
Papež Leon XIV. v prvem nagovoru vernikom | (foto: Vatican Media)
Br. Jan Dominik Bogataj o geslu papeža Leona XIV.
Svet | 11.05.2025, 16:15 Petra Stopar
Kaj o novem papežu pove njegovo škofovsko geslo, ki ga je vzel od sv. Avguština? O tem smo se pogovarjali z bratom Janom Dominikom Bogatajem, predavateljem Teološke fakultete na Univerzi v Ljubljani. Tudi on, tako kot škof Andrej Saje, meni, da so kardinali našli moža, ki bo združeval.
Br. Jan Dominik Bogataj, ki je prav na dan papeževe izvolitve v patrističnem inštitutu Augustinianum sklenil svoj šestletni doktorski študij, je o presenetljivo kratkem trajanju konklava dejal: »Očitno so v začetku kardinali videli, da tisti največji favoriti nimajo zadostne podpore in so se zato kot predvideno obrnili k tem, morda malce manj izpostavljenim, kardinalom, ki pa so v osebi novega papeža Leona XIV. pravzaprav našli moža, ki bo združeval. To namreč nakazuje že njegovo geslo, ki ga je povzel od svetega Avguština: In illo uno unum, se pravi v tistem, ki je eno, naj bomo tudi mi vsi eno – v Kristusu, v Bogu, smo tudi mi med seboj eno, torej povezani, čeprav zelo različni.«
In illo uno unum - v tistem, ki je eno, naj bomo tudi mi vsi eno.
Papež Leon XIV. po njegovem mnenju tudi sam v sebi združuje na videz nezdružljive lastnosti. Po svoji formaciji je strokovnjak za cerkveno pravo, kot tak tudi človek strukture in institucije, po drugi strani pa misijonar s pastoralnimi izkušnjami ter avguštinec, s pristopom srca in sočutja. Pa tudi »zelo moder, zelo trezen, preudaren, realen, prizemljen, ampak hkrati z eno veliko globino, s premislekom, ki ga kot sin svetega Avguština goji pri sebi in to nosi v sebi in žari naprej«.
Papež in mediji
Kot je znano, imajo novinarji v ponedeljek, 12. maja, s papežem Leonom XIV. prvo srečanje. Mag. Jan Dominik Bogataj meni, da bo novi papež za medije veliko večji izziv kot njegov predhodnik, čeprav se na prvi pogled to ne zdi tako. »Frančišek je namreč s svojo impulzivnostjo, s svojim, lahko bi rekel, evangeljskim ekstremizmom, dejansko sam polnil naslovnice, medtem ko bo sedaj potrebnega veliko več premisleka, veliko globlje vstopanje v duhovnost, v notranje življenje, v miselno ozadje novega papeža Leona, da ga bomo lahko razumeli in pravzaprav, da mu bomo tudi prisluhnili,« meni.
Ne bo stopil v ospredje, ampak bo v ospredje postavljal Kristusa.
Prepričan je, da bo novi papež s svojo umirjenostjo zelo blagodejno deloval na naslednja leta Cerkve, saj ima bogate izkušnje. O tem po mnenju Bogataja govorijo tudi besede kardinalom v prvi pridigi: »On je rekel, da morajo vsi, ki v Cerkvi opravljajo odgovorno službo oblasti, pravzaprav sami izginiti, zato da bi lahko ostal in zasijal Kristus, in se mi zdi, da bo papež Leon XIV. mojster prav v tem. Ne bo stopil v ospredje, ampak bo v ospredje postavljal Kristusa.«