Alen Salihović
Alen Salihović je urednik informativnega programa Radia Ognjišče.
V državi veljajo dodatni ukrepi za zajezitev širjenja novega koronavirusa. Tako velja prepoved gibanja v nočnem času oz. med 21. in 6. uro. Omejeno je tudi druženje na največ šest ljudi, prehajanja med regijami pa ni več. Pravnik Andraž Teršek in odvetnik Damijan Pavlin v pobudi za presojo ustavnosti trdita, da lahko država prepove gibanje po državi in določi policijsko uro le, če razglasi izredno stanje. Če izrednega stanja ne razglasi in gibanje v in po državi prepove, ravna protiustavno, sta prepričana pravnika. Na kakšen način lahko in mora v času epidemije in širjenja virusa postopati vlada, posebej v razmerah, v katerih se ves svet sooča prvič, smo vprašali nekdanjega ustavnega sodnika Jana Zobca.
Vlada je tako kot spomladi zaradi naglega širjenja novega koronavirusa tudi tokrat omejila gibanje. Tako bo začela veljati prepoved v nočnem času oz. med 21. in 6. uro. Veljati je začela tudi omejitev druženja na največ šest ljudi, prehajanje med regijami pa ne bo več mogoče, ne glede na to, ali je ta na oranžnem ali rdečem seznamu. Ustavni sodniki so s 5:4 konec poletja odločili, da omejitev gibanja na občine ni bila v nasprotju z ustavo. Podrobno nam je svoje ločeno pritrdilno mnenje k tej odločitvi včeraj predstavil ustavni sodnik Dr. Dr. Klemen Jaklič.
»Virusa ni! To je globalna prevara! Koliko so vas plačali, da sodelujete v tem? Normalno je, da starejši ljudje umirajo pri takšnih boleznih!« To so zgolj nekatere trditve, ki postajajo vse bolj glasne in negirajo nekaj, s čimer se je okužilo že skoraj 41 milijonov ljudi, življenje pa je izgubilo več kot milijon 120 tisoč oseb. Res je, da se skoraj pri vsakem strokovnem vprašanju najde tudi kak drugačen glas, tudi glede tega virusa se najde, a velika večina strokovnjakov si je enotna v tem, da gre za bolezen, ki ogroža življenja mnogih, sicer zdravih ljudi. No, sedaj že vidim, kako mi nekateri pišete sporočilo in trdite, da jih še več zboli za gripo ter za njo in pljučnico tudi umre.
Kljub razglašeni epidemiji je potrebno ostati optimističen. Skrbeti je treba za imunski sistem tako, da dovolj spimo, se izogibamo negativnemu stresu in smo fizično aktivni. V to je prepričana infektologinja dr. Mateja Logar iz Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja. V pogovoru za naš radio je izrazila skrb zaradi naraščanja števila okužb.
Od politike bi pričakoval več sodelovanja in povezovanja, je v pogovoru za Radio Ognjišče dejal predsednik državnega sveta Alojz Kovšca. Glede soočanje s pandemijo je izrazil skrb zaradi ljudi, ki se obnašajo neodgovorno s tem, ko ne spoštujejo zaščitnih ukrepov.