Politika je beseda, ki bi jo morali Slovenci rehabilitirati
Slovenija | 14.06.2023, 12:41 Tanja Dominko
V civilni iniciativi Prebudimo Slovenijo so ob zadnjem dogajanju na RTV Slovenija in formiranju novega Sveta zavoda pripravili posebno izjavo. Z njo izražajo zaskrbljenost, da se zavod vrača v stare čase.
Že umik zadržanja novega zakona o RTV s strani Ustavnega sodišča v civilni iniciativi vidijo kot problematičen, nam je dejal član Jože Kurinčič. »To pomeni, da imamo nekako nedelujočo najvišjo pravno ustanovo v državi.«
Skrbi jih tudi sama sestava sveta RTV, »v katerem so imenovani člani po nejasnem in nedemokratičnem postopku, recimo predstavnika verske skupnosti je predsednica žrebala in tako največja verska skupnost v državi Katoliška cerkev ostaja v svetu RTV brez predstavnika. To se nam zdi skrajno čudno in tudi nedemokratično.«
Način vodenja ustanovne seje in besedno obračunavanje s predstavniki vodstva RTV spominja na preteklost, pravijo v Civilni iniciativi Prebudimo Slovenijo, in sicer na čas po drugi svetovni vojni, ko so revolucionarji prevzemali oblast in dobesedno izbrisali vse, ki so dotlej vodili javne institucije. »Po ena strani je bila ta seja zelo konfuzna, niso vedeli, kako in kaj bi sestankovali kako sprejeti dnevni red in tako dalje. Izstopalo je torej najprej to, da niso vedeli, kaj bi počeli in kdo bi sejo vodil in tako dalje. Potem je izstopalo neke vrste čustveno nelagodje, zmerjanje direktorja RTV, po drugi strani pa zaigrana igra po vnaprej izdelanem scenariju. Predvsem so bile take volitve predsednika tega svet, Gorana Forbicija in pa podpredsednice. Vse je bilo vnaprej zrežirano, videlo se je, da so dvigovali roke kot na ukaz. Videlo se je pa tudi, kako so kandidate predlagali. Bil je seveda vedno samo en kandidat. In ta takoj, kot na ukaz, izvoljen,« je dejal Jože Kurinčič.
Bojijo se, da bo novo vodstvo radikalno posegalo v programske vsebine javnega zavoda, kar pomeni ukinitev nekaterih programov, ki so prispevali k pluralnosti in sprejemljivosti javne televizije za tiste uporabnike RTVS, ki ne delijo istega nazorsko-političnega prepričanja kot trenutna oblast v Sloveniji. Novi člani Sveta so sicer to postali z zagotovili, da bodo vnesli v javni zavod RTV Slovenija več profesionalnosti in odprli prostor za vse. Zato v civilni iniciativi Prebudimo Slovenijo zahtevajo pluralnost in spoštovanje drugačnosti. Politika se tako še zdaleč ne umika, gre za to, kdo bo imel vpliv, je dejal Kurinčič za Radio Ognjišče in nadaljeval: »Beseda politika je beseda, ki bi jo morali Slovenci rehabilitirati, to je skrb za skupne stvari. Če je politika na televiziji, ni nič narobe, pomembno je, da ni samo ena politika. In če televizija ni pluralna, ne sledi demokratičnemu sistemu.«
Ob tem v izjavi civilne iniciative poudarjajo, da »pogosto izgovorjene besede o depolitizaciji RTV-ja postajajo prazna fraza, saj je vse, čemur smo trenutno priče, poskus idejno-političnega poenotenja medija, ki ga plačujemo ljudje različnih nazorov in usmeritev, ljudje različne stopnje in smeri izobrazbe, različnih družbenih slojev ... Z najnovejšimi posegi postaja RTV glasilo vladne politično-ideološke usmeritve.«