Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Petra StoparPetra Stopar
Brezdomci zbrani pri sveti maši na dan vernih rajnih (foto: Miha Kopač)
Brezdomci zbrani pri sveti maši na dan vernih rajnih | (foto: Miha Kopač)

Sveta maša za vse pokojne brezdomce

Cerkev na Slovenskem | 08.11.2024, 10:33 Marjana Debevec

Ob spominu vseh vernih rajnih so se v Dnevnem centru za brezdomce v Ljubljani spomnili vseh pokojnih brezdomcev, ki so odšli v letošnjem letu. Sveto mašo je daroval lazarist Peter Žakelj. Zbranim brezdomcem in prostovoljcem je ovrednotil praznik, ob katerem se poleg naših rajnih spominjamo tudi naše umrljivosti in smrti, ki je del življenja in je lahko nekaj lepega, je pojasnila Nuša Zavašnik iz Društva prostovoljcev Vincencijeve zveze dobrote. V nadaljevanju objavljamo njen zapis.

To je vedno lep praznik

»Žakelj je spomnil na pregovor Kakršno življenje, takšna smrt in vse povabil k veri in zaupanju v Boga. nV današnjem času na mesto Boga postavljamo denar in užitek, ki nas na koncu puščata prazne. Bog pa nam daje pravo veselje ter mir in svobodo, ki ju vsi iščemo.

 

Križ na oltarju med sveto mašo
Križ na oltarju med sveto mašo © Miha Kopač

Spomnil je tudi na preminulega brezdomca, ki se je kljub težki in neozdravljivi bolezni boril do zadnjega, v čemer smo lahko vsi, ki smo ga spremljali, prepoznali nekaj lepega.

Mašo za rajne brezdomce v Društvu prostovoljcev Vincencijeve zveze dobrote obhajamo vsako leto. Za nas je to poseben in zelo lep praznik.

Vedo, da v času umiranja ne bodo sami

Brezdomni se svete maše udeležijo z izredno spoštljivostjo. Srečanje z Bogom in drug z drugim jih gane, saj morda še bolj kot kdo drug hrepenijo po sprejetosti in ljubezni.

Na praznik se v dnevnem centru pripravljamo že nekaj dni prej, skupaj sestavimo prošnje in zahvale, vadimo pesmi, se pogovarjamo in spominjamo vseh umrlih. Pripravimo tudi slavnostno večerjo.

Na sveto mašo so se pripravljali več dni
Na sveto mašo so se pripravljali več dni © Miha Kopač

Veseli nas, da so udeleženci vsako leto bolj umirjeni in spoštljivi. Njihova hrepenenja po boljšem življenju so zelo ganljiva. Velikokrat se v prizadevanju za lepšo prihodnost počutijo nemočne, zato jih želimo še naprej podpirati.

Veliko jim pomeni, ker vedo, da tudi v času starosti in umiranja ne bodo sami ter da bomo po svojih močeh poskrbeli tudi za dostojno smrt in pokop. Do takrat pa se bomo skupaj z njimi veselili vsakega koraka na poti k lepšemu življenju,« je še zapisala Nuša Zavašnik.

Cerkev na Slovenskem
Ljubljanska tržnica (photo: STA) Ljubljanska tržnica (photo: STA)

Projekt se očitno umika od bogoslovnega semenišča

Mestna občina Ljubljana je pridobila vseh 16 potrebnih soglasij za izdajo gradbenega dovoljenja za prenovo osrednje ljubljanske tržnice z gradnjo garažne hiše. Slednjo je župan Zoran Janković ...

Martin Golob pri sveti maši Zveze slovenske podeželske mladine (photo: Rok Mihevc) Martin Golob pri sveti maši Zveze slovenske podeželske mladine (photo: Rok Mihevc)

Bog ves čas stresa darila

Delo na kmetih je možno samo iz ljubezni, je v pridigi pri zahvalni sveti maši Zveze slovenske podeželske mladine spodbudil duhovnik Martin Golob. Izrazil je veselje za vse mlade, ki imajo v sebi ...

Ana Petrič v družbi starejših (photo: osebni arhiv) Ana Petrič v družbi starejših (photo: osebni arhiv)

Ana Petrič na novem delovnem mestu

Ana Petrič, nekdanja direktorica DEOS Centra starejših Notranje Gorice, je bila tokratna gostja Nedeljskega klepeta. Pred mikrofon smo jo povabili, da predstavi tradicionalni projekt Mala ...

Družina Zakrajšek (photo: osebni arhiv) Družina Zakrajšek (photo: osebni arhiv)

Pričevanja: Gospod je dal, Gospod je vzel ...

Franc Zakrajšek je bil z ženo Marijo poročen 23 let, imata pet otrok. Kljub molitvi mnogih je bila bolezen močnejša. Umrla je pred skoraj enajstimi leti. O svoji izkušnji življenja vdovstva in ...

Mag. Bogdan Dobnik (photo: Miran Juršič/Aetas) Mag. Bogdan Dobnik (photo: Miran Juršič/Aetas)

Bogdan Dobnik: Kaj lahko storim, da smisla ne izgubim?

Duševnih motenj ne poznamo dobro. V javnosti in na delovnih mestih je o tovrstnih težavah treba govoriti jasneje in transparentno. Drži, da se govori več, kot se je, in vse bolj odkrito. Dokaz so ...