Dotik, uspavanje in bonus nasvet za gospe
Za življenje | 21.11.2022, 14:49 Mirjam Judež
V novembrski oddaji Za življenje s specialnim pedagogom Markom Juhantom smo odprli kar nekaj tem. Oddaja je bila zanimiva zlasti za tiste starše, ki imajo težavo z uspavanjem otrok in »nočne cirkuse«, ko otroci sredi noči postanejo vsi živahni. Dotaknil se je tudi dotika, ki je temeljni način komunikacije z otrokom. Zakaj je dobro, da mali fantiči čim dlje ostanejo na vseh štirih? Kakšno je idealno otroško igrišče? Zakaj se gospem, ženam »splača« gospoda povabiti v hrib, kadar imajo zanj kakšno neprijetno vprašanje?
Dotik otroka najbolj pomiri
»Dotik pri uspavanju otroka je ključen. Počasen dotik, božanje, pa bo otrok dokaj hitro zaspal. Ni dovolj, da se z otrokom ukvarjamo, da je sit in zdrav. Če otroku manjka dotik, se ne bo mogel dobro razvijati, preprosto ne bo preživel, kljub profesionalni negi in prehrani. Dotik je temeljni način komunikacije z otrokom, ki ga najbolj pomiri. Otrok potrebuje božanje. Ne glasu, ne prigovarjanja, dvigovanja, tresenja, ampak dotik na otrokovem hrbtu. Težko najdete boljšo metodo.«
Pred uspavanjem je potreben obred
»Pol ure preden se začne umirjanje, je treba še malo »podivjati«. Pustite otroka (zlasti fantke) na vseh štirih, kolikor dolgo se le da. Dokler se otrok plazi po tleh, usklajuje desno in levo polovico možganov in to je pri fantih izjemno pomembno. Če bo dolgo na vseh štirih, bo verjetno dobro bral, se rad učil. To je tesno povezano. Če pa ga prezgodaj postavite na noge, ker imajo pri vaši sestri punčko, ki je hodila že pri devetih mesecih, s tem svojemu fantku ne naredite usluge. Pri puncah sta možganski polovici že povezani, nekaj 100- do nekaj 1000x več povezav se vzpostavi kot pri fantih. Ko se bo fant dvignil, bo to naredil sam od sebe in še takrat boste opazili, da se je ustavil govorni razvoj, ker ima toliko opraviti s hojo. Fantje so enoopravilni, vsega ne zmorejo.«
Kakšno je idealno otroško igrišče?
Idealno otroško igrišče ne bi smelo imeti stopničk, pravilne razporede imamo doma in v vrtcu. Na igrišču bi morala biti podlaga vegasta, naprej nagnjena, nazaj, različnih višin, da se otroci navadijo ocenjevati, spremljati, postavljati noge. To bi bil pravi izziv.«
Bonus nasvet za gospe
»Če hočete svojega gospoda prepričati v nekaj, za kar menite, da ne bo šlo zlahka, ga povabite v hrib, nekam, kjer so korenine, nepravilna tla, ne po stopnicah. Tam ga vprašajte tisto neprijetno stvar, hitro bo rekel "ja", ker preprosto ne more uskladiti hoje in razmišljanja. Poskusite, boste videle, da deluje (smeh).«
Kaj še lahko slišite v oddaji?
V oddaji je specialni pedagog Juhant odgovarjal tudi na vprašanja, kako preprečiti jezo pri 7-letniku, kaj so lahko vzroki, da 7-letnik pri branju in pisanju nikakor ne more biti pri miru, zakaj se dogaja »nočni cirkus« srednje hčerke, kako pomembno je vzeti si pol ure nedeljenega časa za vsakega otroka v družini vsak dan in tudi o vzdušju o lastnem domu. Takole pravi: »Največ pomeni, kaj prinesem v domačo hišo. Doma imamo samo tisto, kar smo prinesli mi sami.«
Odgovoril pa to tudi na najbolj aktualno vprašanje: kaj podariti otroku v prihajajočih tednih.