Slavi KoširSlavi Košir
Mark GazvodaMark Gazvoda
Helena KrižnikHelena Križnik
Novinar Mirko Mayer (foto: Planet TV)
Novinar Mirko Mayer | (foto: Planet TV)

Raziskava Utrip družbe: Kako je s podporo strankam?

Slovenija | 17.02.2025, 15:32 Alen Salihović

Vse več ljudi je nezadovoljnih z aktualno vlado. To izhaja tudi iz februarske izdaje »Utrip družbe«, ki jo je objavil Raziskovalni inštitut Janeza Evangelista Kreka. Iz ankete je razvidno, da narašča podpora določenim političnim strankam, ki so v zadnjem obdobju pridobile večjo prepoznavnost zaradi svojih stališč. Na vrhu ostaja SDS s skoraj 20 odstotno podporo. Sledijo Gibanje Svoboda z 15,9 odstotka, SD 8,5 odstotka, Levica 7,8 odstotka in NSi s sedem odstotno podporo. V parlament bi se uvrstile še stranke Demokrati s sedmimi odstotki, Resni.ca s skoraj šestimi ter Vesna s pet odstotno podporo. Sledijo Pirati s tremi in SNS z 2,4 odstotno podporo. Manj kot dva odstotka podpore bi dobili Glas upokojencev, SLS, Fokus, Zeleni, Zaupanje in DeSUS. Neopredeljenih je ostalo 10 odstotkov vprašanih. Za komentar ankete smo prosili političnega komentataorja Mirka Mayeja.

Razmerja političnih sil v Sloveniji

Mayer meni, da anketa Raziskovalnega inštituta Janeza Evangelista Kreka natančno odraža trenutno politično krajino. »Največja opozicijska stranka SDS je stabilna v območju med 20 in 25 mandati, medtem ko Gibanje Svoboda še vedno ostaja dominantna sila na levi sredini,« je povedal.

Ob tem je kritičen do metodologij nekaterih drugih anket. »Pogosto ne izločajo neopredeljenih volivcev in vključujejo projekte, ki še niso formalno ustanovljeni, kar lahko vodi v zavajanje.« Po njegovem mnenju je zanesljivejša analiza tista, ki upošteva dejanske politične akterje in izloča neopredeljene volivce.

Podpora strankam
Podpora strankam © www.ijek.si

Vpliv političnih odločitev na gospodarstvo, zdravstvo in izobraževanje

Vlada po Mayerjevih besedah z napihovanjem proračuna dodatno prispeva k inflaciji, kar najbolj prizadene srednji sloj in socialno ranljive. »V dveh do treh letih smo dosegli rekordne proračunske številke, kar povečuje negotovost v gospodarstvu in zavira investicije,« pravi.

Na področju zdravstva opaža pomanjkanje ravnotežja med javnim in zasebnim sektorjem. »Namesto da bi vlada iskala sinergije s koncesijami, zdravnike prisiljuje, da se odločijo med javnim in zasebnim sektorjem, kar vodi v tiho privatizacijo,« ocenjuje Mayer. Glede izobraževanja pa napoveduje, da bo to naslednji sistem, ki bo doživel resno krizo.

Razdelitev sedežev
Razdelitev sedežev © www.ijek.si

Vzpostavljanje nezaupanja v institucije

Eden večjih problemov aktualne oblasti je po Mayerjevih besedah nezaupanje v institucije: »Policija, tožilstvo, javne nabave – vse bolj se zdi, da se stvari premaknejo le pod pritiskom opozicije ali nadzornih organov. Primer helikopterjev je jasen dokaz, kako postopki tečejo šele po političnih pritiskih.«

Prihodnje strategije političnih strank

Glede predvolilnih strategij Mayer ocenjuje, da je SDS v ugodnem položaju »Njihova ključna naloga bo pasivizacija leve volilne baze, morda skozi serijo referendumov.« Po drugi strani pričakuje, da bo leva sredina uporabila preverjeno taktiko »strašenja pred Janezom Janšo«.

Ob tem opozarja na pomembnost manjših strank, ki lahko odločilno vplivajo na sestavo vlade. »Če se na volilni nedelji volivci odločijo podpreti manjše stranke, lahko omogočijo širši nabor kandidatov za mandatarja, kar bi koristilo slovenski demokraciji.«

Novinar Mirko Mayer
Ocena stanja © Planet TV

Spremembe razmerij sil pred prihodnjimi volitvami

Mayer ocenjuje, da bo desni blok pridobil na moči: »Na zadnjih volitvah je bila leva sredina v prednosti s 53 proti 35 mandatom, a zaradi neučinkovitosti aktualne vlade pričakujem, da se bo to razmerje spremenilo.«

Kljub temu opozarja, da bo na prihodnjih volitvah boj zelo tesen. »Prednost leve sredine je trenutno 42 proti 39 mandatov, a to se lahko hitro spremeni,« pravi. Prav tako meni, da bi lahko antisistemske stranke, ki pridobivajo na moči, igrale pomembno vlogo v postvolilnih koalicijskih pogajanjih.

Ob sklepu pogovora je Mayer poudaril pomembnost povezovanja manjših strank in zmanjšanja drobljenja glasov: »Večkrat smo videli, kako preveč razdrobljena levica vodi v nestabilne vlade, kar je bila izkušnja Šarčeve vlade. Zavestne odločitve v korist države bi morale imeti prednost pred osebnimi političnimi interesi.«

Povezava do ankete: www.ijek.si/2025/02/14/utrip-druzbe-februar-2025/

Slovenija, Politika, Novice
Nadškofijska karitas Maribor (photo: NKM) Nadškofijska karitas Maribor (photo: NKM)

Karitas ni dobrodelni odpad

Nadškofijska karitas Maribor je na pot poslala prvi letošnji kontingent človekoljubne pomoči v srbski Aleksinac, s katerim ga veže že dolgoletno sodelovanje. Z nadaljnjo pomočjo nadaljuje tudi ...

Bazilika v Ogleju (photo: Velvet, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons) Bazilika v Ogleju (photo: Velvet, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons)

Z nadškofom Zoretom v Oglej več ko 1700 romarjev

Ljubljanska nadškofija je danes pripravila svetoletno postno romanje v Oglej. Več kot 1700 romarjev se je odpravilo v eno najpomembnejših zgodovinskih in duhovnih središč krščanstva. Osrednji del ...

Člani uredniškega odbora (photo: Tanja Dominko) Člani uredniškega odbora (photo: Tanja Dominko)

Soglasje za zgodovinski trenutek

V Katedrali svobode so predstavili knjigo Soglasje za zgodovinski trenutek, v kateri so zapisani novi prispevki za slovenski pomladni program. Knjiga je dostopna v digitalni obliki, saj vsebuje ...

Matic Vidic po gostovanju v oddaji Via positiva (photo: NL) Matic Vidic po gostovanju v oddaji Via positiva (photo: NL)

Smernik za smisel

Ob Tednu družine in dan po prazniku svetega Jožefa smo k pogovor povabili moža, očeta in terapevta, Matica Vidica. Pogovarjali smo se tudi ob izidu njegove knjige.

Ambrož Kastelic, Pija Trontelj in Urban Šifrar (photo: Rok Mihevc) Ambrož Kastelic, Pija Trontelj in Urban Šifrar (photo: Rok Mihevc)

O ovčjereji ne bo govora

Podcasti so v zadnjih letih postali ena najbolj priljubljenih oblik digitalne vsebine, ki združuje informativnost, zabavo in izobraževanje. Gre za zvočne ali video oddaje, ki so na voljo prek ...