Jože BartoljJože Bartolj
Mark GazvodaMark Gazvoda
Tone GorjupTone Gorjup
Molitev v sinodalni dvorani (foto: Vatican news)
Molitev v sinodalni dvorani | (foto: Vatican news)

Kako cerkveni voditelji sprejemajo in izvajajo odločitve?

Cerkev po svetu | 15.10.2024, 13:27 Marta Jerebič

Sinoda o sinodalnosti, ki v Rimu poteka od 2. oktobra, se je prevesila v drugo polovico. Delo se je v zadnjih dneh osredotočilo na to, kako cerkveni voditelji sprejemajo in izvajajo odločitve.

Svetovalni odbori laikov v pomoč škofom

Številne napačne odločitve v preteklosti v primerih spolnih zlorab mladoletnikov v Cerkvi so sprejeli škofje, ki so bili pri tem prepuščeni samim sebi ali pod pritiskom. Zato je več udeležencev sinode predlagalo, da škofije uvedejo svetovalne odbore laikov, ki bi pri odločitvah pomagali škofom oziroma vsem na pomembnih položajih. Enako transparentnost so izpostavljali za področje financ.

Slovenski delegat na sinodi celjski škof Maksimilijan Matjaž je o povezanosti med škofi in verniki povedal: »Tudi tukaj se zdi, da lahko naredimo korake naprej, da bi prišli do večje povezanosti, večje transparentnosti, tudi v Cerkvi v Sloveniji, pa še marsikje drugod je ta želja zelo prebujena: da bi bili res čisti, transparentni, da bi od nas odsevala moč evangelija, ki nagovarja ljudi tudi današnjega časa.«

Nasilje nad redovnicami

V sklopu te teme so udeleženci sinode govorili tudi o nasilju nad redovnicami, pri čemer ne gre samo za spolne zlorabe, ampak tudi zlorabe moči, vesti in duhovne zlorabe. Tajnica sinodalne komisije za informiranje, Sheila Pires, je na tiskovni konferenci izpostavila, kako redovnice trdo delajo, da bi dosegle najbolj ranljive, ko pa se same soočijo z zlorabo, o tem zaradi patriarhalnega odnosa družbe molčijo. Na sinodi so zato predlagali, da škofije oziroma škofovske konference uvedejo ustrezne sisteme oziroma postopke za reševanje te problematike.

Sodelovanje žensk in drugih laikov pri formaciji duhovnikov

V zvezi z ženskami so izpostavili še, da bi morale pri formaciji duhovnikov v semeniščih sodelovati tudi te in drugi strokovnjaki iz vrst laikov. Po besedah Piresove je udeležba žensk bistvena, ker lahko vidijo stvari, ki jih drugi ne, zagotavljajo uravnoteženo formacijo in bogatijo splošni program za bodoče duhovnike.

Cerkev po svetu
Papež v pogovoru z redovniki in redovnicami po večernicah (photo: Vatican media) Papež v pogovoru z redovniki in redovnicami po večernicah (photo: Vatican media)

Papež posvečenim: Ne živite dvojnega življenja

Obhajamo praznik Jezusovega darovanja v templju ali svečnico. To je tudi praznik vseh Bogu posvečenih oseb. Papež Frančišek je zato sinoči v baziliki sv. Petra z redovnicami in redovniki obhajal ...

Redovnice in redovniki v mariborski stolnici (photo: Domen Permozer) Redovnice in redovniki v mariborski stolnici (photo: Domen Permozer)

Pričevalci tihega upanja

Na včerajšnjo svečnico smo praznovali dan posvečenega življenja. Slovenski škofje so se z redovnicami in redovniki srečali pri slovesnih svetih mašah. Posvečeni iz ljubljanske nadškofije so se z ...

Samomor (photo: Goran Horvat / Pixabay ) Samomor (photo: Goran Horvat / Pixabay )

Bolečina, ob kateri ohromiš in obnemiš

»To so občutki, ki parajo telo, ob spoznanju ohromiš, nisi sposoben dojemati realnosti, vse kriči in vpije v tvoji notranjosti. Doživiš šok, obnemiš ...« »V meni je vse vrelo. Bila sem polna ...

P. Branko Cestnik je reden gost oddaje Spoznanje več, predsodek manj (photo: Jože Bartolj) P. Branko Cestnik je reden gost oddaje Spoznanje več, predsodek manj (photo: Jože Bartolj)

Ne pustimo si vzeti mavrice

To je eno od sporočil oddaje Spoznanje več, predsodek manj, v kateri je bil gost duhovnik, urednik in pisatelj mag. Branko Cestnik. Slišali smo lahko njegove misli o nedelji Božje besede in ...