Dr. Arnol o novem dializnem centru v Kočevju
Zdravstvo | 04.11.2024, 09:19 Petra Stopar
V Kočevju je sredi oktobra začel delovati dializni center. Dogovor o vzpostavitvi centra sta Občina Kočevje in Univerzitetni klinični center Ljubljana dosegla decembra 2021.
Ministrstvo za zdravje je v okviru razpisa Sofinanciranje investicij na primarni ravni zdravstvenega varstva zagotovilo več kot 1,2 milijona evrov sredstev za prenovo stavbe, v kateri se nahaja dializa. V novem zdravstvenem centru so poleg tega tudi dodatni prostori za izvajanje različnih zdravstvenih dejavnosti.
Izboljšanje kakovosti življenja za dializne bolnike
Ker je nosilec dejavnosti v dializnem centru Kočevje Univerzitetni klinični center Ljubljana, smo h krajšemu pogovoru v oddaji Iz naših krajev povabili predstojnika kliničnega oddelka za nefrologijo prof. dr. Miho Arnola, ki je dejal, da so dializni center odprli predvsem na račun izboljšane kakovosti zdravja bolnikov. "Vemo, da so se do odprtja dializnega centra v Kočevju morali naši dializni bolniki trikrat na teden voziti v dializne centre v Ljubljani ali njihovi okolici in to je seveda za njih poleg dolgotrajnega dializnega zdravljenja pomenil ne samo velik logističen zalogaj, ampak predvsem velik napor, saj so v bistvu na cesti izgubili tudi recimo od dve do tri ure v vsako smer, namreč, vemo, da vsak reševalni prevoz ali taksi služba, ki vozi dializne bolnike, ne vozi samo enega bolnika, ampak več, in je v bistvu to pomenilo, da so praktično na dan dializnega zdravljenja za to porabili cel dan. Z odprtjem novega dializnega centra pa to za njih dejansko pomeni trikrat po štiri, mogoče do pet ur tedensko, ostali čas pa lahko kakovostno preživijo doma, s svojimi sorodniki, lahko opravljajo svoje opravila, nekateri so še zaposleni in podobno," je pojasnil.
Center deluje praktično ves dan
V začetku so registrirali približno 30 pacientov iz Kočevja in okolice, kar pomeni, da lahko v centru izvajajo dializo v dveh turnusih ob ponedeljkih, sredah in petkih, in sicer ves dan. "Dopoldanski turnus poteka od 7. do 12. ure, popoldanski pa nekje od 13. do recimo 18. ure, ampak je potrebna priprava dializnih aparatov, ustrezna sterilizacija, ki je zahtevna, kar pomeni, da se dializni center odpre že ob 6. uri zjutraj in zapre nekje ob 8., včasih tudi 9. uri zvečer," je povedal.
Izziv predvsem negovalni kader
Po besedah dr. Arnola je bilo treba za delo z dializnimi bolniki posebej dodatno usposobiti nekaj diplomiranih medicinskih sester, saj gre za zahteven in poseben postopek zdravljenja, ki vključuje zunajtelesni krvni obtok. Trenutno to delo opravljajo štiri diplomirane sestre, ki tudi prihajajo iz Kočevja in okolice in se jim tako po novem ni treba voziti več na delo v Ljubljano. "Na žalost sicer ni zdravnikov, ki bi živeli v tej bližnji okolici, ampak pri nas je vseeno zdravniška kadrovska zastopanost kar zadovoljiva in mi v bistvu vsak dializni dan po vnaprejšnjem razpisu delegiramo zdravnika, ki pač je odgovoren za tisti dan za dializno zdravljenje. Tako se ta zdravnik zjutraj odpelje v Kočevje in gre zvečer nazaj. Vsak zdravnik pride približno na vsake dva meseca na vrsto za pokrivanje dializne dislocirane enote v Kočevju," je še povedal predstojnik kliničnega oddelka za nefrologijo UKC Ljubljana.