Mateja SubotičanecMateja Subotičanec
Marko ZupanMarko Zupan
Alen SalihovićAlen Salihović
Veselje sorodnikov in podpornikov talcev, zaprtih na območju Gaze potem, ko so pogajalci v Katarju v sredo zvecer dosegli dogovor o prekinitvi ognja med Izraelom in palestinskim gibanjem Hamas. (foto: STA)
Veselje sorodnikov in podpornikov talcev, zaprtih na območju Gaze potem, ko so pogajalci v Katarju v sredo zvecer dosegli dogovor o prekinitvi ognja med Izraelom in palestinskim gibanjem Hamas. | (foto: STA)

Bo dogovor med Izraelom in Hamasom dejansko zaživel?

Svet | 16.01.2025, 11:39 Andrej Šinko

Palestinsko gibanje Hamas in Izrael sta sinoči dosegla dogovor o prekinitvi ognja v Gazi ter izmenjavi izraelskih talcev in palestinskih zapornikov. Dopoldne bi ga morala potrditi še izraelski varnostni kabinet in vlada, kar pa se ni zgodilo, saj so iz Izraela sporočili, da naj Hamas odstopil od dela sporazuma, kar pa ta zavrača.

Dogovor, ki naj bi začel veljati v nedeljo, in je bil sklenjen ob posredovanju Katarja, Združenih držav Amerike ter Egipta, predvideva, da bi Hamas v prvi od treh faz najprej izpustil 33 od 94 izraelskih talcev, ki se še vedno nahajajo v Gazi, Izrael pa približno 1000 palestinskih zapornikov. Njegove sile naj bi se umaknile na območje oddaljeno do 700 metrov od meje z Gazo, a začasno še ostale na območju med enklavo in Egiptom.

Pogovori o izvajanju druge faze naj bi se začeli čez dobra dva tedna, ko bo oblast v Združenih državah Amerike že prevzel Donald Trump, sporazum pa takrat predvideva izpustitev preostalih talcev, trajno premirje in popoln umik izraelskih sil iz Gaze. Tretja faza naj bi vključevala vrnitev vseh preostalih trupel talcev in začetek povojne obnove Gaze. Takrat naj bi obravnavali tudi ključna vprašanja o prihodnosti Gaze, med drugim o tem, kdo bo v enklavi prevzel oblast in ali se bo Izrael iz nje v celoti umaknil.

Nujna dostava humanitarne pomoči

Mednarodna skupnost je dogovor pozdravila, njegovo izvajanje pa podpirajo tudi Združeni narodi. »Vse vpletene strani pozivam, da podprejo dogovor in poskrbijo, da bo v celoti izpolnjen. V luči nasilja pozivam k takojšnji prekinitvi ognja, ter izpustitvi vseh talcev. Zdaj mora biti naša prioriteta zmanjšanje trpljenja. Združeni narodi so pripravljeni podpreti dogovor in pospešiti dostavo humanitarne pomoči številnim Palestincem, ki še vedno trpijo,« je dejal generalni sekretar Združenih narodov Antonio Gutteres.

V Egiptu se zato pripravljajo na ponovno odprtje mejnega prehoda Rafa prek katerega naj bi v enklavo spet začela pritekati pomoč. Izraelske sile so medtem izvedle več napadov na območju Gaze, v katerih je življenje izgubilo več deset ljudi. Oblasti v Tel Avivu z vojno v gazi namreč niso izpolnile vseh zastavljenih ciljev, zlasti, da naj bi dokončno porazile Hamas.

Nad dogovorom bolj navdušeni na palestinski strani

Visoki predstavnik Hamasa Halil al Haja je dogovor, podobno kot Iran, označil za zmago nad Izraelom. Ob tem pa dodal, da Palestinci Izraelu nikoli ne bodo odpustili ali pozabili trpljenja, ki je trajalo več kot 15 mesecev. Zaradi tega nekateri predstavniki izraelskih oblasti, nad dogovorom niso navdušeni in menijo, da je slab za varnost izraelske države.

Premier Benjamin Netanjahu, ki se je včeraj zahvalil odhajajočemu in prihajajočemu ameriškemu predsedniku, da so lahko dosegli dogovor, pa je danes sporočil, da je Hamas od dela dogovora odstopil, zaradi tega pa so zamaknili odločanje vlade. V Libanonu, ki je prav tako bil tarča izraelskih napadov, so dogovor včeraj pozdravili, saj da se z njim končuje še eno krvavo obdobje. Podobnega mnenja so bili v večjem delu arabskega sveta, pa tudi na Zahodu.

Vendar pa pravi izzivi šele prihajajo, saj bo dogovorjeno treba dejansko udejanjiti, kar pa bo največji izziv, saj smo v preteklosti lahko videli številne dogovore, ki na koncu niso bili spoštovani oziroma so celo propadli. Kljub negotovosti glede njegovega spoštovanja pa gre za največji napredek v dolgotrajnih prizadevanjih za konec vojne v Gazi, v kateri je bilo od 7. oktobra 2023 skupno ubitih približno 47 tisoč ljudi, še več kot 110 tisoč pa ranjenih.

Svet, Politika, Teme, Novice
Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Papež Frančišek: In tako sem prišel na svet ...

V več kot 80 državah sveta je danes izšla avtobiografija papeža Frančiška z naslovom Upanje. V slovenščini jo bomo dobili septembra. Izšla bo pri založbi Beletrina v prevodu novinarja in ...

Ljubljanska tržnica (photo: STA) Ljubljanska tržnica (photo: STA)

Tržnica s hladilnicami in garažo?

Ljubljanska mestna občina se je resno angažirala za projekt, ki bi pod osrednjo ljubljansko tržnico umestil garažo. Zdaj je v promocijsko kampanjo umestila besedilo, ki napeljuje k temu, da se ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.

Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak) Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak)

Videopodkast Globine

V osmo sezono oddaje Globine, ki jo boste odslej lahko spremljali tudi v obliki video podkasta, stopamo tudi z novim ciklom. V svetem letu 2025 želimo odpreti komunikacijo med teisti in ateisti, ...