Dogajanje v Ukrajini zaskrbljenost povzroča tudi v Sloveniji
| 23.02.2022, 15:08 Alen Salihović Slovenska tiskovna agencija
Razmere v Ukrajini zelo skrbijo tudi slovenske politike pa tudi gospodarstvenike. Na delovni obisk v to državo se odpravlja predsednik vlade Janez Janša. Srečal se bo s premierjem Denisom Šmigalom in predsednikom Volodimirjem Zelenskim. Namen obiska je izkazati podporo Slovenije evropski in evroatlantski perspektivi Ukrajine ter potrditi zavezanost naše države politiki ozemeljske celovitosti in suverenosti Ukrajine v sklopu njenih mednarodno priznanih meja. Slovenija bo ob robu obiska dostavila tudi materialno pomoč Ukrajini.
🇸🇮🤝🇺🇦 Predsednik vlade @JJansaSDS bo v četrtek, 24. februarja 2022, in v petek, 25. februarja 2022, na delovnem obisku v Ukrajini. Srečal se bo s predsednikom vlade @Denys_Shmyhal in predsednikom države @ZelenskyyUa. pic.twitter.com/gw1LPgIn4g
— Vlada Republike Slovenije (@vladaRS) February 23, 2022
O tem, kaj lahko obisk doprinese in tudi, kako na dogajanje gledajo v državnem zboru smo se pogovarjali z obrambnim ministrom in predsednikom NSi Matejem Toninom ter predsednico državnozborskega odbora za zunanjo politiko in poslanko stranke Konkretno Moniko Gregorčič.
Ukrajina-Rusija: eskalacija je obžalovanja in obsodbe vredna. Gre za kršitev mednarod.prava, negacijo pravice Ukrajini do njene državnosti, suverenosti in ozemeljske celovitosti ter ogrožanje miru v svetu. Nujen je hiter in učinkovit diplomat.,polit. in ekon.odziv demokrat.sveta.
— Monika Gregorcic (@mgregorcic) February 22, 2022
Slednja je rusko priznanje ukrajinskih separatističnih republik označila za vrhunec napetosti večmesečnih eskalacij. Po njenih besedah to predstavlja eklatantno kršitev mednarodnega prava, ki ogroža multilateralizem, svetovno ureditev, ki je garant miru po drugi svetovni vojni. Gregorčičeva meni tudi, da je bolj kot kadarkoli prej potreben enoten, usklajen, hiter in učinkovit odziv demokratičnega sveta, zveze Nato in Evropske unije.
Interview for @CNN, @EleniGiokos | Unity is our strongest tool. This is absolutely a decisive moment and we should be absolutely clear that we will do what we are talking. #Ukraine pic.twitter.com/99ehEGf1Dk
— Matej Tonin (@MatejTonin) February 23, 2022
Tonin pa je ob ruskem posegu v Ukrajini poudaril pomen enotnosti zahodnih zaveznikov. Zavzel se je za ostre sankcije proti Rusiji, s katerimi bomo zahodni zavezniki pokazali Rusiji, da dejanja sledijo besedam. Priznal pa je, da bodo sankcije zaradi povišanja cen plina boleče tudi za EU, je dejal za naš radio, to pa poudaril včeraj tudi za ameriško televizijo CNN. Dejal je še, d abi lahko ob ruski invaziji v druge države zbežalo 2 milijona beguncev. Obenem je opozoril, da se lahko v trenutku, ko so vse oči uprte v Ukrajino, kaj slabega zgodi tudi na Zahodnem Balkanu, predvsem v Bosni in Hercegovini. Pri tem je omenil poteze vodje bosanskih Srbov Milorada Dodika. Del ruskega scenarija je, da odvračajo pozornost, je posvaril minister.
Maver: Lomastenje Rusije po Ukrajini se je v zadnjih osmih letih močno okrepilo
Precej prizadet zaradi zadnjega dogajanja v Ukrajini pa je politični analitik in zgodovinar dr. Aleš Maver. Skrbijo ga informacije, ki jih je o zadnjem dogajanju prejel tudi od slovenskih misijonark v tej državi. Dodal je, da se je lomastenje Rusije po Ukrajini v zadnjih osmih letih močno okrepilo.
Papež spet pozval k molitvi
Papež Frančišek je ob zadnjih dogodkih opozoril, da se kljub diplomatskim prizadevanjem pojavljajo vse bolj zaskrbljujoči scenariji, ki ogrožajo mir vseh. Vpletene strani je pozval, da naj se vzdržijo dejanj, ki bi lahko povzročila še večje trpljenje prebivalstva. Na pepelnično sredo, ki bo 2. marca, pa je razglasil dan molitve in posta za mir.