Velenjski in šoštanjski župnik o žalovanju, upanju in Božji bližini
Slovenija | 23.01.2025, 15:00 Petra Stopar
V spomin na žrtve ponedeljkove tragične nesreče v Premogovniku Velenje je po odločitvi vlade po vsej Sloveniji dan žalovanja. Slednjega je v Mestni občini Velenje že pred tem razglasil tudi župan Peter Dermol. Že včeraj pa je bil dan žalovanja v Občini Šoštanj, saj sta bila dva od treh preminulih rudarjev njena občana. Opoldne so se oglasile sirene, zaposleni v podjetjih in javnih ustanovah pa so prekinili delo ter se z minuto molka poklonili žrtvam. Nesreča je posebej pretresla tudi velenjsko in šoštanjsko župnijo, sta nam povedala župnika Janko Rezar in Jože Pribožič.
Nesreča, ki je posebej prestresla župnijo Šoštanj
V Občini Šoštanj so od torka do vključno nedelje odpovedali vse javne dogodke ter v znak žalovanja pred občinsko stavbo izobesili črno zastavo. »Gre za nesrečo, ki je posebej pretresla našo župnijo, saj sta umrla dva naša farana,« nam je v pogovoru zaupal šoštanjski župnik Jože Pribožič in dodal, da ju bodo k večnemu počitku pospremili v naslednjih dneh, »občinski dan žalovanja pa spremljata naša molitev in odpiranje srca za stisko vseh prizadetih. Umrla naj počivata v Božjem miru, vsem žalujočim pa izražam iskreno sožalje«. Edinost in medsebojna povezanost, za kateri molimo ravno v tem ekumenskem tednu, pa bo tudi v času te nesreče po župnikovem prepričanju prišla do izraza.
Župnik Rezar: Da bi iskali tolažbo tudi v Božji bližini
Tudi velenjski župnik Janko Rezar pravi, da je vest o nesreči v premogovniku pretresla vso dolino. Mnogo družin je na tak ali drugačen način še vedno povezanih rudarsko dejavnostjo in takšna vest prinese strah in negotovost v mnoge domove, pravi. Hkrati taka vest obudi spomine na pretekle nesreče. In spomni, da vsakodnevno mnogo očetov, sinov, bratov ... odhaja na delo v podzemlje z negotovostjo glede svoje vrnitve.
»Zato imamo v naših koncih vsako leto v začetku decembra, ob godu sv. Barbare, t. i. rudarske sv. maše, kjer se spomnimo pokojnih in živih rudarjev. Po izročilu je na god sv. Barbare rudar v rovu prižgal lučko s prošnjo, da bi srečno prihajal iz jame in umrl doma. Če kdaj, je v sedanji situaciji še posebej potrebna na njena priprošnja za tolažbo in Božjo bližino vsem prizadetim zaradi izgube ljubljenih oseb, družinskih članov ali kameradov, pa tudi za oporo vsem, ki so nesrečo preživeli ali pa so kakor koli z njo povezani,« je povedal Rezar.
V domovih je bilo v tistem trenutku veliko negotovosti in strahu, zdaj pa so to dnevi žalovanja. Dodal je: »Upam, da so to tudi dnevi molitve za žrtve – Sandija, Dejana, Mitjo – in njihove svojce, hkrati pa nas taki trenutki vedno znova spomnijo na krhkost in minljivost naših življenj in tudi vabijo, da bi iskali tolažbo in upanje ne le v človeški bližini, ampak tudi v Božji bližini.«
Hkrati nas taki trenutki vedno znova spomnijo na krhkost in minljivost naših življenj in tudi vabijo, da bi iskali tolažbo in upanje ne le v človeški bližini, ampak tudi v Božji bližini.
Petkovemu dnevu žalovanja se bodo pridružili z zvonjenjem po cerkvah. Ob 19. uri bodo pri Sv. Martinu v Velenju darovali sveto mašo za preminule rudarje: Dejana iz velenjske župnije ter Sandija in Mitja iz župnije Šoštanj, za njihove svojce in žalujoče, pa tudi za žive rudarje, za reševalce in njihove drage, ki so v teh dneh še posebej v stiskah in v strahu. Rezar je izrazil hvaležnost za mnoge izraze sočutja in bližine, izražene prizadetim na mnoge načine, tudi za to, da je stiska ljudi povezala v žalovanju in sočustvovanju. Tudi on svojcem preminulih izreka iskreno sožalje.
Psihološka in materialna pomoč družinam ponesrečenih
Kot smo že poročali, se je reševanje rudarjev, ki jih je v ponedeljek zvečer zasulo od 500 do 750 kubičnih metrov materiala, končalo v četrtek popoldne, bilo pa je po besedah generalnega direktorja Premogovnika Marka Mavca izredno težko. Družinam ponesrečenih je obljubil tako psihološko kot materialno pomoč in poudaril, »da bomo vse otroke, ki jih imajo, uspešno ne samo spravili do kruha, temveč jim, kljub nesreči, omogočili kolikor toliko srečno otroštvo, kar je naš cilj, in pa jih tudi pospremili v življenje s štipendijami, da se bodo lahko šolali, nenazadnje pa tudi, če bomo kasneje lahko zagotovili za njih službe«.
Pojasnil je še, da so bili rudarji ves čas reševanja v jami, saj je bilo treba zagotavljati varnost. Proizvodnjo na odkopu B v jami Pesje naj bi zagnali danes. Glede vnovičnega obratovanja ostalih delovišč se bodo še dogovorili. Iz jame Preloge, kjer se je zgodila nesreča, pa še vedno odstranjujejo nasuti material. Trije rudarski inšpektorji so že začeli ugotavljati okoliščine nesreče. Inšpektorat posebnih varnostnih ukrepov po za zdaj znanih informacijah še ni odredil.