Papež Frančišek: In tako sem prišel na svet ...
Slovenija | 14.01.2025, 11:33 Marta Jerebič
V več kot 80 državah sveta je danes izšla avtobiografija papeža Frančiška z naslovom Upanje. V slovenščini jo bomo dobili septembra. Izšla bo pri založbi Beletrina v prevodu novinarja in dolgoletnega dopisnika RTV Slovenija iz Rima in Vatikana Janka Petrovca. Vatikan je sprva nameraval spomine izdati po Frančiškovi smrti, nato pa se je papež sam odločil, da bo knjiga izšla v začetku letošnjega jubilejnega leta.
Knjiga je nastajala kar šest let – papež Frančišek je ob pomoči pisatelja Carla Mussa prve spomine začel nizati že marca 2019. Prinaša anekdote in doslej še neobjavljene zgodbe, poleg tega pa besedilo bogatijo redke fotografije iz papeževega osebnega arhiva, je zapisala založba Beletrina.
Zgodba o rojstvu
Knjiga prinaša tudi zgodbo o tem, kako je Jorge Mario Bergoglio prišel na svet. Odlomek je 12. januarja objavil eden od italijanskih dnevnikov. Papež o svojem rojstvu pripoveduje s kančkom humorja. Takole pravi: »Všeč mi je točnost, to je vrlina, ki sem se jo naučil ceniti. Menim, da je pravočasni prihod moja dolžnost, znamenje vzgoje in spoštovanja. Ampak to je bilo prvič in že sem zamujal. Čez rok sem bil že en teden in še vedno se nisem mogel odločiti. Všeč mi je bilo tudi biti z mamo.«
Nato pripoveduje o babici, ki je na svet pomagala 5 tisoč otrokom, o zdravniku, ki je materi sedel na trebuh in začel pritiskati, da bi tako sprožil porod, kar je bila pogosto velika zgodba na družinskih srečanjih. »In tako sem prišel na svet,« nadaljuje papež, »na dan svetega Lazarja iz Betanije, prijatelja, ki ga je Jezus obudil od mrtvih. ’Prišel sem ven’ s težo skoraj 5 kilogramov, moja mama pa jih je imela okoli 44: to je bil velik napor.«
Otroštvo, pontifikat, pereča vprašanja sodobnega sveta
Kot torej lahko vidite, izjemna pripoved bralca popelje na papeževo osebno in duhovno popotovanje od otroštva, ki ga je kot otrok italijanskih priseljencev preživel v Argentini, do trenutkov, ki so usodno vplivali na njegovo poklicanost in služenje. Papež se osredotoča na nekatere ključne trenutke svojega pontifikata, hkrati pa odkrito, neustrašno ter preroško piše o nekaterih najpomembnejših in najbolj spornih vprašanjih našega časa: vojni in miru, migracijah, okoljski krizi, družbeni politiki, položaju žensk, spolnosti, tehnološkem razvoju ter o prihodnosti Cerkve in religije na splošno.