Obrisi davčne reforme: Neto plače ne bodo višje
Slovenija | 16.03.2023, 07:18 Tanja Dominko
Znano je, da vlada pripravlja davčno reformo. Nekaj poudarkov je včeraj že osvetlila, a konkretnih rešitev še ni predstavila. Državni sekretar na finančnem ministrstvu Tilen Božič je poudaril, da je treba sistem umiriti, prečistiti in pripraviti na to, kar nas čaka v naslednjem desetletju.
Spremembe potrebne na dohodninskem področju
Minister za finance Klemen Boštjančič je med drugim o ključnih spremembah, ki jih načrtujejo, dejal, da so spremembe potrebne na »dohodninskem področju. Na ministrstvu za finance zagovarjamo, da resno razmislimo oziroma gremo v sistem imenovane neto obdavčitve dohodka. Torej sistem odbitkov namesto današnjega veljavnega sistema olajšav, s tem bomo v veliki meri naslovili, da sistem postane enostaven, transparenten, da ga vsi razumemo in hkrati, da onemogoča davčno optimizacijo na način, ki nikoli ni bil zamišljen.«
Kaj pa obdavčitev premoženja?
Splošne olajšave pri dohodnini torej ne bo več, bo pa ničelni dohodninski razred, v kakšni višini bo, pa še ni odločeno, bo precej višje kot zdaj znaša splošna olajšava. Čeprav konkretnih izračunov še ni, je državni sekretar Tilen Božič prepričan, da bo vlada spremembe pri dohodnini uspela pripraviti in poslati v potrditev v državni zbor še pred koncem leta, ni pa hotel zagotoviti, da bodo posamezniku prinesle višje neto prihodke. Kaj pa obdavčitev premoženja? Pri obdavčitvi nepremičnin bodo po ministrovih besedah »obdavčitve progresivne. V veliki meri se to ne bo tikalo večine prebivalcev Slovenije.«
Novoustanovljeni strateški svet
Progresivnost bo šla glede na vrednost in ne na število nepremičnin, je dejal. Obdavčitve depozitov na bankah zagotovo ne bo, saj bi se v tem primeru denar le preselil pod vzmetnice, pa je dejal državni sekretar Božič. Z reformo se bo sicer ukvarjal tudi novoustanovljeni strateški svet. Po prvi seji je premier Robert Golob izrazil zadovoljstvo z njegovo sestavo, vodila pa ga bo direktorica UMAR-ja Maja Bednaš. »To vlogo sem sprejela predvsem, ker menim, da gre za izjemno pomembno področje, se pravi usklajevanje, vodenje makroekonomskih politik, ki zahteva veliko pozornosti, čakajo nas reforme, čaka nas priprava proračunskih programskih dokumentov z novimi fiskalnimi pravili.« Pravi, da gre za svet vrhunskih strokovnjakov, da je debata pokazala na konstruktiven pristop in da bodo, čeprav se lahko pogledi razlikujejo, skupaj oblikovali dobre, uravnotežene, vzdržne rešitve.
Strateški razmislek ni odveč
Kakšna je pravzaprav razlika med tem svetom in UMAR-jem, ki kot urad za makroekonomske analize in razvoj že tako ali tako svetuje vladi, ni znano. Ali je to le en od sestavov, ki bo po možnosti za svoje delo dobil tudi plačilo? Vsekakor je dejstvo, da so časi taki, da strateški razmislek ni odveč. V naši državi je v primerjavi z drugimi državami Evrope sicer še vedno precej optimizma med direktorji, kaže raziskava Deloitta. Med finančnimi direktorji jih kar 73 % pričakuje nizko do srednje visoko rast BDP- ja v letošnjem letu. Ampak pomembno je, da tudi oni poslovno okolje dojemajo kot negotovo, s čimer delijo usodo ostale Evrope.