Alen Salihović
Alen Salihović je urednik informativnega programa Radia Ognjišče.
Komisija Pravičnost in mir pri Slovenski škofovski konferenci se je na slovensko javnost danes obrnila s posebno izjavo v kateri poudarjajo, da na praznik vseh svetih spet postavlja pred temeljna vprašanja smrti in življenja. V uvodu izjave, ki jo je podpisal predsednik komisije nadškof Anton Stres so spomnili na besede papeža sv. Janez Pavel II., ki je že pred desetletji svaril pred nevarnostjo kulture omalovaževanja človekovega življenja, ki jo je poimenoval »kultura smrti«. »Žal se ta kultura vedno bolj razrašča tudi v naši domovini in ob prazniku vseh svetih, ki nam govori o zmagi življenja nad smrtjo, želimo na to še posebej opozoriti.«
»V Radencih bo - v 21. stoletju - posvetovalni referendum o Titovi cesti,« tako se je na odločitev večine ustavnih sodnikov, ki so zavrgli pobudo župana Radencev Romana Leljaka za oceno ustavnosti in zakonitosti akta o razpisu svetovalnega referenduma o preimenovanju Titove ceste, odzval ustavni sodnik ddr. Klemen Jaklič. Večina sodnikov namreč ugotavlja, da pobudnik, sicer župan, ki pa je pobudo vložil kot občan, nima pravnega interesa za začetek postopka, zato svetovalni referendum v Radencih bo. Zanimivo je, da je pred leti ustavno sedišče poimenovanje Titove ceste v Ljubljani prepovedalo, sedaj pa sodniki dovoljujejo referendum, na katerem bi občani v današnjem času odločali o ponovni potrditvi imena Titove ulice. S to odločitvijo lahko rečemo, da je sedanja sestava le še potrdila odkrito politično usmerjenost in selektivnost pri svojih obravnavah.
Evropski poslanci so se v minulem tednu udeležil plenarnega zasedanja, ki je spet potekalo na daljavo. Glavni temi sta bili nova skupna evropska kmetijska politika in paket zakonodajnih ukrepov za ureditev digitalnega trga. Kot nam je povedala poslanka Evropske ljudske stranke Romana Tomc gredo predlogi v pravo smer. V pogovoru za naš radio je spregovorila tudi o soočanju z epidemijo in sprejemanju vladnih ukrepov
V državi veljajo dodatni ukrepi za zajezitev širjenja novega koronavirusa. Tako velja prepoved gibanja v nočnem času oz. med 21. in 6. uro. Omejeno je tudi druženje na največ šest ljudi, prehajanja med regijami pa ni več. Pravnik Andraž Teršek in odvetnik Damijan Pavlin v pobudi za presojo ustavnosti trdita, da lahko država prepove gibanje po državi in določi policijsko uro le, če razglasi izredno stanje. Če izrednega stanja ne razglasi in gibanje v in po državi prepove, ravna protiustavno, sta prepričana pravnika. Na kakšen način lahko in mora v času epidemije in širjenja virusa postopati vlada, posebej v razmerah, v katerih se ves svet sooča prvič, smo vprašali nekdanjega ustavnega sodnika Jana Zobca.
Vlada je tako kot spomladi zaradi naglega širjenja novega koronavirusa tudi tokrat omejila gibanje. Tako bo začela veljati prepoved v nočnem času oz. med 21. in 6. uro. Veljati je začela tudi omejitev druženja na največ šest ljudi, prehajanje med regijami pa ne bo več mogoče, ne glede na to, ali je ta na oranžnem ali rdečem seznamu. Ustavni sodniki so s 5:4 konec poletja odločili, da omejitev gibanja na občine ni bila v nasprotju z ustavo. Podrobno nam je svoje ločeno pritrdilno mnenje k tej odločitvi včeraj predstavil ustavni sodnik Dr. Dr. Klemen Jaklič.