Štefan IskraŠtefan Iskra
Andrej JermanAndrej Jerman
Alen SalihovićAlen Salihović
Organizacijski odbor konference (z leve proti desni): Mark Boris Andrijanič, Kristijan Briški, Marko Voljč, Lucija Karnelutti, Franjo Bobinac, Dijana Galijašević, Žiga Vavpotič, Nejc Krevs (foto: Trilateralna komisija Slovenije)
Organizacijski odbor konference (z leve proti desni): Mark Boris Andrijanič, Kristijan Briški, Marko Voljč, Lucija Karnelutti, Franjo Bobinac, Dijana Galijašević, Žiga Vavpotič, Nejc Krevs | (foto: Trilateralna komisija Slovenije)

Trilateralna komisija Slovenije: Krepimo kulturo dialoga

Slovenija | 23.11.2024, 18:47 Uredništvo Radia Ognjišče Alen Salihović

Na Brdu pri Kranju je potekala letna konferenca Trilateralne komisije Slovenije z naslovom Dialog za prihodnost, na kateri so vodilni slovenski predstavniki gospodarstva, politike, diplomacije, civilne družbe in medijev razpravljali o globalnih izzivih, prehojeni poti slovenske samostojnosti ter gospodarskem preboju. Za komentar o tem, kaj je bilo glavno sporočilo dogodka in kdo vse je prišel, smo prosili Nejca Krevsa, strokovnega sodelavca in člana organizacijskega odbora Trilaterale.

Trilateralna komisija velja za eno najuglednejših mednarodnih organizacij, ki deluje vse od leta 1973 z namenom krepitve demokracije, človekovih pravic, vladavine prava in globalnega sodelovanja. Med ustanovitelji sta David Rockefeller in Jimmy Carter. Slovenski podružnici, ki je včeraj v duhu dialoga povezala našo državo, predseduje Franjo Bobinac, in prav z njegovimi besedami lahko povzamemo bistvo našega srečanja, na katerem je v enem dnevu na šestih panelih in treh posebnih pogovorih sodelovalo kar 58 govorcev ob navzočnosti več kot 200 gostov: "Kulturo dialoga moramo okrepiti in si skupaj prizadevati, da presežemo delitvene spone. Nič ni narobe, če se o nečem ne strinjamo. Lepota demokracije je namreč tudi v tem, da zmoremo drug drugemu prisluhniti."

To so besede, ki so zares dobile pomen, ko je Trilaterala v istem prostoru hkrati gostila Janeza Janšo in Milana Kučana. Tudi brez predsednika osamosvojitvene vlade Lojzeta Peterleta si nismo predstavljali enega izmed panelov. S častnim nagovorom nas je pozdravila predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič. A nikakor ni šlo le za stari in novi politični establišment, ki so ga dopolnili zdajšnji in nekdanji ministri, evropski poslanci, diplomati, gospodarstveniki in ostali predstavniki družbe.

Milan Kučan, Igor Lukšič in Peter Svetina
Milan Kučan, Igor Lukšič in Peter Svetina © Trilateralna komisija Slovenije

Častna gostja, predsednica Državnega zbora Urška Klakočar Zupančič
Častna gostja, predsednica Državnega zbora Urška Klakočar Zupančič © Trilateralna komisija Slovenije

Osrednji namen je bil prebuditi razmislek in konstruktivno razpravo med vodilno intelektualno srenjo v naši državi, da bi se še naprej s skupnimi močmi trudili za socialno, ekonomsko in kulturno blaginjo Republike Slovenije. Dogodek se je odvil za zaprtimi vrati, po pravilih Chatham House, ki omogočajo bolj neposreden in odkrit pogovor. Dali smo priložnost modrosti in mladosti, viziji Slovenije 2040, umetni inteligenci, športnemu triumfu, družbenemu napredku in številnim drugim temam.

To je bil tudi družbeni poskus, ali smo Slovenci zmožni si vzeti čas, da žrtvujemo dan v enem prostoru in skupaj debatiramo. Mislim, da nam je to dobro uspelo, kar nam daje navdih in odlično podlago za to, da prihodnje leto ustvarimo še boljši dogodek in da v prihodnje kulturo dialoga pri nas dvignemo na višjo raven. To je nenazadnje odgovornost vseh nas, pri tem pa je gotovo Trilateralna komisija velik zgled.

Predsednik Trilateralne komisije Slovenije in član izvršnega odbora Evropske Trilaterale Franjo Bobinac
Predsednik Trilateralne komisije Slovenije in član izvršnega odbora Evropske Trilaterale Franjo Bobinac © Trilateralna komisija Slovenije

Slovenija
Kriminalist Robert Tekavec (photo: Rok Mihevc) Kriminalist Robert Tekavec (photo: Rok Mihevc)

Kriminalist o mladih kriminalcih

Podatki kažejo, da je mladoletniška kriminaliteta najvišja v zadnjih desetih letih. Povečalo se je predvsem število prijavljenih kaznivih dejanj. Pred leti je bilo več premoženjskih in uličnih ...

O avtorju