Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Dojenje (foto: PublicDomainPictures / Pixabay)
Dojenje | (foto: PublicDomainPictures / Pixabay)

Materino mleko dojenčku zagotavlja vse potrebno za rast in razvoj

Novice | 01.08.2023, 13:27 Maja Morela

Obeležujemo svetovni teden dojenja, ki letos poteka pod geslom: »Omogočimo dojenje: podprimo zaposlene matere.« Ob tem z Nacionalnega inštituta za javno zdravje sporočajo, da je dojenje prednost tako za mater kot otroka.

Po opuščanju dojenja v 20. stoletju zaradi industrijske proizvodnje nadomestkov materinega mleka, si stroka danes prizadeva za dobre prakse dojenja. Pri NIJZ poudarjajo, da materino mleko dojenčku do dopolnjenega šestega meseca starosti zagotavlja vse potrebno za rast in razvoj. A včasih dojenje ne steče že v prvem dnevu tudi tednu. Ženske, ki so rodile s pomočjo carskega reza morda potrebujejo še nekaj več časa. Svetovalka za dojenje Urška Repnik.

»Ne smemo se primerjati z drugimi mamicami. Če je eni uspelo pri dveh, nam pa pri štirih tednih še ne, to ni razlog za odnehanje. Prvih šest tednov se dojenje vzpostavlja. Mleko nastaja glede na to koliko ima mati povpraševanja. Več kot bo mati dojila, več bo imela mleka.«

Raziskave kažejo, da dojenje pri otrocih omogoča skladen telesni razvoj in pravilno razporeditev zobovja, ima pa dojenje pozitivne učinke tudi pri materah, pojasnjuje diplomirana babica Maja Bróder.

»Pomaga pri krčenju maternice, preprečuje večjih krvavitev, prispeva k dodatni izgubi teže, zmanjšuje tveganje za nastanek raka na dojki in deluje kot zaščitni dejavnik pred osteoporozo.«


V določenih primerih se laktacija lahko ne vzpostavi.
»Takrat se zatečemo k mlečnim formulam, ampak to v skrajnem primeru. Težko je določiti trenutek, ko vidimo, kdaj dojenje res ne bo steklo. Običajno za začetek kombiniramo dojenje s formulami in ko materino mleko spet steče, preidemo nazaj na polno dojenje.«

Izključno dojenje svetuje do šestih mesecev brez dodajanja vode, čaja in sokov, nato pa do dve leti z uvajanjem druge, goste hrane.

Nekateri otroci že zgodaj pokažejo zanimanje za hrano, ki jo jedo starši, ampak vseeno ni dobro prehitevati, še pojasnjuje. In še nasvet svetovalke za dojenje Urške Repnik za doječe mamice.
»Mame ne bi smele biti nikoli lačne, žejne in zaspane. Kar ne pomeni, da mora spiti pet litrov vode na dan, ampak naj bo vodilo, da se mati čez dan nikoli ne počuti žejne.«

Novice
Papež na srečanju z mladimi v Benetkah (photo: Vatican Media) Papež na srečanju z mladimi v Benetkah (photo: Vatican Media)

Papež v Benetkah

Papež Frančišek se je dopoldne mudil v Benetkah. V mestu na vodi se je mudil približno 5 ur, v tem času pa obiskal ženski zapor, nagovoril umetnike na beneškem bienalu in se srečal z mladimi, ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...

Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...