Damijana MedvedDamijana Medved
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Rok MihevcRok Mihevc
Nadškof Anton Stres (foto: Posnetek zaslona)
Nadškof Anton Stres | (foto: Posnetek zaslona)

Ob sklepu Drage o politiki, ideologiji, dialogu in komunistični kontinuiteti v Sloveniji

Slovenija | 06.09.2021, 12:41 Alen Salihović

Sklenili so se že 59. Študijski dnevi Draga. Včerajšnji zadnji dan se je začel s sveto mašo, ki jo je daroval nadškof Anton Stres, sledilo je predavanje z naslovom Med obrambo svojega in iskanjem skupnega. V ospredje so postavili okrožnico papeža Frančiška »Vsi bratje«. V popoldanskih urah so Franki Žgavec podelili Peterlinovo nagrado, nadškof Stres pa je predaval o Sloveniji trideset let po osamosvojitvi.

Politika, ideologija, dialog skozi prizmo Frančiškove okrožnice, »Vsi smo bratje« je bila tema, o kateri so spregovorili sociolog Igor Bahovec, direktor Socialne akademije Matej Cepin, novinarka na našem radiu Marjana Debevec in teolog Roman Globokar. Moderator Tomaž Simčič je o naslovu okrogle mize »Med obrambo svojega in iskanjem skupnega« povedal: »Ta naslov zelo posrečeno osvetljuje dileme, ki so v našem slovenskem prostoru žive in navzoče.«

Gostje okorgle mize
Gostje okorgle mize © ARO

Bahovec je nato izpostavil tri ključne točke, ki po njegovih besedah izhajajo iz okrožnice: »Najprej bratstvo, dialog in kultura srečanja.« O slednji je dejal: »Človek ne živi samo v odnosih, človek živi v kulturi, v medsebojnih navadah, v načinu, življenje v komunikaciji, v orientaciji. In papež se zelo močno naveže na kulturo, ljudstva, na domovino, na to, kar nas dela kot ljudi.«

Vsebina okrožnice bo tudi osrednja nit letošnjega Socialnega tedna, je povedal Cepin in na vprašanje, kaj pomeni zavzemati se danes za skupno dobro, ko je svet postal ena globalna vas, odgovoril: »Menim, da prevečkrat odlagamo skrb za skupno dobro samo na politike, da nam je dokaj jasno, da bi politik to moral delati, ampak da se pogosto ne zavedamo, da smo vsi na nek način mali politiki.«

Sogovorniki so ugotavljali, da je politika ne zgolj pri nas, ampak v svetovnem merilu v hudi krizi. Debevčeva meni, da je izhod iz nje mogoč le z iskrenim delovanjem. To je mogoče in pri tem spomnila na enega od ustanovnih očetov Evropske unije Roberta Schumanna, za katerega teče postopek za beatifikacijo: »Bil je dejaven katoličan in politiko je jemal kot božjo voljo, kot poslanstvo za izpolnjevanje božje volje. Pravijo, da je vsak dan molil in redno prejemal evharistijo.« Odločiti se za politiko zahteva trdno odločitev, delati za skupno dobro. »To je tako težka in tako zahtevna pot in obenem tako pomembna, da politik postavi na prvo mesto dobro drugega, da zaživi iskreno ljubezen.«

Ena od težav, ki smo ji priča predvsem v zahodnem svetu in na katero papež opozarja v okrožnici, je individualizem, pravi Globokar: »Ni problem, če se nekod počuti zavednega Slovenca, Madžara ali Poljaka, kar se sedaj v Evropi očita, ali kogarkoli drugega, ampak bi problem bil, če bi imel svojo lastno kulturo, svoj lasten narod za večvrednega oziroma ne bi bilo pripravljenosti za sodelovanje, izmenjavo, odprtost do drugih.« Izhod iz krize, v kateri se je znašel svet, je po besedah Globokarja mogoč le tako, da ga rešimo skupaj. »Pomembno je gledati drug na drugega in da smo drug drugemu bogastvo in inspiracija.«

Zbrani na okorgli mizi
Zbrani na okorgli mizi © ARO

Nadškof Stres: Razumljivo je, da stara nomenklatura le s težavo popušča v obvladovanju gospodarstva, šolstva in medijev

Upokojeni nadškof Anton Stres, ki je zjutraj daroval sveto mašo je v popoldanskem delu predavanja izpostavil, da imamo trideset let po osamosvojitvi v Sloveniji še vedno polovično demokracijo, ker leve politične sile niso nikoli imele namena resnično sestopiti z oblasti in dopustiti pluralizma. »Zato je razumljivo, da stara nomenklatura le s težavo popušča v obvladovanju gospodarstva, šolstva in medijev. Toda gospodarstvo ji tudi v Sloveniji vedno bolj uhaja, ker ima pač svobodni trg svojo neizprosno logiko, poleg tega je pa to področje, nad katerim skrbno bedi tudi Evropske unija,« je povedal nadškof Stres.

V oceni trenutnega stanja pa je še dejal, da Slovenija nima civilne družbe, vredne tega imena, saj je spolitizirana, ker jo pesti zlasti pomanjkljiva finančna samostojnost in je prisesana na oblast, ki jo s subvencijami vzdržuje. Celotni video posnetek predavanja si lahgko ogleate na naši spletni strani.

Edino samostojna po njegovih besedah še vedno ostaja Katoliška cerkev, ki je le tolerirana, a radikalno nezaželena. Ob tem je Stres poudaril, da je resnično spoštovanje verske svobode lakmusov papir spoštovanja človekovih pravic in dokler bomo imeli taka nerešena oz. nerešljiva vprašanja, kot je npr. verski pouk v šolah, ki je sicer v drugih republikah bivše Jugoslavije že urejen, bo to pokazatelj, da Slovenija kot demokratična država še vedno ostaja oddaljen ideal.

Pred tem je nadškof Stres med drugim menil, da so predstavniki nekdanje komunistične oblasti pred tremi desetletji podprli demokratizacijo in osamosvojitev Slovenije, hkrati pa skušali ohraniti nadzor nad področji, kot so vzgoja in izobraževanje, kultura in javno mnenje, javna glasila, sodstvo in finance.

Pester program tudi v petek in soboto

56. študijski dnevi Draga 2021, ki jih prireja Društvo slovenskih izobražencev iz Trsta in sta se jih med drugimi udeležila ministrica za Slovence v zamejstvu in po svetu Helena Jaklitsch in slovenski veleposlanik v Italiji Tomaž Kunstelj, so se pričeli v petek z okroglo mizo Narodno-jezikovne manjšine in zajamčeno zastopstvo.

V soboto je potekal ob 30-letnici samostojne Slovenije Slovenija party, dopoldne pa Draga mladih z okroglo mizo Poklici bodočnosti in nove priložnosti: Ob meji, v Sloveniji in v svetu. Govorili minister Janez Cigler Kralj, astrofizičarka Dunja Fabjan in državni sekretar na Uradu za Slovence v zamejstvu in po svetu Dejan Valentinčič

Državni sekretar za Slovence v zamejstvu in po svetu Dejan Valentinčič je tudi vodil delavnico z naslovom Študij, izobraževanje, izmenjave, strokovno usposabljanje in delovne izkušnje. Možnosti in priložnosti čezmejnosti. Popoldne je na temo Človek in narava: Od sožitja h gospostvu in nazaj predaval filozof in pisatelj Marko Uršič, zvečer pa so predstavili knjigo Ivana Sivca o primorskem duhovniku in politiku Virgilu Ščeku z naslovom Ljubil sem slovenski narod.

Več o Dragi 2021.

Slovenija, Cerkev na Slovenskem, Politika, Sociala, Papež Frančišek v Iraku
Darilo za papeža  (photo: Jan Dominik Bogataj) Darilo za papeža  (photo: Jan Dominik Bogataj)

Darila iz Slovenije za papežev rojstni dan

Papež Frančišek pri vsakem srečanju z ljudmi, pa naj bodo romarji, posamezniki ali različne skupine od škofov do športnikov, prosi za molitveno podporo. Tako je bilo tudi ob njegovem včerajšnjem ...

Protestni shod upokojencev, ki ga pripravlja ljudska iniciativa Glas upokojencev Slovenije. (photo: Bor Slana/STA) Protestni shod upokojencev, ki ga pripravlja ljudska iniciativa Glas upokojencev Slovenije. (photo: Bor Slana/STA)

Tokrat protestna vožnja in petje Svete noči

Inštitut 1. oktober in ljudska iniciativa Glas upokojencev danes ob 15.00 na Trgu republike pripravljata že 16. protestni shod. Na njem želita opozoriti na pereče probleme upokojencev in starejših ...

dr. Gabriel Kavčič (photo: STA) dr. Gabriel Kavčič (photo: STA)

S tem gremo v smer splošnega ukinjanja ugovora vesti

Farmacevti v lekarnah ne bodo mogli več uveljavljati ugovora vesti. Koalicijski poslanci so namreč podprli predlog novele zakona o lekarniški dejavnosti. V SDS so sejo obstruirali, v NSi so bili ...

Matic Vidic (photo: Rok Mihevc) Matic Vidic (photo: Rok Mihevc)

Odpreti svojo "štalo" je najlepše darilo za božič

Četrta adventna sveča že gori, kar pomeni, da se božični čas počasi bliža. Z vsakim prižigom sveče v adventnem vencu, se vedno bolj zavedamo, da je božič tik pred vrati. Ta čas naj bi bil obdobje ...

Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay) Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay)

Ko v Božičkovi preobleki plezam po pediatriji

Mateja Mazgan Senegačnik je svetovna popotnica. Odmevni so bili njeni opisi potovanj z babico, zdaj pa ji lahko že nekaj let sledimo na blogu, kjer opisuje izlete in doživetja primerna za družine. ...