Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Jakob ČukJakob Čuk
Helena KrižnikHelena Križnik
Premier Janez Janša z novinarkama Marto Jerebič in Tanjo Dominko (foto: SDS)
Premier Janez Janša z novinarkama Marto Jerebič in Tanjo Dominko | (foto: SDS)

Janša: Radio Ognjišče pred 27. leti velika zvezda danica

Pogovor o | 24.11.2021, 17:00 Marta Jerebič Tanja Dominko

V tokratni oddaji Pogovor o … smo gostili predsednika vlade Janeza Janšo, ki nam je čestital ob prihajajoči 27. obletnici radia. »Ko ste nastali, ste bili velika zvezda danica, ki je v slovenski medijski prostor prinesla veliko osvežitev in določeno ravnotežje v radijski prostor. Vaš prispevek v 27 letih je bil znaten. Lahko si samo predstavljamo, kako bi se nekatere stvari odvijale, če niti Radia Ognjišče ne bi bilo.«

V oddaji smo sicer govorili o epidemiji, aktualnem delu vlade, odnosih v koaliciji in slovenskem predsedovanju Svetu EU.

Borimo proti covidu in ne drug proti drugemu
V zvezi z epidemijo je Janša dejal, da protikoronski ukrepi delujejo, če se jih ljudje držijo. Na vprašanje, ali se obeta obvezno cepljenje, je dejal, da bo vlada pri tem vprašanju sledila priporočilom zdravstvene stroke. Ob razdeljenosti na cepljene in necepljene je dodal, da se pozablja, da je naš skupni sovražnik virus, ki ogroža vse. »Ne diskriminira po spolu, po rasi, po političnem prepričanju. Perspektiva mora biti, da se borimo proti covidu in ne drug proti drugemu.«

Grožnje družini
O grožnjah ravnateljem in učiteljem, zdravnikom, članom vlade in njihovim družinam je dejal: »Ko je napadena družina, je grožnje težje spregledati. Kolegi iz drugih evropskih držav pravijo, da se grožnje dogajajo tudi drugod, razlika je pri tem, da tisti, ki grozijo, drugod niso zaščiteni, pri nas pa so.«

Odnosi v koaliciji
Koalicijska NSi se je pri glasovanju o pravosodnem ministru Marjanu Dikaučiču vzdržala. Janša je dejal, da z vidika, da je za uspeh interpelacije potrebnih 46 glasov, ni pomembno, ali glasujejo proti ali se vzdržijo. "Drugo pa je estetski vidik situacije, a tu imajo koalicijske partnerice svobodo za tehtanje, kaj komu koristi ali škodi. Če pa bi koalicijska stranka podprla katero koli interpelacijo, pa bi bila to kršitev koalicijske pogodbe, ki bi pomenila, da taka stranka tudi izstopi iz koalicije," je pojasnil in dodal, da bi "mandat vlade veljalo izpeljati do konca".

Predsednik vlade Janez Janša
Predsednik vlade Janez Janša © SDS

Slovenija se je zadolžila za 20 odstotkov manj, kot je povrečje EU

Janša je izpostavil rekordno nizko brezposelnost in ocenil, da imamo gospodarsko rast, ki bo nadomestila lanski padec. Glede trenutne zadolženosti Slovenije je dejal, da se je Slovenija v času covida-19 zadolžila 20 odstotkov manj, kot je povprečje v EU, denar pa je šel ljudem in gospodarstvu, ohranili smo delovna mesta. "Z javnofinančnega vidika je situacija izjemno ugodna. Zato lahko toliko investiramo in rešujemo probleme, ki imajo dolgo brado, kot je denimo dolgotrajna oskrba," je dejal.

Komentiral je tudi plakat SAB na katerem beremo: Enkrat smo slovenijo že rešili pred bankrotom. »Slovenije pred bankrotom ni rešila vlada Alenke Bratušek, ampak naša vlada, ki je morala sprejeti ZUJF in kjer smo morali drastično zmanjšati porabo za milijardo evrov. Za to smo plačali visoko politično ceno, tudi padec vlade. Alenka Bratušek pa je pred bankrotom rešila le dve tajkunski banki – Factor banko in Probanko.«

V studiu Radia Ognjišče
V studiu Radia Ognjišče © SDS


Vladavina prava: Če ni jasne definice, lahko katerokoli državo obtožiš, da to krši
Medtem ko Evropski parlament razpravlja o vladavini prava v Sloveniji, bode v oči različno razumevanje definicije vladavine prava. Ugotovili so, da ima Beneška komisija definicijo, ki je popolna, Evropska komisija pa definicijo, ki je prilagojena jeziku politične korektnosti in kjer je v to definicijo nanešeno vse živo.  »Če nimaš jasne definicije, kaj je vladavina prava, lahko katerokoli državo obtožiš, da to krši,« je dejal Janša in dodal: »V Evropskem parlamentu ima trdno večino levica, vključno z ekstremno levico, ki je nekaj izglasovala, in v Bruslju vsi vedo, da je to politična odločitev, pri nas pa se to prikazuje kot odločitev nezmotljivih, ki jo je treba jemati kot božjo besedo.«

Premier Janez Janša in novinarka Tanja Dominko
Premier Janez Janša in novinarka Tanja Dominko © SDS

Urednica informativnega programa Marta Jerebič
Urednica informativnega programa Marta Jerebič © SDS


Največji uspeh slovenskega predsedovanja Svetu EU

Poljski premier Mateusz Morawiecki po Evropi svoje kolege seznanja s položajem na belorusko-poljski meji, kjer je že več dni ujeta množica migrantov. Danes ga je sprejel tudi premier Janez Janša. Poudaril je, da bi morala Evropska unija financirati vse ukrepe za varovanje svoje zunanje meje, to vključuje tudi fizične prepreke. V pogovoru za Radio Ognjišče je ob tem izpostavil pomen enotnega stališča vseh članic EU, kot se je to kljub začetnim težavam in obtožbam zgodilo v primeru migrantskega vala iz Afganistana. »Kljub velikim težavam in obtožbam smo uskladili enotno stališče, v katerem smo rekli, da ob tokratni situaciji ne bo humanitarnih koridorjev do Evrope. Sporočilo torej ni bilo "Welcome," ampak: "Ne prihajajte". To sporočilo je bilo tako močno, da tega vala migrantov dejansko ni bilo. To enotno stališče je bilo v političnem in strateškem smislu največji uspeh slovenskega predsedovanja.«

Oddajo sta vodili Tanja Dominko in Marta Jerebič.

Pogovor o
Leon Kernel (photo: ARO) Leon Kernel (photo: ARO)

Mladi potrebujejo napor, da odrastejo

Leon Kernel je profesor, ki od leta 1996 uči na Srednji gozdarski in lesarski šoli ter višji strokovni šoli v Postojni. Je človek upanja, upanja v Boga in v moč Svetega Duha, ki deluje v vsakem ...

Škof Peter Štumpf z oljem posvečuje oltar (photo: donbosko.si) Škof Peter Štumpf z oljem posvečuje oltar (photo: donbosko.si)

Majcnova nedelja in posvetitev oltarja na Rakovniku

Na Rakovniku so na včerajšnji praznik Marijinega rojstva obhajali dvojni praznik. Škof Peter Štumpf je ob 100. obletnici posvetitve cerkve posvetil nov oltar, predstavili pa so tudi poročilo o ...