za turške državljane do najkasneje konca junija letos. Turčija pa naj bi naredila vse, da zadosti vse potrebne zakonske zahteve, je ob tem zagotovil turški premier.
Prav tako bodo pospešili izplačilo že dogovorjenih treh milijard evrov za projekte pomoči sirskim beguncem v Turčiji in sprejeli odločitev o dodatnih finančnih sredstvih za sirske begunce. Konkretne številke v izjavi niso omenjene. V Bruslju se je sicer danes omenjalo, da naj bi Turčija do konca leta 2018 prejela dodatne tri milijarde evrov.