Jože BartoljJože Bartolj
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Helena KrižnikHelena Križnik
dr. Bojana Beović (foto: ARO)
dr. Bojana Beović | (foto: ARO)

Dr. Beović: Slabotni, starejši se bodo čutili nagovorjene, da morajo ta svet v skladu s tem zakonom zapustiti.

Novice | 03.06.2024, 14:10 Marjana Debevec

Pred referendumom, na katerem bomo volivci odločali, ali se strinjamo z uzakonitvijo smrti na zahtevo, v zdravniških organizacijah poudarjajo, da evtanaziji in samomoru s pomočjo odločno nasprotujejo. Predsednica zdravniške zbornice Slovenije dr. Bojana Beović je prepričana, da so zdravniki dolžni javnost opozoriti na razsežnosti take spremembe. Po njenih besedah gre namreč za velik poseg v družbo.

V Sloveniji ne znamo poskrbeti za umirajoče in predvsem za starejše obnemogle ljudi, je prepričana dr. Bojana Beović. Paliativna medicina je sicer po njenih besedah pri nas strokovno na vrhunski ravni, vendar je razvita v premajhnem obsegu, da bi zagotovila vse potrebe.

»Slabotni, starejši se bodo v naših razmerah čutili nagovorjene, da morajo ta svet v skladu s tem zakonom zapustiti, namesto, da bi od svojih bližnjih, pa tudi od družbe pričakovali pomoč.«

Precedens in socialni eksperiment

Usmrtitev človeka naj bi izvedel zdravnik, ali pa bolniku vsaj predpisal smrtonosno učinkovino. »Zdravniki se za posege, ki jih izvajamo, odločamo glede na indikacijo, torej glede na presojo bolnikovega stanja.

V zakonu, kot je predlagan, pa gre za poseg, ki ga opravi zdravnik na podlagi odločitve nekoga drugega. To je v medicini, v bistvu zdravstvu nasploh, precedens, še posebej pa, če se dotika tako pomembne stvari, kot je prekinitev človekovega življenja.«

Predsednik odbora za pravno-etična vprašanja pri Zdravniški zbornici Slovenije dr. Peter Golob poudarja, da je rešitev, ki jo ponuja sedanji predlog zakona, ena najbolj radikalnih in predstavlja nek socialni eksperiment, ki ga v svetu še nismo videli.

Da bo omogočal zlorabe, je prepričan predsednik Slovenskega zdravniškega društva dr. Radko Komadina, saj se tako dogaja v vseh državah, kjer sta evtanazija ali samomor s pomočjo uzakonjena.

Trgovanje z organi, tihi pritiski, evtanaziranje ljudi s samomorilnimi mislimi

Najprej je izpostavil trgovanje z organi. »To je zelo dobičkonosna stvar, podobna trgovini z orožjem.

Potem naslednji problem je evtanazijski mobing, ko se bo slej ko prej pojavila neka racionalizacija in spraševanje, koliko let je človek upravičen uživati pokoj in koliko je družba dolžna pri ljudeh, ki so 80, ali 90 +, in potrebujejo za svoje človeka vredno življenje podporo zdravstva in sociale, kako daleč lahko ta stvar gre.«

Tretji vidik pa je samomorilnost, katere delež je v Sloveniji žal zelo visok. »Grozljivo je, če si ljudje zaželijo evtanazije, oziroma kakršnekoli asistence pri samomoru, zaradi tega, ker dobijo občutek, da so utrujeni od življenja. V takšnem primeru je treba sočloveku pomagati, ne pa ga evtanazirati,« je še poudaril dr. Komadina.

Novice, Referendumi 2024
Jubilanti z nadškofom Cviklom (photo: Nadškofija Maribor) Jubilanti z nadškofom Cviklom (photo: Nadškofija Maribor)

Somaševanje jubilantov z nadškofom Cviklom

Na praznik apostola Tomaža je v mariborski stolnici potekalo slovesno somaševanje duhovnikov jubilantov. Somaševanje je vodil nadškof Alojzij Cvikl, ki se je z jubilanti zahvalil Bogu za dar ...

Tereza navdušuje s svojimi recepti (photo: Osebni arhiv) Tereza navdušuje s svojimi recepti (photo: Osebni arhiv)

Kulinarična mornarka

Tereza Poljanič je bila med prvimi, ki je pri nas vodila televizijske kulnarične oddaje, s katerimi je v našem prostoru začela širiti zavest o zdravi prehrani, kaj to sploh je in kako pripravljati ...