Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Andrej JermanAndrej Jerman
Petra StoparPetra Stopar
Nadškof Ivan Jurkovič (foto: Rok Mihevc)
Nadškof Ivan Jurkovič | (foto: Rok Mihevc)

Nadškof Jurkovič o škodljivih posledicah pandemije

Svet | 28.02.2021, 17:58 Alen Salihović

Stalni opazovalec Svetega sedeža pri Združenih narodih v Ženevi nadškof Ivan Jurkovič je na zasedanju o medverskem dialogu, ki je tokrat potekalo na temo »Vloga vere v času koronavirusa« opozoril, da je pandemija covida-19 povečala že obstoječe napetosti in ogrožanje povezanosti med posamezniki, ljudstvi, kulturami in narodi ter še povečala razlike.

Po poročanju slovenskega uredništva Radia Vatikan je nadškof Jurkovič dejal, da se vsi zavedamo, kako uničujoča je bila pandemija covida-19. Po njegovih besedah je pretresljivo dejstvo, da pred dobrim letom nihče ni poznal te bolezni in si ni mogel predstavljati, da bo pretresla svet. »Na sto tisoče ljudi je umrlo, mnogi drugi so težko bolni; veliko podjetij po vsem svetu je bilo zaprtih, nekatera izmed njih se ne bodo mogla nikoli več ponovno odpreti; ekonomija v državah je bila porušena, proizvodnja zaustavljena; na mnogih krajih je bilo izobraževanje omejeno na virtualno poučevanje ali pa ga sploh ni bilo.«

Stalni opazovalec Svetega sedeža pri Združenih narodih v Ženevi je pri tem izpostavil, da so bili migranti, begunci, avtohtoni prebivalci, otroci in matere tisti, ki so jih posledice pandemije najbolj prizadele. Gre za osebe, ki so že prej trpele veliko pomanjkanje, s pandemijo pa se je njihova situacija še poslabšala, tako da so mnogi umrli tudi zaradi lakote. Po mnenju Jurkoviča bi morali tudi te osebe prišteti med žrtve novega koronavirusa.

Ob tem je spomnil še na druge posledice pandemije, ki so sicer manj otipljive, vendar kljub temu škodljive. Najbolj zaskrbljujoče so po njegovih besedah tiste, ki jih predstavljajo pretanjene notranje krize. Zdravstveni ukrepi, ki so bili uvedeni po vsem svetu, so sicer potrebni za zagotovitev varnega okolja za vse – je dejal msgr. Jurkovič –, vendar pa so izolacija, uporaba mask, izguba službe ter dejstvo, da se ni bilo mogoče fizično srečevati z družino in prijatelji, vplivali in še naprej vplivajo na vsakega izmed nas z globoko psihološkega, čustvenega in duhovnega vidika.

Pandemija covida-19 je po besedah stalnega opazovalca Svetega sedeža povečala že obstoječe napetosti in ogrožanje povezanosti med posamezniki, ljudstvi, kulturami in narodi ter še povečala razlike: »Kadar so zaloge in možnosti zdravljenja omejene, je razumljivo, da želi vsaka oseba in država zagotoviti, kar more za svoje drage. Vendar pa je ta kratkoviden in sebičen pristop v neposrednem nasprotju s povezanostjo in občestvom, ki resnično izpolnjujeta človekovo srce.«

Ob koncu svojega nagovora je nadškof Jurkovič spomnil na besede, ki jih je papež Frančišek letos namenil diplomatskemu zboru, akreditiranem pri Svetem sedežu: »Pandemija, ki nas je prisilila v dolge mesece izolacije in pogosto tudi osamljenosti, je pokazala potrebo vsake osebe po človeških odnosih. Močni v svojih verskih izročilih in prepričanjih moremo vsi pričevati, kako pomenljivo in pomembno je gojiti duhovno zdravje, ukoreninjeno v bratstvu in upanju, kot najbolj učinkovit način, da bi mogel biti svet, ki nas obdaja, ozdravljen.«

Svet, Papež in Sveti sedež
Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...