Jože BartoljJože Bartolj
Mark GazvodaMark Gazvoda
Rok MihevcRok Mihevc
Lenart Žavbi in dr. Žiga Turk (foto: )
Lenart Žavbi in dr. Žiga Turk | (foto: )

Če bi bilo to napisano, bi si mislil, da je to parodija

Spoznanje več | 09.11.2024, 07:00 Tanja Dominko

Tako imenovani žalni govor poslanca Svobode Lenarta Žavbija na komemoraciji na Svetem Urhu, kamor je ljubljanska občina na 1. novembra organizirala tudi poseben avtobusni prevoz, je naletel na ogorčene odzive. Mimo njega ni šlo niti v oddaji Spoznanje več, predsodek manj, v kateri smo gostili dr. Žiga Turka.

Celo zgodovinski učbeniki ne premorejo takih neumnosti

Že uvodne besede 25-letnega poslanca Svobode, ki je sprva pripadal stranki Levica, kar se mu zelo očitno tudi pozna, so bile, da neonacisti sedijo tudi v parlamentu. Celo zgodovinski učbeniki ne premorejo takih neumnosti, kot jih je izrekel v celotnem govoru. Dr. Žiga Turk se je ob tem govoru spomnil na svojo mladost in pomenljivo dejal. »Jaz sem bil v osnovni šoli v »svinčenih časih«, ko je režim malo zategnil vse skupaj, partizanske proslave so bile pogoste, ampak česa tako trapastega tudi kakšen razvajen partijski otrok ali len učenec, ki bi se poskušal z nekim prilizovanjem sistemu nekako spravil v naslednji razred, česa takega ne bi kvasil.«

Če bi bilo to napisano, bi si mislil, da je to parodija

Če bi bilo to napisano, bi si mislil, da je to parodija, je dodal. Zlasti besede, da bo potreben boj njegove generacije s skrajno desnico, je zaskrbljujoč, pravi sogovornik, saj da kaže, da del slovenskega političnega prostora še vedno s puško gleda na drugo stran. »Ne vem ali si gospodič predstavlja, da je spet v partizanih in si mora namisliti nasprotnika, da se bo lahko boril.«

Ne vem ali si gospodič predstavlja, da je spet v partizanih in si mora namisliti nasprotnika, da se bo lahko boril.

Takšne izjave so slabo spričevalo parlamenta

Grozljiva pa je bila misel, s katero je Žavbi nadaljeval - "Slovenke in Slovenci imamo to srečo, ki jo marsikateri drug narod nima, da svetnikov nismo imeli v knjigah, ampak smo jih imeli v praksi – slovenskim svetnikom se reče Titove partizanke in partizani." Pri tem pozablja oziroma verjetno sploh ne ve, da »imajo ti partizani na vesti okoli tisoč mrtvih slovenskih civilistov še predno so se prvi ljudje organizirali v samoobrambi, da bi zaščitili svoje kmetije, domačije, vasi pred temi »angeli«. Človek nima besed za komentiranje.« Take izjave so zato slabo spričevalo slovenskega parlamenta, je sklenil dr. Žiga Turk.

Spoznanje več
Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...