
Vilma in Dani Siter - ustanovitelja DiŽ | (foto: Igor Dečman)
Vilma in Dani Siter: »Papež Frančišek je visoko cenil družino in ljubezen med možem in ženo.«
Duhovnost | 22.04.2025, 08:54 Robert Božič
»Mene je najbolj nagovorila njegova preprostost in zavzetost za stvari, ki so pomembne v življenju,« na vprašanje, kako se bo spominjala papeža Frančiška odgovarja Vilma Siter. Njen mož Dani pa: »Najprej pomislim na iskreno ponižnost in poštenost. Kako preprosto je znal živeti to umeščenost v svet, v družino, v vse inštitucije, v katere je vstopal in bil poslan. Živel je veliko spoštovanje do Življenja in spoštovanje do dostojanstva človeka kot takega. Spomninjal se ga bom po preprostosti in vdanosti v Božjo voljo in odvisnosti od Svetega Duha.«
Zakonca Siter sta vesela, da sta bila vključena v papeževe pobude na področju dela z zakonci in družinami. Posebej izpostavljata encikliko Radost ljubezni, ob kateri so se in se še vedno skupaj z zakonci pogosto ustavljajo, jo predelujejo in se iz nje učijo.
»Namreč papež je v encikliki nam zakoncem dal vedeti, kako visoko ceni družino, kako visoko ceni ljubezen med možem in ženo. Bil je tudi neke vrste glas vesti za celotno Cerkev, tudi v zvezi s tem, kako naj Cerkev uvrsti pastoralo zakoncev in družin visoko med svoje prioritetne naloge, kako pomembna je družina, kako pomembno se je posvetiti zakoncem, naj bo to na začetku njihove poti in potem skozi celo njihovo zakonsko življenje ... Da je treba spremljati zakonce in jim pomagati sprejemati življenske danosti, takšne kakršne so, v luči Božje besede, v luči Božje ljubezni,« pravi Dani Siter.
Bil je glas vesti za celotno Cerkev, tudi v zvezi s tem, kako naj Cerkev uvrsti pastoralo zakoncev in družin visoko med svoje prioritetne naloge.
In nadaljuje: » Papež Frančišek je vedno trdil, da je družina odsev Boga, da je družina Božja celica, da je družina Božja inštitucija, je odsev Božje ljubezni temu svetu. In skozi to prizmo je gledal na vse in nam zakoncem pravzaprav kazal pot, nam dajal obude, kako naj živimo to bogatstvo Božje prisotnosti v nas preko zakramenta svetega zakona.«
Vima Siter pa se zelo živo spomnija srečanja s papežem Frančiškom v Filadelfiji leta 2017: »In to s tem, ko je rekel, da poročiti se in imeti družino pomeni sanjati Božje sanje. Zdi se mi, da je s tem dal en tako velik, presežen povdarek temu, kaj pomeni sploh živeti v družini.«
Vilma je tudi prepričana, da je prav papež Frančišek bil zelo jasen, » ko je potegnil ven iz samoumevnosti in iz pozabe stvari, ki so bile včasih normalne,« zdaj pa se nanje pozablja.
Papež Frančišek je vedno trdil, da je družina odsev Boga, da je družina Božja celica, da je družina Božja inštitucija, je odsev Božje ljubezni temu svetu.
»Takrat je tudi zelo jasno povedal, da ne smemo dovoliti, da bi besede kot so prosim, oprosti, in hvala, izginle iz naših družin. »Če se vam to zgodi, se bodo med vami naredile razpoke in v teh razpokah se bodo izgubili vaši otroci, je takrat rekel papež« In to se mi zdi, da je mene tako močno nagovorilo, da mi je ostalo v spominu in to vedno nosim to v srcu. In kadarkoli govoriva o pomenu družine in o pomenu čisto enostavnih stvari v družini, se spomnim na te papeževe besede,« pravi Vilma Siter, ki je prepričan da so te besede dediščina, ki jo je Frančišek pustil zakoncem.