Damijana MedvedDamijana Medved
Jakob ČukJakob Čuk
Tanja DominkoTanja Dominko
Papež Frančišek in otroci (foto: Divisione Produzione Fotografica)
Papež Frančišek in otroci | (foto: Divisione Produzione Fotografica)

Papež Frančišek v pismu iz bolnišnice: Pravična družba se ne gradi z izločanjem

Svet | 08.03.2025, 13:09 Andrej Šinko

Svetoletno romanje v Rimu so začeli prostovoljci raznih društev, člani neprofitnih organizacij, delavci v nevladnih organizacijah in socialni delavci. Poleg romanja skozi sveta vrata se lahko udeležijo več dogodkov, ki jih pripravljajo različne organizacije, med njimi Civilna zaščita in Gibanje za življenje.

Ob praznovanju 50-letnice slednjega, je sveto mašo daroval vatikanski državni tajnik Pietro Parolin, zbrane pa je s pisnim sporočilom, po poročanju Radia Vatikan, nagovoril tudi papež Frančišek, ki se zaradi pljučnice že od 14. februarja zdravi v bolnišnici. V pismu je opozoril na zavzetost organizacije, ki v središče postavlja dostojanstvo osebe, pri tem pa posebno pozornost namenja najšibkejšim.

Sveti oče je spomnil na številne oblike pomoči, ki jih je Gibanje za življenje vzpostavilo, da bi lahko pomagalo materam v težavah zaradi težke ali nepričakovane nosečnosti. Pri tem pa zapisal, da organizacijo vodi odkrita ljubezen in vztrajnost, da bi zaščitila materinstvo in sprejemanje človeškega življenja v vseh fazah.

V svetu, kjer se širi »kultura odpadkov«, je po papeževih besedah nujna predanost služenja življenju, »zlasti takrat, ko je najbolj krhko in ranljivo«. Kajti pravična družba se po besedah papeža Frančiška ne gradi z izločanjem neželenih otrok, starejših, ki niso več samostojni, ali neozdravljivo bolnih, ampak z gradnjo civilizacije ljubezni in življenja.

Spoštujte dostojanstvo osebe

Sveti oče nas zato poziva, da strmimo k prenovi družbe, ki bo temeljila na civilizaciji ljubezni in življenja. Vsakomur je pravzaprav jasno, kako je današnja družba strukturirana na kategorijah lastiti, delati, proizvajati, nastopati. Vaša zavzetost, v sozvočju z zavzetostjo celotne Cerkve, nakazuje drugačen načrt, ki v središče postavlja dostojanstvo človeka in daje prednost najšibkejšim, je še zapisal sveti oče.

V sporočilu gibanju nas papež Frančišek vabi, da »stavimo na ženske, na njihovo sposobnost sprejemanja, velikodušnost in pogum«. Upamo, da bodo centri za življenjsko pomoč postali referenčne točke za tiste, ki iščejo podporo celotne civilne in cerkvene skupnosti, je zaključil.

Kardinal Parolin pozval k molitvi za zdravje papeža Frančiška

Pred branjem papeževega sporočila je kardinal Parolin vse povabil k molitvi za papeževo zdravje, Gibanje za življenje pa pozval, da naj bo še naprej sopotnik žena in mater. Spomnil je na več kot 270 tisoč otrok, ki so se rodili, pozval k sejanju dobrega.

Spomnil je tudi na besede ustanovitelja gibanja Carla Casinija in poudaril, da je obramba človeškega življenja »moralna in državljanska dolžnost vsakogar«, da obramba družine poteka skozi spodbujanje življenja in da je treba nasprotovati »kulturi smrti«, ki se kaže v splavu, evtanaziji in mentaliteti, ki vidi življenje kot nekaj relativnega.

Kakšno je zdravstveno stanje papaža Frančiška?

Papež Frančišek medtem nadaljuje zdravljenje v bolnišnici. To vključuje dovajanje kisika in motorično fizioterapijo. Noč je preživel mirno, zdaj pa počiva, je sporočil vatikanski tiskovni urad, ki naj bi zvečer posredoval več informacij.

Zvečer bo molitev za svetega očeta vodil kardinal Michael Czerny, ki bo jutri na Trgu svetega Petra ob jubileju sveta prostovoljstva daroval sveto mašo, med njo pa prebral papeževo homilijo.
Tudi sicer zadeve v Vatikanu potekajo po ustaljenih tirnicah. Tako je papež Frančišek med drugim imenoval nove škofe v Indoneziji, Gvineji in Indiji.

Svet, Papež in Sveti sedež, Teme, Novice
Moški na srečanju na Sladki Gori (photo: Igor Vojinović) Moški na srečanju na Sladki Gori (photo: Igor Vojinović)

150 mož želi biti odgovornih v družini in družbi

Na Sladki Gori je danes potekalo 4. vseslovensko srečanje mož, očetov in sinov. Po sveti maši so zbrani prisluhnili okrogli mizi. Na njej so sodelovali celjski škof Maksimilijan Matjaž, družinski ...

Marko Rijavec (photo: Robert Božič) Marko Rijavec (photo: Robert Božič)

Če vera ni del našega dihanja, lahko postane breme

V torkovem Misijonskem jutru v tednu Radijskega misijona smo z župnikom iz Idrije Markom Rijavcem razmišljali ob odlomku izpovedi vere: »In se je utelesil po Svetem Duhu iz Marije Device kot človek.«