Nadškof Jurkovič: Ko govorimo, da se svet spreminja, je v bistvu že spremenjen
Svet | 19.08.2022, 10:43 Marta Jerebič
V teh dneh se v Sloveniji mudi nuncij v Kanadi, nadškof Ivan Jurkovič. V pogovoru za naš radio je spregovoril o procesu sprave s staroselci, o morebitnem papeževem srečanju z ruskim pravoslavnim patriarhom Kirilom in spreminjajočem se svetu.
Popačena miselnost zgodovine in koncepta
Proces sprave s staroselci bo dolgotrajen: »Kaj smo se mi igrali v Sloveniji kot otroci? Kavbojce in Indijance. In koga smo pobijali? Samo Indijance! To je katastrofalno popačena miselnost vsega tega, kar se je zgodilo ... zgodovine in koncepta. Zato za spravo ni dovolj, da se naredijo tri ali štiri stvari, opravi en obisk in bo vse končano. To je stvar, ki zahteva spremembo družbe.«
Nadškof Ivan Jurkovič je bil leta 2016 kot nuncij v Rusiji med pripravljavci srečanja med papežem in ruskim pravoslavnim patriarhom Kirilom na Kubi. Zdaj se govori o morebitnem srečanju v Kazahstanu. Če bi do tega prišlo, bi bil papež v vlogi katalizatorja: »Dejavnik je tisti, ki vstopa v reakcijo. Katalizator ne vstopa, ampak če se pojavi, lahko prinese možnosti novih rešitev.«
Kaj smo se mi igrali v Sloveniji kot otroci? Kavbojce in Indijance. In koga smo pobijali? Samo Indijance! To je katastrofalno popačena miselnost vsega tega, kar se je zgodilo ... zgodovine in koncepta.
O nataliteti
Sicer pa nadškof Jurkovič ugotavlja, da ko rečemo, da se svet spreminja, to pomeni, da je že spremenjen. »To se recimo vidi pri nataliteti. Dokler vidimo otroke na cesti, nihče ne govori o nataliteti. Ko jih ni, to pomeni, da jih že 20 let ni, ker ni odraslih ljudi, ki bi imeli otroke. To pomeni, da kar mi mislimo, da se bo zgodilo, se je že zgodilo.«
Prisluhnite celotnemu pogovoru z nadškofom Ivanom Jurkovičem
Biblijsko-krščanska panorama
Ob vplivu dominantne kulture pa pravi, da bi morali narediti vse, da bi biblijsko-krščanska panorama ostala: »Če porušimo slovenske cerkve, sploh ne vemo, kje smo. Ko sem bil še v Moskvi in smo se o tem pogovarjali, sem rekel, naj iz knjige na ambasadi iztrgajo strani s turni in bodo videli, kaj ostane. Ostanejo tri ali štiri stare tovarne in nekaj konjev, ki se pasejo. Naša kultura je torej povezana s tem. Zato moramo ohraniti to biblijsko-krščansko panoramo.«
V družbi bi bilo manj sektaštva, če bi se odgovorni za vzgojo zavzeli, da bi imeli vsaj osnovno biblično znanje, še meni nadškof Jurkovič.
Bo Kanada res njegova zadnja destinacija?
V enem prejšnjih intervjujev je nadškof Jurkovič dejal, da bo Kanada verjetno njegova zadnja destinacija v vlogi nuncija. Zdaj pravi, da če je to res rekel, je bil zelo nepreviden. »To, kar se zgodi, je drugače kot tisto, kar načrtuješ … Karkoli bo, bom sprejel z veseljem,« je še dejal.