Nataša LičenNataša Ličen
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
p. Branko Cestnik (foto: Izidor Šček)
p. Branko Cestnik | (foto: Izidor Šček)

»Napad na korita je uspel.«

| 29.11.2022, 10:35 Rok Mihevc

Zgodil se je končni razplet velike ofenzive slovenskega levega meščanskega razreda na vse možne pozicije. Desna opcija je izgubila vse volitve, levica ima zdaj absolutno oblast. Kako je to slabo za demokracijo, smo v oddaji Spoznanje več, predsodek manj, vprašali p. Branka Cestnika. Vodil jo je Jože Bartolj.

Po kateri formuli so zmagali vse volitve?

»Nobena župa ni tako vroča kot se skuha,« je uvodoma pomiril p. Cestnik in dejal, da ne moremo govoriti o katastrofi. »Je pa ofenziva levega meščanskega razreda prišla do zaključka in s tega vidika so dejansko zmagali vse, v kar so se podali. So pa zmagali po isti formuli. Da so oni dobri, ostali pa slabi ali celo zlo. In da so oni tako dobri, da nimamo sploh nič kaj drugega razmišljati kot jih voliti. Ker da oni so pravi demokrati, ker oni so sočutni, ker oni nam bodo dali čisto pitno vodo, ker bodo poskrbeli za solidarno prihodnost, ker so pač boljši ljudje.«

Apokaliptična govorica prepričala ljudi

Na drugi strani pa prikazujejo neko zlo, mračnaštvo in da je vse ostalo slabo. In v ta koš pade tudi Cerkev in krščanstvo, je v oddaji povedal Cestnik. »Že včasih smo imeli dikcijo proti Cerkvi, duhovnikom in podobno. Po tem manihejskem principu dualizma, se pravi črno-belo, dobro-zlo, so peljali te svoje volitve in kampanje. Bojevali so se praktično proti dialogu. Tega ne sme biti, ampak samo spopad. Iz visokih funkcij so pozivali k spopadu in uporabljali apokaliptično govorico, da bi zaščitili to, kar imajo že ves čas.«

Iz visokih funkcij so pozivali k spopadu in uporabljali apokaliptično govorico, da bi zaščitili to, kar imajo že ves čas.

Nekateri se zbujajo z Janezom Janšo ...

A večina je to kupila, ker tudi ni imela veliko možnosti, da poišče kakšno drugo pot oz. o njej ni slišala. »Imamo medije, ki so tako rekoč postali strankarski mediji in med najbolj vplivnimi. Potem so gradili na demonizaciji Janeza Janše. Na njem so gradili to negativno podobo in zdaj oni živijo od nje. Gredo spat z Janezom Janšo, se zbujajo z Janezom Janšo, premišljujejo o Janezu Janši ... Oni so, mentalno gledano, janšisti. Ker Janša njihov um napolnjuje s svojo prezenco. To je res zanimiv pojav za socialno psihologijo, za raziskati te mehanizme, kako to deluje. In je zaskrbljujoč, ker, če se bo to vedno uporabljalo, bomo cepetali na mestu kot demokracija oz. bomo nazadovali.«

Napad na korita jim je uspel. Prepričali so z retoriko, da so pač boljši.

Lokalne volitve svetla točka

Svetla točka po Cestnikovem mnenju so lokalne volitve, ki izstopajo iz vsega tega in so pokazale večjo uravnoteženost volilnega telesa. »Na lokalni ravni so med svetniki normalni ljudje, ki niso zastrupljeni z vrhovno slovensko politiko, ki niso tako levo-desni. Čeprav ima predsednik Gibanja Svoboda nestrpno govorico, govori o boju proti mračnaštvu in je čisto v čustvenem vzorcu velikega demona, proti kateremu se bojujemo, od spodaj raste ena druga Svoboda, ljudje, ki se znajo meniti. Ne znam si predstavljati, da bi mi ti ljudje, ki so za Svobodo v moji vasi, rekli, da sem mračnjak, medtem ko njihov šef tako pravi.«

Demokracija ob kavici in špricarju

Stvari se lahko od spodaj gor malo bolj stabilizirajo, ocenjuje naš sogovornik. »Tam se ne gleda levi-desni, gleda se na skupno dobro. Tam se o stvareh ne pogovarjamo samo preko socialnih omrežjih, lajajoč drug na drugega, ampak ob kavici in špricarju. To je demokracija od spodaj. Seveda, ta boržuazni del, ki črpa in živi od napetosti kot bakterija od gnilobe, bo poskušal ta zdravi del, ki se dogaja spodaj na ulicah in blokih, zamegliti in vsiliti to vlogo spopada. Če se bodo stvari normalno razvijale naprej, se bo stvar tudi bolj stabilizirala.«

Seveda, ta boržuazni del, ki črpa in živi od napetosti kot bakterija od gnilobe, bo poskušal ta zdravi del, ki se dogaja spodaj na ulicah in blokih, zamegliti in vsiliti to vlogo spopada.

»Nika Kovač civilni družbi dela veliko škodo«

Dotaknil se je tudi političnega aktivizma, ki je po njegovem mnenju Slovenijo poslabšal. »Bolj se sovražimo in bojimo drug drugega. Več je aktivistov pri teh mikrofonih, slabše je. Vse skupaj postaja samo spopad in res mi je žal, da je tudi civilna družba nastradala zaradi tega. Zaradi Nike Kovač dobiš občutek, da je civilna družba pravzaprav samo ona in da je samo podaljšek politike, da je samo ulično krilo ene politike. In to ni dobro. Politika in civilna družba morata biti ločeni. Kaj bi bilo, če bi gasilci postali ulično krilo ene stranke? To je nepredstavljivo. In zakaj potem feministke postanejo ulično krilo ene stranke? To bi tudi moralo biti nepredstavljivo. Tako da Nika Kovač po mojem mnenju civilni družbi dela veliko škodo. Pri teh aktivistih je ta nestrpen jezik njihov standard. Že pojem »aktivist« se izgublja, dobiva negativen prizvok. A ne znajo drugače.«

Prisluhnite celotni oddaji

Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc) Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc)

Do konca koncerta Klic dobrote zbrali ...

Slovenska karitas je pripavila že 34. dobrodelni koncert Klic dobrote za slovenske družine v stiski. Iz dvorane Golovec v Celju so ga lahko neposredno spremljali gledalci RTV SLO 1 in poslušalci ...

Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc) Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc)

30 let največje slovenske župnije

28. november je za Radio Ognjišče že tri desetletja prazničen. Na ta dan leta 1994 smo v ljubljanskem studiu, ki se nahaja v polkletnih prostorih Zavoda svetega Stanislava, začeli z oddajanjem ...

Domen Kljun (photo: Rok Mihevc) Domen Kljun (photo: Rok Mihevc)

Klic dobrote še vedno odmeva. Do danes zbrali že...

Teden Karitas, ki je letos potekal pod sloganom »Poti do srca«, se počasi zaključuje. Osrednji dogodek - koncert Klic dobrote - ki ga je v sredo gostila celjska dvorana Golovec, je tudi letos v ...

Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc) Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc)

30 let Radia Ognjišče: O medijih z mediji

V oddaji Pogovor o smo gostili pomembne soustvarjalce slovenskega medijskega prostora in se posvetili aktualnemu stanju in spremembam v preteklih treh desetletjih. Med sogovorniki so bili ...

Mag. Martin Lisec, logoterapevt (photo: NL) Mag. Martin Lisec, logoterapevt (photo: NL)

Glas za zdravje je glas za življenje

Lahko skrbimo za vse - smo rekreativni, jemo zdravo in skrbimo za svoj čustveni odziv, pa nas življenje včasih preseneti. Če gledamo s psihološkega, duhovnega vidika, je zelo pomembno, pravi Mag. ...