Marjan BuničMarjan Bunič
Marko ZupanMarko Zupan
Marjana DebevecMarjana Debevec
Silvester Gaberšček (foto: Izidor Šček)
Silvester Gaberšček | (foto: Izidor Šček)

Silvester Gaberšček: Forum za mir v Kopru kot laboratorij miru in osebne preobrazbe

Cerkev na Slovenskem | 17.06.2025, 08:24 Alen Salihović

Udeleženci drugega Foruma za mir, ki ga je minuli konec tedna gostil Koper, so sprejeli izjavo o skupnih vrednotah življenja za mir. Pri tem jih je vodila zavest nujnosti spoštovanja in sodelovanja med pripadniki različnih verskih izročil. Poudarili so, da so kot verski voditelji prvi poklicani k preseganju političnih in ostalih delitev, ki jih občutimo prebivalci Balkana, obenem morajo ohranjati stik z našo vsakdanjostjo. Ob sklepu tega pomembnega dogodka je za Radio Ognjišče v Mozaiku dneva spregovoril eden od njegovih organizatorjev Silvester Gaberšček.

Drugi forum za dialog in mir na Balkanu, ki je potekal v Kopru, je po besedah Silvestra Gaberščka potekal v izjemno zaostrenih mednarodnih razmerah, kar mu je dalo dodatno težo in odgovornost. »Vsi smo čutili, da smo na krhkih tleh, kjer lahko najmanjša iskrica povzroči velik požar,« je dejal Gaberšček in poudaril, da že samo srečanje predstavlja pričevanje želje po miru.

Forum ni bil le simboličen dogodek, temveč prostor, kjer so se gradili osebni odnosi in rojevala nova prijateljstva, tudi med najbolj različnimi pripadniki narodov, kultur in ver. »Mir je odvisen predvsem od medosebnih odnosov - ne deklarativno, ampak iskreno, z resničnim prizadevanjem za bližino,« je izpostavil.

Gaberšček meni, da udeleženci niso le osebno izkusili nove razsežnosti miru, temveč tudi začutili poslanstvo, da vrednote foruma ponesejo naprej v svoja okolja. Koprsko okolje s svojo zgodovinsko, kulturno in versko raznolikostjo pa je po njegovem mnenju idealen kraj za takšno srečanje. »To ni le geografska lokacija, ampak živa priča medverskega sožitja.«

Ob tem je pohvalil konkretne primere sodelovanja verskih skupnosti v Kopru, kot so delitev molitvenih prostorov in skupne pobude v duhu pomoči. »To je živo pričevanje, da se mir začne graditi v srcih in odnosih - v čistem, iskrenem prizadevanju za dobro drugega,« je sklenil.

Na vprašanje o spravi je Gaberšček poudaril, da ta ni mogoča brez pripravljenosti obeh strani in osebne preobrazbe. »Le če si prizadevamo za čiste, nesebične odnose, je sprava resnično mogoča - ne kot ideološki cilj, temveč kot življenjska drža.«

Cerkev na Slovenskem, Škofovska konferenca, Novice
Jubilanti z nadškofom Cviklom (photo: Nadškofija Maribor) Jubilanti z nadškofom Cviklom (photo: Nadškofija Maribor)

Somaševanje jubilantov z nadškofom Cviklom

Na praznik apostola Tomaža je v mariborski stolnici potekalo slovesno somaševanje duhovnikov jubilantov. Somaševanje je vodil nadškof Alojzij Cvikl, ki se je z jubilanti zahvalil Bogu za dar ...

Novomašnika Matija Golob in Ambrož Brezovšek (photo: Rok Mihevc in Tatjana Splichal) Novomašnika Matija Golob in Ambrož Brezovšek (photo: Rok Mihevc in Tatjana Splichal)

Matija Golob in Ambrož Brezovšek obhajala novi maši

Župniji Šmartno pri Litiji in Vojnik sta te dni pravi izvir veselja za Cerkev v Sloveniji. Veselita se namreč novih maš, ki sta ju včeraj pela Matija Golob in Ambrož Brezovšek. »Eno je potrebno« ...

Tereza navdušuje s svojimi recepti (photo: Osebni arhiv) Tereza navdušuje s svojimi recepti (photo: Osebni arhiv)

Kulinarična mornarka

Tereza Poljanič je bila med prvimi, ki je pri nas vodila televizijske kulnarične oddaje, s katerimi je v našem prostoru začela širiti zavest o zdravi prehrani, kaj to sploh je in kako pripravljati ...