Štefan IskraŠtefan Iskra
Andrej JermanAndrej Jerman
Alen SalihovićAlen Salihović
Papež pozdravlja udeležence svete maše (foto: Vatican media)
Papež pozdravlja udeležence svete maše | (foto: Vatican media)

Ali občutim sočutje do ubogih?

Novice | 17.11.2024, 12:47 Marjana Debevec

Obhajamo svetovni dan ubogih. Papež Frančišek je pred sveto mašo, ki jo je za revne ljudi daroval v baziliki sv. Petra, blagoslovil 13 simboličnih ključev za domove v 13 državah. Namen te posebne pobude, ki jo je pripravila Vincencijanska družina sveta, je olajšati življenje družinam po vsem svetu, ki živijo v brezdomstvu. Sledila je sveta maša, med kateri je sveti oče poudaril, da nam krščanska vera odpre oči za trpljenje sveta in za nesrečo revnih, da bi do njih imeli enako sočutje, kot ga je imel Kristus.

»Ali do revnih, brezposelnih, lačnih in obrobnih v družbi čutim enako sočutje, kot ga je čutil Gospod?

Pri tem pa ni treba gledati samo na velike probleme svetovne revščine, ampak na tisto malo, kar lahko naredimo vsak dan in sicer z našim načinom življenja, s skrbjo za okolje, v katerem živimo, z neomajnim zavzemanjem za pravičnost, s podelitvijo naših dobrin s tistimi, ki so bolj revni od nas in z delovanjem v družbi in politiki, da bi izboljšali družbo, v kateri živimo.

Mogoče se to zdi malo, vendar bodo to naši prvi listi, ki bodo vzbrsteli na figovem drevesu,« je med mašo še dejal papež Frančišek.

Papež po maši za uboge v vatikanski baziliki
Papež po maši za uboge v vatikanski baziliki © Vatican media

Sem navezan na to, kar mine?

Pred opoldansko molitvijo pa se je papež ustavil pri razmišljanju o tem, kar mine in pri tem, kar ostane. V času trpljenja, raznih kriz in porazov, se nam zdi, da gre vse narobe in da se zavemo, da tudi lepe stvari minejo.

Vse to pa je po papeževih besedah pomembno, da ne bi našega srca navezali na tisto, kar je minljivo. Kar ne mine, pa so Jezusove besede, je poudaril papež. Zato nas je povabil, naj zaupamo evangeliju, ki nam ponuja obljubo odrešenja. Tudi ko vse, namreč vedno Kristus ostane.

Po opoldanski molitvi
Po opoldanski molitvi © Vatican media


»Bratje in sestre, tudi v stiskah, krizah in neuspehih nas evangelij vabi, naj gledamo na življenje in zgodovino brez strahu, da bi izgubili tisto, kar se bo končalo, ampak z veseljem zaradi tistega, kar ostaja: Ne pozabimo, da nam Bog pripravlja prihodnost življenja in veselja.

Vprašajmo se torej: ali smo navezani na zemeljske stvari, ki hitro minejo, ali na besede ki ostanejo in nas vodijo v večnost?«

Papež je tudi spomnil, da jutri obhajamo dan molitve za vse žrtve spolnih zlorab. Znova pa je povabil tudi k molitvi za mir v Ukrajini, Palestini, Izraelu, Libanonu, Mjanmaru, Sudanu.

Po molitvi je papež obedoval s približno 1300 ubogimi in brezdomci.

Revni in brezdomci na kosilu s papežem
Revni in brezdomci na kosilu s papežem © Vatican media

Papeža so mnogi osebno pozdravili
Papeža so mnogi osebno pozdravili © Vatican media

Novice
Kriminalist Robert Tekavec (photo: Rok Mihevc) Kriminalist Robert Tekavec (photo: Rok Mihevc)

Kriminalist o mladih kriminalcih

Podatki kažejo, da je mladoletniška kriminaliteta najvišja v zadnjih desetih letih. Povečalo se je predvsem število prijavljenih kaznivih dejanj. Pred leti je bilo več premoženjskih in uličnih ...