Mateja SubotičanecMateja Subotičanec
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Rok MihevcRok Mihevc
Joseph Tobji, maronitski nadškof v Alepu (foto: Dominique HOMMEL: EP, CC BY-SA 4.0 via Wikimedia Commons)
Joseph Tobji, maronitski nadškof v Alepu | (foto: Dominique HOMMEL: EP, CC BY-SA 4.0 via Wikimedia Commons)

Maronitski nadškof v Alepu: Kristjani ne moremo stati ob strani kot gledalci

Svet | 21.12.2024, 09:07 Marta Jerebič

Cerkveni voditelji v Sveti deželi so v letošnjem božičnem sporočilu izrazili hvaležnost za nedavno prekinitev ognja med Izraelom in Libanonom. Ob tem so pozvali k premirju po vsej regiji, izpustitvi vseh zapornikov in ujetnikov, vrnitvi neupravičeno zasežene lastnine in obnovi uničene infrastrukture.

Luč, ki sije v temi

Cerkveni voditelji so se v božičnem sporočilu osredotočili na luč, ki jo je na svet prineslo Jezusovo rojstvo. Jezus je »resnična luč, ki sije v temi«, so zapisali in izrazili svojo zavezo, da bodo še naprej oznanjali to sporočilo svojim ljudem "sredi teh temnih dni nenehnih konfliktov in negotovosti v regiji". Kot so dodali, se navzven zdi, da se je malo spremenilo. Toda v notranjosti je Jezusovo rojstvo sprožilo duhovno revolucijo, ki še naprej preobraža nešteto src in umov k poti pravičnosti, usmiljenja in miru. To, da so družine kljub vojni ostale v Sveti deželi in pričujejo o Kristusovi luči v deželi, kjer se je rodil, so označili za čast.

Orožje razširjeno tudi med otroki

S posebno zaskrbljenostjo božič pričakujejo v Siriji. Maronitski nadškof Joseph Tobji iz Alepa je v pogovoru za Vatican News dejal, da so v Alepu stvari z varnostnega vidika razmeroma mirne. Osamljena nasilna dejanja sicer ostajajo, vendar pa so razmere v Damasku veliko slabše. Na žalost je orožje še vedno zelo razširjeno, tudi med otroki. "Videti otroka, ki nosi puško, je nekaj, čemur nihče ne bi smel biti nikoli priča," je dejal.

Za zdaj s kristjani ravnajo spoštljivo

Glede namenov uporniških skupin, ki so sodelovale pri Asadovi odstranitvi, je izrazil previden optimizem. Islamistična skupina Hajat Tahrir al Šam je obljubila, da bo spoštovala vse skupnosti, vključno z manjšinami. Doslej so njihova dejanja usklajena z njihovimi besedami. S kristjani ravnajo spoštljivo in trenutno ni nobene oblike preganjanja, je zatrdil nadškof. Dodal je, da tudi ženske, na primer, niso prisiljene biti zakrite, prav tako za zdaj ni bilo pomembnih družbenih sprememb.

"Kristjani ne moremo stati ob strani kot gledalci"

Po njegovih besedah pa morajo sirski kristjani prevzeti aktivno vlogo pri oblikovanju prihodnosti države. Priznal je, da sicer niso dobro pripravljeni na politično udejstvovanje, saj so bili več kot 50 let utišani in potisnjeni na stranski tir. »Toda zdaj je čas, da se spopademo z izzivom. Kristjani ne moremo stati ob strani kot gledalci. Postaviti moramo temelje za državo, ki je zakoreninjena v skupnem dobrem, takšno, ki zagotavlja dostojanstvo in pravice vseh državljanov," je dejal nadškof Tobji.

Kristjani so pred vojno predstavljali približno 10 odstotkov sirskega prebivalstva, približno 1,5 milijona, zdaj jih je manj kot 2 odstotka, približno 300.000.

Svet, Cerkev po svetu
Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media) Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media)

Predolgo smo bili razdeljeni

Smo v tednu molitve za edinost med kristjani. Pri kapucinih v Celju bo nocoj ekumensko besedno bogoslužje, ki se ga bodo udeležili škof Maksimilijan Matjaž, evangeličanski škof Leon Novak, ...

Škof Anton Jamnik pred invaguracijo predsednika Donalda Trumpa (photo: osebni arhiv) Škof Anton Jamnik pred invaguracijo predsednika Donalda Trumpa (photo: osebni arhiv)

Kaj bo škof Jamnik podaril Trumpu?

Oči svetovne javnosti so danes uprte v Washington, kjer bo republikanec Donald Trump prisegel na položaj predsednika ZDA, ki ga je zasedal že med letoma 2017 in 2021. Slovesnosti bodo potekale ves ...

Trg svetega Petra, Vatikan (photo: Simone Risoluti) Trg svetega Petra, Vatikan (photo: Simone Risoluti)

Ko Bog daje, daje veliko

Božje znamenje je vedno preobilje. Na to je v opoldanskem razmišljanju na drugo nedeljo med letom spomnil papež Frančišek. Romarjem, zbranim na Trgu svetega Petra v Vatikanu, ter ljudem dobre ...

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...

Študentka Ema (photo: Rok Mihevc) Študentka Ema (photo: Rok Mihevc)

Ko družbena omrežja služijo izobraževanju

Družbena omrežja lahko kot platformo uporabljamo tudi za izobraževanje in širjenje koristnih informacij. Tega se zaveda tudi študentka medicine na Medicinski fakulteti v Ljubljani Ema. S svojim ...