Nataša LičenNataša Ličen
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Alen SalihovićAlen Salihović
Evropska poslanka ELS/NSi Ljudmila Novak (foto: www.ljudmilanovak.eu)
Evropska poslanka ELS/NSi Ljudmila Novak | (foto: www.ljudmilanovak.eu)

Evropska poslanka Ljudmila Novak: Naklonjeni smo širitvi EU

Novice | 23.12.2022, 10:00 Tanja Dominko

V minulem tednu je bilo dogajanje v Bruslju razmeroma živahno. Nagrada Saharov, korupcijski škandal, Bosna in Hercegovina je dobila status kandidatke za članstvo v EU. Veliko je razlogov, da smo pred mikrofon povabili evropsko poslanko Ljudmilo Novak.

Nagrado Saharov je prejel ukrajinski narod. »To je bila slovesnost, ki je bila zelo ganljiva, preko video povezave se nam je oglasil ukrajinski predsednik Zelenski, tudi nekaj Ukrajincev je bilo prisotnih v dvorani, z minuto molka smo se spomnili vseh žrtev vojne v Ukrajini.« Po besedah Novakove je nagrada samo majhen delček tega, kar lahko damo Ukrajincev v spodbudo. »Pri tej borbi jih občudujemo, skušamo pomagati na razne načine, Evropska unija namenja veliko sredstev za humanitarno pomoč, infrastruktur, tudi v vojaške namene, na žalost. Skušamo pomagati, kolikor se da, saj Ukrajinci branijo demokracijo, lastno neodvisnost in tudi vse tiste vrednote, ki jih živimo v Evropski uniji.«

Potem ko je Evropski parlament svojo sedemdesetletnico, tedaj se je namreč v Strassbourgu odvilo prvo srečanje skupščine Evropske skupnosti za premog in jeklo, nas je zanimalo, kako Novakova vidi vlogo parlamenta danes. »Parlament je vseskozi pridobival na moči, sedaj smo enakovreden zakonodajalec s Svetom EU, skupaj soodločamo o evropski zakonodaji.«

V času, ko se spopadamo z energetsko krizo in visokimi cenami, spremljamo tudi odziv Bruslja, v članicah povezave so sicer različni pristopi do reševanja teh vprašanj. »Ob tem ogromnem povišanju cen trpijo gospodinjstva, tudi podjetja so ogrožena. Veliko se jih že zapira, se selijo drugam. Mi pritiskamo na Evropsko komisijo, da vendarle naj sprejme ustrezne ukrepe. Tukaj so seveda mnenja držav različna, nekatere želijo cenovno kapico, drugi pravijo, da bo to poslabšalo dobavo energentov. Naš premier se je zavzel za neko formulo, ki bi bila vzdržna za vse primere, tako da prav v tem času se ministri o tem še pogajajo.«

Ljudmila Novak pozdravlja proces širitve Evropske unije. »Poslanci Evropskega parlamenta smo temu naklonjeni. Vemo, da nekaj držav ima že status kandidatke, tudi Bosna in Hercegovina, želimo tudi, da bi Severna Makedonija čim prej lahko vstopila v Evropsko unijo. To območje nekako spada v Evropo, vendar so vedno neke ovire. Nekatere prihajajo od zunaj, na primer Bolgarija ima svoje zahteve, da morajo Makedonci v ustavo vpisati bolgarsko manjšino. Srbija je nekako povezana z Rusijo, mi pa želimo, da sprejme evropsko zunanjo politiko. Tudi v primeru Bosne in Hercegovine vidimo, da se želi vmešavati Rusija, Putin je namreč dolgoročno financiral določene stranke po Evropi, zlasti tiste, ki so razdirale Evropsko unijo, to želimo seveda ustaviti. Bosna in Hercegovina ima veliko težav zaradi mešane etnične strukture in same urejenosti. Mi si želimo, da te države postanejo čim prej članice, da sprejmejo evropske vrednote, da živijo vladavino prava, da tam vlada demokracija, svoboda medijev. Je pa tako, da mora vsaka država izpolniti pogoje, brez tega ne gre.«

Poslanska skupina Evropske ljudske stranke
Poslanska skupina Evropske ljudske stranke © ELS

Poslanke in poslanci Evropskega parlamenta so podprli tudi pristop Hrvaške k schengenskemu območju, kar se bo zgodilo 1. januarja. Tudi po mnenju Novakove je to pomemben korak.
»Zagotovo je to schengensko območje brez notranjih meja koristno tudi za nas. Skrbi pa nas, kako bo Hrvaška varovala svojo zunanjo mejo, ki je zelo dolga, in tukaj morajo ministri Evropske unije sprejeti določene sklepe. Po drugi strani pa vemo, da sta kandidatki tudi Romunija in Bolgarija, ki pa še nista dobili zelene luči, čeprav sta bili v istem paketu, saj še vedno obstajajo določene ovire.«

Potem ko je v minulem tednu odjeknil tudi korupcijski škandal, ki je s položaja odnesel podpredsednico Evropskega parlamenta Evo Kaili, nas je zanimal pogled evropske poslanke. »Vsi smo bili začudeni in smo skoraj soglasno to obsodili, podpredsednico razrešili, odvzete so ji bile vse pristojnosti, politična stranka Socialisti in demokrati so jo izključili iz svojih vrst. Zahtevali smo tudi neke nove postopke, da bi se tega lažje obvarovali. Potem smo zahtevali tudi, da začasno prenehamo sprejemati vse resolucije in dogovore v zvezi s Katarjem, ki je po vsej verjetnosti tukaj vpleten. Evropska ljudska stranka se je tudi odločila, da na zadnjem plenarnem zasedanju ni podprla nobene resolucije v zvezi s temi zalivskimi in bližnjimi državami. Ker želimo najprej zagotovilo, da ni bilo nobenega vmešavanja teh držav ali podkupovanja. Ne vemo namreč, ali ni morda še kdo vpleten, zato želimo najprej preiskavo.«

S Katarjem je povezano tudi pravkar končano svetovno prvenstvo v nogometu, spremljala ga je tudi Novakova. »Na začetku sem navijala za Francijo, ampak privoščim zmago Messiju, ki je res mojster nogometne igre, da dobi želeni pokal. Našim rojakom v Argentini izrekam iskrene čestitke, ker vem, da so prav tako nogometni navdušenci.«

Novice
Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.