Se moramo res pogovarjati o tem, da sta spola dva?
Novice | 25.01.2025, 08:10 Marjana Debevec
V javnosti odmeva odlok novoizvoljenega ameriškega predsednika Trumpa, da sta spola dva: moški in ženski. Strokovnjaki poudarjajo, da to pomeni velik korak za demokracijo, saj ljudje ne bodo več pod pritiskom prebujenske ideologije.
V državah, kjer najvišje avtoritete priznavajo obstoj dveh spolov, pomeni, da priznavajo objektivno realnost in naravi red, predvsem pa krepijo svobodo govora, saj ljudje lahko izražajo tisto, kar jim narekujeta njihov razum in lastna, človeška izkušnja, je prepričana strokovnjakinja za teorijo spola Mojca Belcl Magdič.
Ko je kaznivo govoriti, da sta spola dva...
Pritrjuje ji tudi vrhovni sodnik Jan Zobec, ki je za naš radio spregovoril o upadanju demokracije, ko ideologija prevladuje nad resnico. »Biološka, znanstvena resnica, stara toliko, kot človeštvo, da sta spola dva, ni več resnica. Nadresnica postane, da je spolov več. In je to prepovedano, tako rekoč kaznivo govoriti drugače. To je nevzdržno. Ljudje so se temu uprli.«
Podobnim prvim korakom, ki gredo v to smer, smo priča tudi v Evropi. »Švedska, Finska, Norveška, Velika Britanija in Francija so preko zdravstvenih institucij in strokovnih skupin začele omejevati t. i. "epidemijo transspolnosti" med mladimi.
Ne ideologija, ampak znanost
Ključno spoznanje omenjenih držav je bilo, da nenaden porast primerov transspolnosti pomeni resen nacionalni izziv, ki zahteva strokovno in premišljeno obravnavo in da mora reševanje takšnih vprašanj temeljiti na znanosti in strokovnosti, ne pa na aktivizmu ali ideologiji,« poudarja Mojca Belcl Magdič.
Zato imajo po njenih besedah državni voditelji pri tem izjemno odgovornost. »Njihove odločitve bodo določile, ali bodo ključni sistemi – zdravstvo, izobraževanje, šport in druga področja – ostali pod vplivom ideoloških pritiskov ali pa bodo sledili razumu, znanstvenim dognanjem in interesom celotne družbe,« je še mnenja Belcl Magdič.