Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Aleš KarbaAleš Karba
Helena KrižnikHelena Križnik
Pohod za življenje, slovenska zastava (foto: Rok Mihevc)
Pohod za življenje, slovenska zastava | (foto: Rok Mihevc)

Zakaj dan slovenske zastave?

| 07.04.2022, 13:47 s. Meta Potočnik Alen Salihović

Zaznamujemo dan slovenske zastave, ki je v Ljubljani prvič zaplapolala leta 1848, ko je slovenski študent Lovro Toman na stavbi gostilne Zlata zvezda v Wolfovi ulici izobesil trobojnico. Ker zastava ob grbu in himni velja za enega od simbolov pripadnosti državi, so na današnji predstavitveni stojnici v Ljubljani govorci med drugim poudarili, da odnos do zastave lahko še izboljšamo.

V društvu Heraldica Slovenica ugotavljajo, da se Slovenci še zmeraj ne zavedamo, da imamo lahko zastavo izobešeno celo leto. Lepo pa je videti, da se je ob praznovanju 30-letnice Slovenije pojavilo izobešanje zastav velikank. Predstavnik društva predstavnik Matija Kenda:: »Vse vabimo, da se nam pridružite danes ob 16.30 na Wolfovi ulici, kjer bomo že tradicionalno zamenjali slovensko državno zastavo, kot je to storil pred 174 leti Lovro Toman.«



Slovenska zastava
Slovenska zastava © Rok Mihevc

K obisku stojnice in pogovoru s predstavniki društva Heraldica Slovenica so iz Vladnega urada za komuniciranje povabili tudi učence osnovnih šol, dijake srednjih šol in vse ostale.

Eden izmed govornikov, predsednik Državnega sveta Alojz Kovšca, je dejal, da je naša zastava lepa in čista, ker:: »Ni omadeževana s tem, da bi plapolala nad agresorsko vojsko kjerkoli na svetu. Vsak Slovenec jo lahko dvigne častno, v ponos sebi, narodu in domovini. Neomadeževana. Pravijo, da je podobna nekaterim drugim. Nič zato. Še vedno nas razlikuje od vseh drugih. Vsa naš državljan ima pravico do njene rabe in da se z njo identificira.«


Slovenska narodna zastava, belo - modro - rdeča tribarvnica, se je uveljavila leta 1848, v času narodnega preporoda, ko smo Slovenci določili slovenske barve na podlagi barv iz grba dežele Kranjske in jih predlagali v potrditev tedanji avstrijski administraciji.

Jože in Lidija (photo: Rok Mihevc) Jože in Lidija (photo: Rok Mihevc)

Srečanja: Pot iz brezna steklenice #videopodkast

Alkohol je najbolj razširjena in uradno dovoljena droga pri nas. Vsak dan, zaradi bolezni, povezanih z alkoholom, umreta najmanj dve osebi. Po ocenah imamo v državi vsaj 200.000 alkoholikov. Ko k ...

Skupnost Do nebes (photo: ARO) Skupnost Do nebes (photo: ARO)

Skupnost Do nebes

V času, ko mladi vse več vsebin spremljajo s pomočjo spleta, sta Živa Dobrovoljc in Bina Rednjak začeli z ustvarjanjem nečesa, kar presega virtualnost. Oblikovali sta skupnost mladih deklet, ki ...

O avtorju