Družbeno-politično angažirani akademiki spet zlorabili ime SAZU
Slovenija | 04.11.2021, 11:39 Alen Salihović
Skupina članov komisije za človekove pravice Slovenske akademije znanosti in umetnosti je v odprtem pismu poslancem zapisala, da vladno vodenje države in obvladovanje civilne družbe že prehaja v totalitarno obliko oblasti. Poslance so ob tem pozvali, naj se uprejo rušenju z ustavo določene ureditve. Pri tej izjavi gre za zlorabo omenjene komisije, nam je dejal njen član, akademik dr. Jože Krašovec, ki tovrstnemu početju nasprotuje.
Spomnimo, da ne gre za prvo oceno iz kroga družbeno-politično angažiranih akademikov, ki odkrito ne marajo sedanjega predsednika vlade Janeza Janše. Lani 17. februarja je prvopodpisani pod javnim pismom sociolog in politolog Rudi Rizman in še 74 predstavnikov znanstvenega in akademskega življenja trdilo, da je politika SDS nesprejemljiva zaradi vrednot, saj s svojo avtoritarnostjo, izključevanjem, težnjo po podrejanju družbenih sistemov, orbanizacijo in nacionalističnim populizmom pomeni veliko nevarnost za demokratično kulturo in politične procese v državi.
Nato smo nekatere podpisnike spet našli 16. novembra lani v izjavi Komisije za človekove pravice SAZU, ki je svarila pred avtokratskimi ravnanji med pandemijo. Akademik dr. Krašovec nam je povedal, da z izjavo, ki je šla takrat v javnost, ni bil seznanjen: »Lansko leto so dali v javnost, še preden sem dobil v pregled letos sem jasno povedal svoje stališče na seji, da se s takšnim načinom sploh ne morem strinjati.« Glede vsebine tokratne izjave pa dodal: »Presečen sem, da je do tega ponovnega poskusa prišlo, ker smo že lansko leto v okviru akademije ugotavljali, da akademija ni ustanova, ki bi bila poklicana za neko dnevno politiko. Ta izjava pa je še veliko bolj neresnična, ker vso krivdo prelaga iz neke splošne problematike, ki je svetovnega obsega, na sedanjo vlado. Ne glede na to, kdo je na vladi, moramo biti pošteni in razlikovati med različnimi dejstvi, zlasti pa ni pravično, da nek izsek, ki ga po svoje razumemo potencirati do skrajnosti in ga potem razglašati kot edini razlog vseh problemov.«
Akademiki so lani zapisali, da lahko Janševa vlada državo hitro popeljejo v krog tistih držav EU, ki so na črnem seznamu kršiteljic načel varovanja demokracije, pravne države, neodvisnosti medijev in človekovih pravic. Tokrat pa člani komisije za človekove pravice SAZU s prvopodpisanima Tinetom Hribarjem in Renato Salecl v še bolj ostrem tonu dodajajo, da vladno vodenje države in obvladovanje civilne družbe že prehaja v totalitarno obliko oblasti. Po besedah akademika dr. Krašovca gre z odkrito zlorabo omenjene komisije SAZU: »Komisija za človekove pravice nima pravice v imenu cele akademije dajati izjave takšne vrste, ki sploh niso na akademski ravni.«
Da gre res za novo zlorabo akademije, priča izjava SAZU, v kateri poudarjajo, da podpisniki pisma niso napisali in poslali v javnost v imenu omenjene komisije ali v imenu SAZU, pač pa kot posamezniki. Akademik dr. Jože Krašovec še dodaja: »Prvi problem je v tem, da se neka skupina v okviru akademije smatra za poklicane, da se kar naprej vtika v neko dnevno politiko. Komisija za človekove pravice pa ima nalogo predvsem, da spremlja tiste primere, ki so dokazano žrtve določene diskriminacije doma ali v tujini.«
Kljub vsem pojasnilom so mediji zadevo že objavili, blatenje vlade se je zgodilo in družbeno-politično angažirani akademiki so svoj cilj dosegli. Žalostno je, da se proti njim ne sproži noben postopek, tudi odvzem naziva »akademik« zaradi zlorabe imena inštitucije.