Čakš o inflaciji interpelacij in samodestruktivnem ravnanju Desus
Slovenija | 13.10.2021, 14:26 Marta Jerebič
V Levici, LMŠ, SD in SAB napovedujejo novo interpelacijo proti notranjemu ministru Alešu Hojsu. Med drugim mu očitajo odgovornost za soustvarjanje izrednih razmer. Ta očitek je po mnenju urednika portala Domovina.je Roka Čakša pretiran. Po njegovih besedah minister Hojs s svojo retoriko res ne prispeva k umirjanju razmer, a po drugi strani vemo, da vseskozi izredno razdiralno deluje predvsem leva opozicija. Ta bolj ali manj odkrito podpihuje vsak upor proti Janševi vladi, ne glede na to, ali je osnovan na realnih predpostavkah in ne glede na posledice, ki jih tak upor na splošno prinaša za državo.
Že videna taktika opozicije
Gre za drugo interpelacijo proti ministru Hojsu v tem mandatu. Opozicijski četverček jo namerava vložiti prihodnji teden. Minister z njeno vsebino ni seznanjen, zato očitkov za zdaj ne bo komentiral. »Gre za znano videno taktiko v tem mandatu – vzdrževanja nenehnega pritiska na koalicijo s praktično vsemi sredstvi, ki so na voljo. Interpelacija je eden najpriročnejših, najhitrejših, najlažjih med njimi. Zaradi inflacije teh interpelacij v tem mandatu – gre za rekordno koncentracijo interpelacij v zgodovini slovenske države – se pa njihov politični učinek zmanjšuje,« pravi urednik portala Domovina.je Rok Čakš.
Trenutno sta v parlamentarnem postopku še dve interpelaciji - zoper šolsko ministrico Simono Kustec in pravosodnega ministra Marjana Dikaučiča. V preteklih tednih se je omenjala tudi interpelacija proti ministru za okolje Andreju Vizjaku.
Župani, pa ne samo iz koalicijskih strank, povejo, da toliko pozornosti, kot je ta vlada namenila lokalnemu nivoju, leta prej ni bilo, od investicij do infrastrukture ...
Usoda Desusa z enakim početjem je nedvomno zapečatena
S posebnim dokumentom je včeraj vsakršno nadaljnjo podporo vladi odrekel tudi svet Desus, ki je, spomnimo, vlado zapustil decembra lani. Vendar to verjetno ne bo imelo vpliva na sprejemanje zakonov, saj sta edina prisotna poslanca stranke na seji, Branko Simonovič in Ivan Hršak, dokumentu nasprotovala. »Desus kot stranka ni prvič zavzel takšne pozicije. Vemo, da potem obstaja nek ping-pong med tem, kar pravijo veljaki strank in pa poslanci. Zdaj, kot vidimo, še vedno tavajo v spirali ujetosti med stališči stranke in poslanskem pristopu.«
Desus bi se moral po Čakševih besedah zavedati, da je zanje edina rešitev podpora vsaj tistim zakonom Janševe vlade, ki so dobri za njihove volivce. »S takšnim pristopom bi še imeli kanček možnosti za obstanek na politični sceni, s tem, kar počnejo zdaj in nadaljujejo to početje, pa je njihova usoda nedvomno zapečatena.« Zanimivo je, da nimajo toliko politične modrosti, da bi to znali razbrati, je še dejal Čakš in ravnanje Desusa označil za samodestruktivno.
Kakšne teme bodo osrednji mediji v predvolilni kampanji spustili v eter?
V času predvolilne kampanje bo po njegovem mnenju glavna tema razprave to, kako se je vlada soočila z eno največjih zdravstvenih kriz v generaciji. Druge teme bodo odvisne od tega, kako jih bodo uspele posamezne stranke lansirati, npr. gospodarska rast, družinska politika itd. »Vprašanje pa je, ali bodo osrednji mediji, ki bodo diktirali teme, te teme spustili v eter. Ali pa se bodo bolj usmerjali na teme, ki bolj koristijo levi opoziciji, npr. o domnevno avtoritarnem vodenju države, prevzemanju institucij oblasti. Te teme, vidimo, so vseskozi na agendi leve opozicije z namenom, da se prikrijejo nekateri uspehi oziroma pristopi te politike, ki so drugačni od prejšnjih vlad. Ena od teh stvari je pozornost na občine. Župani, pa ne samo iz koalicijskih strank, povejo, da toliko pozornosti, kot je ta vlada namenila lokalnemu nivoju, leta prej ni bilo, od investicij do infrastrukture ...«