Tekčeve jaslice - tradicija iz roda v rod
Slovenija | 25.12.2024, 08:17 Maja Morela
V starem delu Tržiča, v neposredni bližini župnijske cerkve, se nahajajo posebne jaslice, katerih tradicija sega v leto 1935. Gospod Marjan Zupan, eden izmed skrbnikov teh jaslic, je z nami delil zgodbo o tej edinstveni družinski tradiciji, ki je skozi desetletja postala prepoznaven simbol božičnega časa pri nas.
Začetki jaslic
Marjan Zupan je za naš radio povedal, da je idejo za izdelavo jaslic dobil njegov stari oče, Jožef Ribnikar. "V tistem času še ni bilo mogoče kupiti primerljivih jaslic, zato se je dedek odločil, da jih bo izdelal sam. Sprva je poskusil s glino, vendar so se njegovi poskusi končali neuspešno, saj mu je glina razpadla zaradi nepravilnega postopka peke. Kljub temu ni obupal, ampak se je odločil za les. Z nabavo lipovega lesa je ustvaril prve figure in tako so nastale prve jaslice, ki so postale del našega doma."
Danes še vedno hranijo prve figuro in vse figure, ki so jih izdelali predniki. Jaslice so zaradi svoje unikatnosti in zgodovinske vrednosti zelo posebne. "Jaslice izžarevajo toplino in srčnost, ki jo naši predniki vedno znova prenašajo skozi generacije," pravi gospod Zupan. Poleg tega so jaslice edinstvene tudi zaradi gibajočih se figuric, kar omogočajo mehanizmi, ki so jih z leti vgradili. Tako jaslice prikazujejo božično zgodbo v celoti, od Marijinega in Jožefovega potovanja iz Nazareta v Betlehem, do iskanja prenočišča, prikaza angelov in pastirjev, pa vse do bega v Egipt.
"Ponosen sem na svoje prednike, da so ustvarili nekaj, kar danes lahko ponosno predstavimo svetu. To je nekaj, kar smo prenašali iz roda v rod in nikoli ni bilo vprašanje, ali bomo to nadaljevali. To je bilo preprosto naravno."
Možnosti ogleda
Družina Zupan se odloča, da bodo jaslice del vsakdanjega življenja vse leto. V galeriji, kjer so jaslice postavljene, so na voljo za ogled vsak dan med božičnim časom, od 9. do 19. ure. Po božičnem času so obiskovalci še vedno dobrodošli, vendar se je potrebno vnaprej najaviti. "To je za nas družinska stvar, to je tradicija, ki se je prenašala skozi generacije. Oče, ki sicer ni bil Ribnikar, ampak se je na to domačijo priženil, mi je bil vzor in mi vlil veselje, da zdaj nadaljujem s to tradicijo."
Pomembnost ohranjanja dediščine
Za Marjana Zupana jaslice niso le okras, ampak tudi pomemben del tradicije. "Ponosen sem na svoje prednike, da so ustvarili nekaj, kar danes lahko ponosno predstavimo svetu. To je nekaj, kar smo prenašali iz roda v rod in nikoli ni bilo vprašanje, ali bomo to nadaljevali. To je bilo preprosto naravno." Po smrti njegovih staršev ni pomislil, da bi tradicijo opustil. Nasprotno, prevzel je skrb za jaslice in še vedno uživa v tem procesu.
Po njegovih besedah obisk jaslic ljudem prinaša veselje in mir, saj poleg božičnega dogajanja ohranjajo tudi sporočilo o pomenu ljubezni, družinske povezanosti in tradicije.