Mateja SubotičanecMateja Subotičanec
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Stalni diakon Branko Nimac (foto: Rok Mihevc)
Stalni diakon Branko Nimac | (foto: Rok Mihevc)

Branko Nimac: Poskušam časovno krmariti med domačimi obveznostmi, službo in služenjem v Cerkvi

Iz življenja vesoljne Cerkve | 02.03.2025, 09:50 Marta Jerebič

Medtem ko se papež zdravi v bolnišnici Gemelli, dogodki jubilejnega leta potekajo naprej po dogovorjenem urniku. Tako so od 20. do 23. februarja v večno mesto romali stalni diakoni. O tem smo se pogovarjali s stalnim diakonom Brankom Nimacem iz župnije Čemšenik.

V Sloveniji približno 45 stalnih diakonov

Za romanje v Rim in udeležbo na jubileju so se odločili na letnem srečanju vseh slovenskih diakonov oktobra lani v Strunjanu. »Stalni diakoni smo prisotni v vseh slovenskih škofijah, za zdaj samo v murskosoboški še ni nikogar. Skupaj nas je okoli 45. Delujemo v različnih poklicih in okoliščinah, nekateri sobratje pa so že upokojeni,« nam je povedal Branko Nimac.

Kdo se je udeležil romanja?

Romanja se je iz ljubljanske nadškofije udeležilo 6 stalnih diakonov. Poleg Branka Nimaca še Tomaž Kogovšek iz Zagorja ob Savi, Lojze Štefan iz Moravč, Jože Iskra iz Polja pri Ljubljani, Peter Skoberne iz župnije Marijinega oznanjenja v Ljubljani in Boštjan Koprivec iz okolice Vrhnike. Iz mariborske nadškofije sta bila Kristian Bošak župnije Maribor – Sv. Rešnje telo in Janez Kurnik iz Slovenskih goric. Iz celjske škofije Jože Prislan iz Mozirja in iz koprske škofije Jurij Vončina iz Cerkna.

Romanja so se skupaj z njimi udeležile njihove žene in nekateri drugi družinski člani. Duhovni vodja pa je bil Gregor Celestina, sicer spiritual bogoslovnega semenišča v Ljubljani, ki je zadolžen tudi za formacijo in spremljanje stalnih diakonov v ljubljanski metropoliji.

Izmenjava izkušenj

Ko so čakali na varnostni pregled za mašo v vatikanski baziliki, so imeli priložnost tudi za kakšno hitro izmenjavo izkušenj s stalnimi diakoni iz drugih držav. »Sam osebno sem poklepetal z italijanskimi sobrati iz Mantove. Ugotovili smo, da se bo pomen diakonske službe povečeval zaradi zmanjševanja števila duhovnikov in služenju v oblikah, ki so dopuščene diakonom,« je povedal Branko Nimac in navedel, da bodo diakoni vse bolj prevzemali npr. blagoslove pri krščanskih pogrebih.

Domače obveznosti, služba in služenje v Cerkvi

Branko Nimac je v službi diakona še zelo kratek čas. Junija bo dve leti. »Poskušam časovno krmariti med domačimi obveznostmi, službo in služenjem v Cerkvi. Doma čutim podporo, tudi tokratno romanje v Rim to potrjuje, saj sta bila poleg žene zraven tudi dva otroka od treh.«

Kot nam je še dejal v pogovoru, so vsi udeleženci romanja nekako podoživljali svoje lastno diakonsko posvečenje in hkrati začutili povezanost, vesoljnost Cerkve, ko so bili kljub različnim jezikom in kulturam udeleženi pri enem dogodku. »To so v bistvu že skorajda nebesa na zemlji,« je sklenil Branko Nimac.

Celotnemu pogovoru lahko prisluhnete TUKAJ.

 

Iz življenja vesoljne Cerkve, Jubilej 2025
Posteljica, kamor lahko matere odložijo svojega otroka, če zanj ne morejo skrbeti (photo: društvo Betlehem) Posteljica, kamor lahko matere odložijo svojega otroka, če zanj ne morejo skrbeti (photo: društvo Betlehem)

Želela bi si, da bi bili tiho ...

Vse več organizacij in ustanov si prizadeva pomagati mamam v stiski, ko se znajdejo v nepričakovani ali tudi nezaželeni nosečnosti. Podporo jim je izrekel Pohod za življenje, ki je prejšnjo ...

Študentje na enem izmed dogodkov študentskega doma (photo: Študentski dom Janeza Frančiška Gnidovca) Študentje na enem izmed dogodkov študentskega doma (photo: Študentski dom Janeza Frančiška Gnidovca)

Študentski dom - kalilnica za življenje

Pred tednom katoliškega šolstva smo v Kolokviju predstavili utrip in bivanje v študentskem domu Janeza Frančiška Gnidovca, ki deluje v Zavodu sv, Stanislava v Ljubljani. Z nami so izkušnje bivanja ...