
Evropska poslanka Romana Tomc (EPP/SDS) | (foto: www.romanatomc.si)
Tomc po obisku misije ELS: Tudi izogibanje odgovorom veliko pove
Slovenija | 08.04.2025, 14:42 Petra Stopar
Skupina petih evropskih poslancev iz politične skupine Evropske ljudske stranke (ELS) se je v ponedeljek mudila v Sloveniji na misiji za ugotavljanje dejstev. Cilj je bil spoznati razmere na področju vladavine prava, včerajšnji obisk pa je bil šele začetek, je povedal vodja misije Tomas Tobé. Dejal je, da so nad stanjem zaskrbljeni, preseneča jih tudi pomanjkanje interesa s strani predsednice Državnega zbora Urške Klakočar Zupančič in koalicije za srečanje.
Poleg evropskega poslanca s Švedske in podpredsednika politične skupine ELS Tomasa Tobeja so bili v delegaciji še podpredsednica politične skupine in evropska poslanka iz Slovenije Romana Tomc, Španec Raul de la Hoz Quintano, Nemka Lena Düpont in Poljak Michal Wawrykiewicz. Misija se je srečala s predstavniki slovenskih ustanov, medijev in civilne družbe.
Tomc: Kako je mogoče, da ima Državni zbor trikrat več izrednih kot rednih sej?
Bili so tudi v Državnem zboru, kjer jih je zanimalo, zakaj je bilo tam v tem mandatu več kot sto izrednih sej. Vodja misije Tobe je vprašal: »Kolikor vidim, ima vladajoča koalicija močno večino. Kaj je torej razlog za to, da ne morete imeti normalnih zakonodajnih postopkov? Zakaj je tako pomembno, da o predlogih ni odprte in javne razprave? O tem smo se želeli pogovoriti s predsednico DZ in vladajočo koalicijo, a nihče se ni odzval našim vabilom. To obžalujem, vprašanja pa ostajajo.«
Tobe o medijih: Njihova neodvisnost je steber demokracije
»Ne glede na to, ali je vlada leva ali desna, novinarji morajo opravljati svoje delo, pri katerem so svobodni in neodvisni. To je sistem zavor in ravnovesij. To je verjetno še bolj bistveno pri javnih medijih, kot je javna RTV,« je dejal evropski poslanec in opozoril, da ustavno sodišče po več kot dveh letih še vedno ni sprejelo odločitve o zakonu o RTV. Upa, da bodo v Sloveniji brez zamud uresničena vsa priporočila iz poročila Evropske komisije o vladavini prava.
Tomčeva je povedala, da so člani misije poslušali različne sogovornike in dobili veliko odgovorov na vprašanja o stanju demokracije, svobode medijev, pritiskih na neodvisne institucije, podrejanju policije, korupciji in delovanju sodne veje oblasti. »Po predstavitvi vseh mnenj je delegacija oblikovala stališče o stanju na področjih, ki so bila predmet misije. Ponekod ni bilo odgovorov, ki bi lahko razumno in argumentirano pojasnili odstopanja od demokratičnih standardov. Tudi izogibanje odgovorom veliko pove in člani delegacije so bili v takih primerih posebej pozorni. Na podlagi slišanega smo dobili precej nazoren vpogled v način delovanja vladajoče koalicije,« je zapisala po obisku na svoji spletni strani. Misija bo postopek nadaljevala v Evropskem parlamentu, na Evropski komisiji in vseh pristojnih ustanovah.