Medijski zakon po mnenju Požarja politično-ideološki projekt
Slovenija | 15.01.2025, 14:15 Rok Mihevc
Medijski zakon je politično-ideološki projekt celotne vladne koalicije, je prepričan novinar Bojan Požar. Na svojem portalu požareport je zapisal, da so v koaliciji, po tem, ko jim je javnomnenjska podpora začela padati, potihoma zarotniško sklenili, da je treba medije še bolj disciplinirati.
Golob in Han še molčita
Bojan Požar uvodoma poudari, da pri novem medijskem zakonu ne gre samo za ministrico Asto Vrečko in Levico, ampak tudi za Roberta Goloba in Matjaža Hana, saj so ti trije ta predlog zakona namreč podprli. Gre za politično-ideološki projekt celotne vladne koalicije, ne glede na to, da Golob in Han trenutno taktično molčita in pustita Vrečkovi, da se sama paca v njihovem skupnem zosu, slikovito zapiše Požar.
Opozori tudi, da se je ministrica pri pojasnjevanju tega zakona minule dni zapletla v morje laži, netočnosti in psrenevedanja, pri čemer pa da ni čisto jasno, ali pri tem načrtno laže ali pač svojega zakona sploh ni natančno prebrala.
Celoten zapis novinarja Bojana Požarja o medijskem zakonu
Zakon srhljivo meji na fašizem
Bojan Požar nadaljuje: Sploh Golob in njegov ožji krog – Tina Gaber, Vesna Vukovič in Damir Črnčec so že konec poletja lani, ko je premierju, stranki Svoboda in vladi drastično upadla javnomnenjska podpora, potihoma zarotniško sklenili, da je treba medije oz. njihove lastnike še bolj disciplinirati. Ob tem je spomnil na nedavno zamenjavo dolgoletne direktorice informativnega programa na POPTV in Kanala A Tjaše Slokar Kos, o čemer se ni govorilo, če pa bi se to zgodilo med vlado Janeza Janše, bi novinarji takoj sprožili divje ulične proteste in pisarije po Evropi, zdaj pa, ko so zamenjavo neposredno sprožili Golobovi operativci, tako Požar, pa so bili novinarji tiho.
Čeprav predlagani zakon med politično neobremenjenimi in resnimi poznavalci velja za zastarelega, škodljivega in nepotrebnega, po mnenju Požarja zelo natančno sledi skrbno izbranim političnim ciljem in že shrljivo meji na fašizem ali putinizem.
Medijski inšpektorji
Opozarja še, da bo vlada prevzela kontrolo nad celotnim medijskim prostorom in novinarskim poročanje tudi s formiranjem medijskih inšpektorjev, ki lahko medij oglobijo ter ukažejo celo odstranitev sporne medijske vsebine v roku 24 ur. Pri tem lahko napadejo tudi vplivneže – influencerje, po besedah Požarja pa gre vladi najbolj v nos Zala Klopčič, vodilna politična ustvarjalka vsebin desne sredine.
Vlada naj bi z zakonom prevzela tudi polno kontrolo nad državnim oglaševanjem, vključno z državnimi podjetji. Tako bo po besedah Požarja boljkone direktno ukazovala, komu gredo oglasi in koliko, kar pa bo seveda predvsem politično pogojeno. Hkrati ta zakon iz sistema državne finančne pomoči medije avtomatično izloča tako imenovane desne medije, po drugi strani pa je bodo deležni provladni NVO-ji, ki bodo svoje projekte razglasili za medije, sodelavce nevladnike pa za novinarje v uredništvih, še piše Bojan Požar.