"November je, ne dá se delati..."
Naš pogled | 12.11.2024, 14:55 Alen Salihović
"November je, november je, ne dá se delati..." So skoraj zgodovinske besede ene od nekdanjih ministric po koncu seje vlade. In ta rek, pa ne zgolj za november se drži vlade pod vodstvom vrhunskega managerja Roberta Goloba, če uporabimo besede prve dame državnega zbora Urške Klakočar Zupančič, že od začetka mandata. Vehementno govorjenje o tem, kaj vse bodo storili, se je spremenilo iz časovnice v cilje in načrte ter v novo sestavljanje ekspertnih skupin.
Te sedaj preverjajo, kaj je narobe. A dejstvo je, da če bi premier skupaj s SD in Levico le nadgradil in nekoliko popravil protikoronske zakone prejšnje vlade, bi storil bistveno več, kot je, z ekipo do danes. Davki so večji. Položnice ponekod gredo v nebo. Ljudje so v vse večjih stiskah, da o 100 hišah, ki jih je po poplavah obljubljal predsednik vlade Golob ne govorimo, in če ob tem spomnimo še na nenehno spreminjanje programa obnove po lanski vodni katastrofi, je jasno, da je to ekipa, ki ima samo en cilj. Sebi napolniti žepe na račun ljudi. Nič več. To potrjujejo tudi zadnje javnomnenjske ankete. Podpora Gibanja Svoboda je z 12,4 odstotka najnižja doslej in se je od lanskega septembra prepolovila.
Predsednik vlade Robert Golob se je po poročanju časnika Delo in novembrske ankete inštituta Mediana znašel na dnu lestvice priljubljenosti politikov. Skoraj 60 odstotkov sodelujočih v anketi pa delo vlade ocenjuje negativno. Nekateri vodilni mediji sicer kot razlog navajajo fiasko okoli razpisa in nato preklica posvetovalnega referenduma o drugem bloku nuklearke. A k nižji podpori je prispeval tudi vse večji kaos v zdravstvu, o katerem predsednik vlade noče nič slišati. Le to, da ga želi glede na do sedaj videno še bolj privatizirati. Sam že ve, kako je, če preko države služiš velike zneske v energetskem podjetju, no, sedaj jih služi njegova hči. In če za trenutek še ostanem pri zdravstvu.
Dr. Milan Krek je za Portalplus zapisal, da že od predvolilnega obdobja, še posebej pa od nastopa Golobove vlade in ministra za zdravje Danijela Bešiča Loredana poslušamo nerealne obljube, kako bodo v koaliciji rešili slovensko zdravstvo. »Datumi za realizacijo se odmikajo iz leta v leto, potrpežljivo ljudstvo molči in čaka in čaka, da se uresniči vsaj ena od danih obljub. Pred dnevi pa me je presenetila Nika Kovač, doslej velika zagovornica te vlade, ki je zdaj jasno povedala, da bo podpirala vlado samo še takrat, ko bo ta delala za ljudi,« je zapisal dr. Krek in zapis sklenil z besedami, da že dolgo opozarja na blefiranje vodilne politike v zdravstvu, ministrica za zdravje pa še kar naprej po stari poti represije in prisile nad zdravnike in zdravstvene delavce s posebno »kaznovalno »zakonodajo«. »S Fidesom je v sporu, končanja tega spora ni na obzorju,« trdi Krek in ministrici Valentini Prevolnik Rupel sporoča: »Ustavite ta nori ples, ki nas potiska proti prepadu. O.D.S.T.O.P.I.T.E.!«
In na ta prepad, tako v politiki kot v vse bolj uslužnem delu provladne civilne družbe, so nedavno v našem »Pogovoru o« opozorili predstavniki Združenja za vrednote slovenske osamosvojitve, Zveze organizacij civilne družbe Slovenije, Zbora za republiko in civilne iniciative Prebudimo Slovenijo. Predsednica slednje Vlasta Doležal Rus je izrazila zaskrbljenost nad trenutno oblastjo, ki po njenem mnenju zapravlja dosežke prejšnje vlade in nas pelje v negotovo prihodnost. Kot je dejala, civilna družba igra pomembno vlogo pri ozaveščanju ljudi, vendar bi si želela večje prisotnosti in podpore medijev. »Brez sidra smo izgubljeni. Identitetno, gospodarsko, kulturno in duhovno,« je bila jasna. In ob sklepu današnjega pogleda se vprašam troje? Kako dolgo bomo dopustili še plenjenje države, kako dolgo si bomo še dovolili, da delajo z nami kot »mačka z melnatim žakljem« in kdaj se bomo zbudili in začeli prebujanje Slovenije?