Protestnikov še več kot prvič
Novice | 01.03.2023, 18:46 Alen Salihović
Protestniki so na drugem shodu ljudske iniciative Glas upokojencev znova napolnili ljubljanski Trg republike, tokrat se jih je po navedbah Pavla Ruparja zbralo celo približno 28 tisoč. Med drugim so zahtevali dostojne pokojnine in dostop do zdravnika. Vidni predstavniki politike se povabilu na protest niso odzvali.
Najlepši košček sveta.🇸🇮 pic.twitter.com/Joi1HmFV3v
— Andrej Krupenko🇸🇮👍🇺🇦 (@AndrejKrupenko) March 1, 2023
Protestniki, ki so na Trg republike prišli s slovenskimi zastavami, so ob glasbeni spremljavi in z napisi na transparentih sporočali, da želijo dostojne pokojnine. Obenem je bilo opaziti tudi transparente, ki so se nanašali na razmere na Radioteleviziji Slovenija, drugi so izražali nasprotovanje protestu samemu, zato je morala celo posredovati policija.
Pobudnik iniciative Glas upokojencev Pavel Rupar je v nagovoru udeležence uvodoma prosil za molitev za vse bolnike in tiste v domovih za upokojence, ki se protesta niso mogli udeležiti. Po nekaj trenutkih tišine se je dogajanje znova razvnelo...zadonela je himna, nato je besedo dobil Boris Klepej iz Glasa ljudstva. »Do tega trenutka smo še vedno brez sogovornika s popolno ignoranco predsednika vlade Roberta Goloba in Luka Mesca.«
KOREKTNO, KULTURNO, SLOVESNO, SLOVENSKO.
— Andrej # za Slovenijo (@LovsinAndrej) March 1, 2023
Tega levi ne zmorete.
Vredno podpore tudi v prihodnje. pic.twitter.com/L39qpbP8tj
Protestniki med drugim zahtevajo takojšen 20-odstotni dvig pokojnin, ki so nižje od 1000 evrov, in 15-odstotni dvig pokojnin v višini od 1000 do 1500 evrov. Najnižja mesečna pokojnina naj bo 750 evrov, povprečna neto pokojnina pa 75 odstotkov povprečne plače v Sloveniji, menijo. Ponovili so vse te zahteve tudi danes, a razočarani so, ker odziva ni. »Imeli so mesec dni časa, da pripravijo izhodišča za takojšnje kratkoročne ukrepe v pomoč upokojencem. Ničesar se niso lotili.«
Uskladitev pokojnin je bila mnogo nižja, kot znaša inflacija, na kar je spomnil tudi Klepej. »Pa na koncu ob več kot 10 odstotni inflaciji dobimo sramotnih 5,2 procenta.«
Svoje zahteve so zapisali v zakonski predlog, pod katerega so podpise zbirali tudi na shodu. Po Ruparjevih besedah pa naj bi ga še danes podprtega s potrebnimi podpisi odnesli v vložišče DZ. V nagovorih so izpostavili še, da so mnogi delali v tovarnah, železarnah in rudnikih, danes pa se počutijo nepotrebni in komaj živijo človeka vrednega življenja. Izpostavili so tudi, da so siti delitev "na janšiste in golobove", ker želijo živeti v miru in kot prijatelji. Kljub nekaterim transparentom, ki so pozivali k odstopu vlade, pa je Rupar poudaril, da se niso zbrali zato, da bi rušili vlado, ampak ...
»Ker nam je dovolj životarjenja in človeka nevrednih pokojnin. Imamo zaslužen in privarčevan denar v pokojninski blagajni, hočemo in zahtevamo, da se ga nam vrne na pošteno odmerjenih pokojninah.«
Na današnji shod so med drugim povabili premiera Roberta Goloba, ministra za delo Luko Mesca, generalnega direktorja Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Marijana Papeža, predsednika Zveze društev upokojencev Slovenije (Zdus) Janeza Sušnika in direktorico Inštituta 8. marec Niko Kovač. A nikogar od vabljenih ni bilo, kar je Rupar takole komentiral: »Veliko ste govorili o potrebnem dialogu. Obiskali ste plačane Jenullove paciente skupaj z dvajsetimi poslanci koalicije, tu med nas si pa ne upate priti.«
How it started / How it goes #SlovenskaPomlad #1988shod #2023shod #35letpozneje #glasupokojencev #1oktober #pogumnaSlovenija #SlovenskaPomlad2 pic.twitter.com/ccd8ayaD1g
— Janez Janša (@JJansaSDS) March 1, 2023
Nov shod je Rupar napovedal za čez mesec dni.
Bil sem s hoduljo, tudi jaz. https://t.co/8V2dYIRXQd
— Marijan Turjan (@MTurjan) March 1, 2023