Jože BartoljJože Bartolj
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Tanja DominkoTanja Dominko
Matej Tonin (foto: Klemen Rutar)
Matej Tonin | (foto: Klemen Rutar)

NSI ni stranka, ki ruši; kaj o dogajanju pravi Boštjan M. Turk?

Slovenija | 07.03.2023, 15:11 Tanja Dominko

Predsednik NSI Matej Tonin, ki je danes na novinarski konferenci spregovoril tudi o aktualnem političnem dogajanju, ni mogel mimo interpelacije. Spomnil je, da so v stranki zaradi združitve muzejev želeli vložiti interpelacijo o delu ministrice za kulturo Aste Vrečko, a niso zbrali dovolj podpisov, SDS jih namreč ni prispevala, zato so pobudo preoblikovali. Komentator Boštjan Marko Turk medtem interpelacijo podpira.

Več denarja za krepitev vrednot slovenske osamosvojitve

Matej Tonin uvodoma spomni: »To, da nismo uspeli zbrati dovolj podpisov, nas je na nek način spodbudilo, da smo ponovno premislili o naši politiki, zato smo se odločili, da našo pobudo proti preoblikujemo v pobudo za. ... Vladi in pa seveda tudi parlamentarcem v obravnavo predlagamo štiri priporočila. Prvič, da se vendarle zaradi zgodovinskosti ustanovi samostojen muzej slovenske osamosvojitve, drugič, da se v šolskih kurikulumih da večji poudarek na procesih osamosvajanja Slovenije, tretjič, da se primerno usposobi tudi učitelje, ki poučujejo tovrstno tematiko, in četrtič, da se nenazadnje zagotovi tudi več proračunskega denarja za projekte krepitve vrednot slovenske osamosvojitve.«

Stranka, ki želi graditi

Nova Slovenija po besedah Tonina ni stranka, ki ruši, pač pa tista, ki želi graditi. In naloga odgovorne opozicije ni, da vlado konstantno in zgolj samo kritizira, ampak predvsem, da ji nastavlja ogledalo. Kaj torej meni o tokratni interpelaciji, ki so jo spisali v SDS? Kot pravi, bi tej stranki, če bi bili vprašani za mnenje ob pripravi interpelacije, svetoval »da prenehamo z rušenjem, ampak da z vladno koalicijo začnemo tekmovati v rešitvah, predvsem pa v boljših predlogov«.

Lahko interpelacija doseže nasproten učinek?

Interpelacije lahko dosežejo svoj namen, če je vlada manjšinska, če pa je večina precejšnja, lahko doseže nasproten učinek in koalicijo celo okrepi, je prepričan Tonin. Na koncu namreč ni predvideno nobeno glasovanje, ni nobenega sklepa, pač pa bo to zgolj razprava o delu vlade »in pri tej razpravi bo seveda Nova Slovenija sodelovala kot parlamentarna stranka in tudi opozorila na stranpoti te vladne koalicije.«

Boštjan M. Turk: Konstruktivna drža je nemogoča

Medtem pa komentator Boštjan Marko Turk ne razume, zakaj SDS in NSI nista skupaj vložili interpelacije. »Zakaj NSi to počne, pravzaprav ne razumem. Očitno so pa ujetniki tako imenovanih zlatih verig, so pripeti na te funkcije, na te položaje. ... Nemogoča je konstruktivna drža. Če je bila v času krščanskih demokratov še mogoča neka konstruktivna drža, do Drnovška recimo, je do te vlade, ki zapravlja ugled Slovenije, ki zapravlja premoženje Slovenije, ki zapravlja demografsko strukturo Slovenije, je statirati tej vladi in biti odgovoren hudo narobe.«
Tonin je zavrnil ugibanja, da bi bili bližje vladi kot SDS, pač pa poudarja, da želijo biti zlasti blizu ljudem.

Smo na absolutni stranpoti

Boštjan Marko Turk s kritikami na račun vlade ni skoparil. »Interpelacija je ne le zato, da se pokaže, da vlada ne dela nič in da dela napake, ampak je bistvo v tem, da opozarja na pomanjkanje zdravega razuma, s katerim se Slovenija trenutno najbolj sooča. Recimo nimamo več zunanje politike. To so samo še neki izleti na eksotične destinacije zunanje ministrice, to je samo še nek ringaraja seveda z avioni, na stroške davkoplačevalcev, pogovarjajo se o zaščiti podnebja, pa o topli gredi, hkrati letijo z letali, ki škodujejo ozračju. Odkar je ta Golobova vlada, odkar je Levica notri, živimo stalno v obnebju strahu, kdaj bodo koga vrgli iz službe, koga bodo dodatno obdavčili, komu zmanjšali pokojnine, katere obrtnike bodo z bajoneti nagnali v morje. To je nevzdržna atmosfera. Postavljajo se spomeniki izbrisanim, nimamo pa spomenika osamosvojitvi, v Ljubljani imamo spomenik tolikim in tolikim krvnikom, nimamo pa spomenika Jožeta Pučnika. To so stvari, ki so popolnoma nesprejemljive in v tem kontekstu je nujno, da da obstaja v državi glas zdravega razuma. Z interpelacijo se opozarja na to, da se nahajamo na absolutni stranpoti.«

Po besedah Boštjana M. Turka se »vlada sploh ne ukvarja z dejanskimi problemi Slovencev. Priča smo neskončnim čistkam znotraj znotraj policije in dvojnim merilom, oprostili so vse tiste, ki so razgrajali ob tako imenovanih ekstatičnih krčih petkovega kolesariata. Ta so vse oprostili, gasilce, ki so pa čisto spoštljivo protestirali, bodo pa zdaj oglobili. To so absolutna dvojna merila, ki so za demokracijo absolutno nesprejemljiva. Večinski del medijev pa opravlja funkcijo pranja resnice.« Pri tem kot izjemo navede Radio Ognjišče. 

Slovenija, Politika
Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...